× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

دبیر پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال،در نشست خبری اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال تصریح کرد: هدف اولیه و اصلی این جشنواره، تشویق پژوهشگران و اندیشمندان داخلی و خارجی به تحقیق در ابعاد مختلف فرهنگ، هنر و ارتباطات است.   به گزارش ثمره نیوز به نقل از اقتصاد جامعه،نشست خبری اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی […]

دبیر پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال،در نشست خبری اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال تصریح کرد: هدف اولیه و اصلی این جشنواره، تشویق پژوهشگران و اندیشمندان داخلی و خارجی به تحقیق در ابعاد مختلف فرهنگ، هنر و ارتباطات است.

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از اقتصاد جامعه،نشست خبری اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال پیش از ظهر امروز، سه‌شنبه، ۷ اسفندماه، با حضور محمد سلگی دبیر جشنواره و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات،حسین دهقان دبیر علمی جشنواره،داریوش مطلبی دبیر اجرایی جشنواره و زهره سعیدی مسئول دبیرخانه جشنواره در سالن کنفرانس پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد سلگی دبیر جشنواره،با اشاره به اینکه اختتامیه این جشنواره روز ۱۲ اسفندماه در پژوهشکده هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود گفت: این جشنواره قدمتی ۱۴ ساله دارد هر چند که از ابتدای شروع به کار آن قریب ۲۰ سال می‌گذرد و این میان جشنواره در مقاطعی متوقف مانده است.

وی ادامه داد: آنچه در این جشنواره مورد توجه است اهتمام به پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه‌های مختلف فرهنگی از طریق برگزاری رویدادی همچون جشنواره است که البته نظایر آن را در جشنواره‌هایی همچون فارابی و خوارزمی شاهدیم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات تصریح کرد: آنچه مشخص است اینکه بخش پژوهش به شکل کلی و به شکل ویژه در عرصه فرهنگی مورد توجه کمتری قرار گرفته و لذا جشنواره پژوهشی فرهنگی سال از همان ابتدا با جهت گیری خاص خود در صدد کشف و معرفی پژوهش‌های مطرح در این حوزه و ایجاد انگیزه در میان پژوهشگران جوان آغاز به کار کرد که مجموع آثار پژوهشی ارسال شده به دبیرخانه در غالب پروژه، پایان‌نامه و کتاب در طی ۱۴ دوره مورد ارزیابی قرار گرفت و در دوره پانزدهم قریب به هزار اثر پژوهشی در حوزه فرهنگ به دبیرخانه ارسال شد که به تفکیک در غالب محورهای دهگانه مطالعات فرهنگی که توسط شورای سیاست‌گذاری جشنواره تبیین شد در مراحل گوناگونی توسط هیئت کارشناسی قریب به ۲۰۰ نفر از اساتید برگزیده دانشگاهی و فعالان پژوهشکده‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دوره همچنین ما با توجه به اینکه تمام پژوهش‌های حوزه فرهنگ معطوف به تهران نمی‌شوند پژوهشگران استانی سراسر کشور را نیز مورد توجه قرار داده و از بررسی آثار رسیده یک پژوهشگر برگزیده استانی را نیز در این دوره تقدیر خواهیم کرد.

سلگی افزود: در کنار بخش اصلی، بخش ویژه‌ای به منظور تقدیر از یک پیشکسوت پژوهشگر فرهنگی نیز در دستور کار قرار داده‌ایم که در روز اختتامیه از ایشان نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل خواهد شد.

وی در سخنان پایان گفت: انتخاب برخی از آثار و تقدیر از برگزیدگان به این معنا نیست که سایر آثار از ارزش و اعتبار کمی برخوردارند اما با توجه به حجم بالای آثار رسیده ما مجبور به انتخاب و تقدیر از برترین‌های آثار رسیده هستیم.

دبیر پانزدهمین جشنواره پژوهشی فرهنگی سال همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایکنا که آیا برای جذب و ترغیب پژوهشگران جوان برنامه‌ای همچون برپایی ورکشاپ که در آن آخرین روش‌های علمی پژوهش فرهنگی ارائه شود در جشنواره دارید یا خیر گفت: این برنامه از جمله برنامه‌های کلان پژوهشگاه است که هم به دلیل محدودیت‌های موجود در روند اجرای جشنواره و هم فرصت نامناسب قادر به ایجاد آن در این زمان محدود نیستیم اما به‌عنوان یک برنامه هدفمند این موضوع را در فاصله برگزاری این دوره از جشنواره و جشنواره شانزدهم مورد بررسی قرار می‌دهیم ضمن آنکه پس از پایان جشنواره پانزدهم سلسله برنامه‌هایی به منظور ترویج، معرفی و نقد تحلیلی آثار برگزیده جشنواره در غالب جلسات مختلف علمی خواهیم داشت.

این گزارش حاکی است حسین دهقان دبیر علمی جشنواره در ادامه به ایراد سخن پرداخت و گفت: موضوع فرهنگ بسیار مهم و حیاتی است و ما هم در بعد ساختاری جامعه و هم در بعد خرد و ساختارهای شخصیتی افراد جامعه نیازمند به پژوهش و بررسی مؤلفه‌های فرهنگی هستیم. به این دلیل در جریان جلسات شورای سیاست‌گذاری جشنواره به مقوله فرهنگ به دید یک پدیده کلان اجتماعی نگاه کردیم که می‌تواند در حوزه‌های مختلف مصادیق و مظاهر آن را مشاهده کرد و لذا قریب به هزار اثر ارسالی به دبیرخانه توسط نزدیک به ۲۰۰ داور مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی ادامه داد: آثار در ۴ مرحله و در غالب ۳۰۰ جلسه داوری مورد ارزیابی قرار گرفتند و تمام تلاش خود را کردیم تا در جریان داوری آثار از نقطه نظرات کارشناسان داوری در بیرون از ساختار اداری پژوهشگاه نیز استفاده کنیم تا نتیجه حاصله شکلی عادلانه‌تر داشته باشد.

این گزارش حاکی است همچنین داریوش مطلبی از اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره برخلاف دوره‌های قبل ارزیابی آثار از مقولاتی همچون فرهنگ، هنر و ارتباطات و رسانه فراتر رفته است گفت: تمام تلاش خود را به انجام رساندیم تا پس از پایان جشنواره و تقدیر از برگزیدگان آثار به حال خود رها نشده و علاوه بر نقد و بررسی آن‌ها کوشش کنیم تا این آثار در دسترس علاقه‌مندان و سایر پژوهشگران قرار گیرد.

وی ادامه داد: طی ۱۴ دوره برگزاری جشنواره مجموعه‌ای از آثار در پژوهشگاه آرشیو شدند که بانک مناسبی در اختیار ما برای ایجاد مرکز اسناد و آرشیو پژوهشگاه قرار داده است و در صددیم تا مجموعه آثار منتخب و برگزیده مجموعه‌ای پانزده دوره جشنواره را در غالب فایل‌های اینترنتی در وب‌سایت پژوهشگاه بارگذاری کنیم تا همگان از آن استفاده کنند.

مطلبی در پایان گفت: در اختتامیه جشنواره در دو رده آثار برتر و شایسته تقدیر از خالقان آثار پژوهشی تقدیر خواهد شد ضمن آنکه رسانه برتری که در طول برگزاری جشنواره از انتشار فراخوان تاکنون ما را صمیمانه یاری کرده‌اند نیز تقدیر خواهیم کرد.

در پایان این نشست نیز زهره سعیدی، مسئول دبیرخانه جشنواره به ارائه گزارشی از نحوه ارسال آثار پرداخت و گفت: نقطه عطف این دوره از جشنواره ارسال حدود هزار اثر به دبیرخانه بود که نسبت به دوره قبل که ۷۰۰ اثر دریافت کردیم پیشرفت کمی خوبی را شاهدیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد