× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

معاون فنی سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: با اجرای پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی سرمایه گذاران و بخش خصوصی با هدف سرمایه گذاری در بناهای قدیمی و واجد ارزش تاریخی و معماری جذب این محدوده شده اند. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران، یاسر جعفری با […]

معاون فنی سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: با اجرای پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی سرمایه گذاران و بخش خصوصی با هدف سرمایه گذاری در بناهای قدیمی و واجد ارزش تاریخی و معماری جذب این محدوده شده اند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران، یاسر جعفری با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه اجرای پروژه های بهبود جداره ها در میادین و معابر اصلی شهر به عنوان محرک توسعه برای ورود سرمایه گذاران جدید به این محدوده ها عمل می کند، افزود: اجرای چنین پروژه هایی که باعث حذف زوائد بصری و بهبود وضعیت جداره، کف و بازخوانی دوباره خانه های قدیمی و تاریخی واجد ارزش می شود، باعث شده تا یک تعریف جدیدی از فضاهای شهری به وجود آید.

وی با اشاره به وضعیت محور انقلاب بعد از ساماندهی جداره و کف و همچنین مرمت و احیای ساختمان های قدیمی ادامه داد: زمانی که این طرح از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران، هدف حذف زوائد بصری و آرام سازی بصری این محدوده اجرایی شد، شاهد ورود محسوس سرمایه گذاران جدید به این محور برای احیای ساختمان های واجد ارزش، تغییر کاربری این فضاها برای کسب درآمد بودیم که این موضوع توانس در وضعیت اقتصاد فرهنگی و اقتصاد شهری این محدوده تاثیرات خوبی داشته باشد.

معاون فنی سازمان زیبا سازی در ادامه صحبت های خود با اشاره به وضعیت بناهای بزرگ واجد ارزش تاریخی و معماری در پهنه فرهنگ و هنر رودکی بیان کرد: بررسی ها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از ساختمان های ارزشمند در مالکیت سازمان های دولتی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان اوقاف، بنیاد مستضعفان، آموزش و پرورش و … قرار دارد. به همین دلیل برای ترغیب این مالکان دولتی و سازمانی به احیای املاک خود در حال مذاکره هستیم.

وی با اشاره به شیوه های قابل کاربرد برای احیا و مرمت این املاک تاریخی یادآور شد: برای احیای و مرمت خانه های متروکه واجد ارزش دو راهکار وجود دارد نخست آنکه مالکان دولتی و سازمانی با انجام این کار و دریافت مجوز تغییر کاربری فرهنگی این مجموعه ها خود به صورت مستقیم ورود پیدا کنند.

به گفته جعفری؛ راهکار دوم این است که این مالکان املاک مذکور را در اختیار سرمایه گذاران و بخش خصوصی با هدف مرمت و احیا و در نهایت کاربری فرهنگی و هنری قرار دهند که هم باعث حفظ این املاک در پهنه فرهنگ و هنر رودکی می شود و هم باعث رونق اقتصاد فرهنگی در این محدوده خواهند شد.

وی با اشاره به تمایل همکاری مالکان دولتی خانه های تاریخی با سرمایه گذاران خصوصی برای احیای املاک واقع در پهنه رودکی تاکید کرد: به نظر می رسد که اقدامات سازمان زیبا سازی شهر تهران در پهنه رودکی باعث شده تا مالکان دولتی که درصدد فروش املاک تاریخی خود بودند از پیشنهادات سرمایه گذاران خصوصی برای احیای دوباره این املاک که باعث بالا رفتن ارزش افزوده این دارایی ها می شود، استقبال می کنند و به تبدیل این محدوده به پهنه فرهنگ و هنر رودکی رویکرد مثبتی نشان دهند. این رویداد اتفاق مثبتی است که نشان دهنده تاثیرات اجرای این طرح در منطقه قدیمی 11 است.

معاون فنی سازمان زیبا سازی درباره مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بهره بردار دولتی پهنه رودکی گفت: هر چند وزارت ارشاد به عنوان بهره بردار اصلی اتفاقات فرهنگی و هنری پهنه رودکی هنوز گام اول خود را برای اجرای این طرح بر نداشته است اما وقتی شاهد این تحولات بزرگ اجتماعی، فرهنگی، هنری و اقتصادی در این محدوده است، قطعا در آینده وظایف خود را در این زمینه اجرایی خواهد کرد.

یاسر جعفری در پاسخ به این سوال که برنامه شهرداری تهران در معرفی این محدوده به عنوان یکی از فرصت های سرمایه گذاری فرهنگی در تهران چیست، توضیح داد: شهرداری تهران و همچنین سازمان زیبا سازی شهر تهران به عنوان مجری اجرای طرح پهنه فرهنگ و هنر رودکی برای جذب سرمایه گذاران به این محدوده اقدام خاصی نکرده است. هدف ما اطلاع رسانی گسترده درباره این پروژه و آنچه قرار است در آینده در این پهنه اتفاق بیفتد، بود.

به گفته وی؛ در واقع سازمان زیبا سازی بیشتر به دنبال این هدف بود که با معرفی کامل این پهنه فضایی را ایجاد کند تا بدون دخالت مستقیم شهرداری، سرمایه گذاران جذب این محدوده شوند و برنامه های اقتصادی مبتنی بر فرهنگ و هنری را اجرایی کنند.

معاون فنی سازمان زیبا سازی با تاکید بر اینکه در طول ماه های اخیر با اجرای طرح پهنه فرهنگ و هنر رودکی ارزش افزوده املاک واقع در این محدوده به صورت چشمگیر بالا رفته است، گفت: این اتفاق نشان می دهد که بخش خصوصی و سرمایه گذاران برای ورود به این پهنه با هدف سرمایه گذاری و احیای املاک قدیمی و تاریخی به شدت حساس شده اند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد