× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

کنگره بین المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل داده “TopHPC ” از سوم اردیبهشت با حمایت شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی فعالیت خود را در هتل اسپیناس پالاس آغاز کرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از فابانیوز ،کنگره TopHPC یک رویداد مشترک میان آسیا و اروپا است که با هدف فراهم آوردن فرصت […]

کنگره بین المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل داده “TopHPC ” از سوم اردیبهشت با حمایت شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی فعالیت خود را در هتل اسپیناس پالاس آغاز کرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از فابانیوز ،کنگره TopHPC یک رویداد مشترک میان آسیا و اروپا است که با هدف فراهم آوردن فرصت مناسب برای متخصصان صنعتی، دانشمندان، دانش پژوهان و تصمیم‌گیران این حوزه به صورت تخصصی روی موضوع محاسبات با کارایی بالا (HPC) و تحلیل کلان داده (Big Data) برگزار میگردد. این رویداد بر روی پیشرفت‌های فناوری در حوزه کلان داده و HPC و کاربردهای آن در زمینه‌های علمی، صنعتی و تجاری تمرکز دارد.

علی حکیم جوادی،  یکی از  سخنرانان کلیدی روز نخست، با هدف جذب و جلب محققان و صنعتگران این حوزه جهت بهره‌مندی از دستاوردها و خدمات ایشان در این زمینه و همچنین اشاره به لزوم مشارکت در ایجاد یک مرکز HPC همه منظوره، از کاربردهای سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و نقش تحلیل داده‌های عظیم در صنعت بانکی و مالی(به عبارتی جایگاه و اهمیت HPC در تحول دیجیتالی و توسعه بانکداری دیجیتال) سخن گفت.

سخنان ایشان با برآورد رشد قابل ملاحظه ی داده ها(تا 175 زتا بایت) در طی سالهای آتی تا 2025 آغاز شد. سپس وی با اشاره به رتبه سوم بخش مالی(که از نظر پیش بینی حجم داده و تراکنش، بعد از بخش‌های تولیدی و خرده‌فروشی قرار می گیرد)، به تنوع داده ها در حوزه مالی و نحوه استقرار آتی آنها بر روی ابرهای عمومی و اختصاصی پرداخت و به این ترتیب نوید بروز وقایع جدی و الزام در بکارگیری HPC را به فعالان این حوزه داد. وی همچنین از روندهای جهانی تا سال 2025 مبنی بر Real Time شدن 30درصدی داده‌ها و تأثیر آن بر ضرورت سیستم‌های کلان مقیاس و پردازش سریع داده خبر داد.

در ادامه، با تاکید بر افزایش ضریب نفوذ اینترنت از طریق موبایل و پیدایش نسل 5 اینترنت و تأثیر آن بر رفتار مصرف کننده نسل Z ، گسترش کاربردهای هوش مصنوعی، ورود فین‌تک‌ها به‌عنوان بازیگران اصلی حوزه مالی و لزوم پذیرش و تعامل با آنها و ظهور تکنولوژی بلاکچین اشاره کرد. علی حکیم جوادی، حرکت به سوی بانکداری دیجیتال و تحول دیجیتال با تکیه بر سند تحول بانک را مأموریت گروه بهسازان فردا(هلدینگ فناوری اطلاعات بانک ملت) و زمینه اصلی ترسیم نقشه راه و پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال در بانک ملت معرفی کرد و سپس نقش HPC در هر یک از ارکان چندگانه بانکداری دیجیتال را به ترتیب بیان کرد.

وی در پایان ضمن تشکر از تلاشهای انجام شده در این راستا، با اشاره به نیاز کشور به مرکز HPC ملی و با اعلام آمادگی گروه بهسازان فردا، وزارتخانه‌ها، شهرداری‌ها، اپراتورها، دانشگاه‌ها و سایر صنایع را به تشکیل یک کنسرسیوم برای ایجاد چنین مرکزی با تکیه بر رویکرد HPC As a Service، ترغیب و دعوت کرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد