× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

شهردار تهران بعدازظهر امروز مهمان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بود تا تفاهم نامه‌ای میان این سازمان و شهرداری تهران امضا کنند. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران بعدازظهر امروز چهارشنبه به همراه محمد فرجود رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری، […]

شهردار تهران بعدازظهر امروز مهمان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بود تا تفاهم نامه‌ای میان این سازمان و شهرداری تهران امضا کنند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران بعدازظهر امروز چهارشنبه به همراه محمد فرجود رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری، عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری، مصطفی کاظمی مدیرکل حوزه ریاست شهرداری تهران و محمدنادر محمدزاده رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران، مهمان ذبیح‌الله خداییان معاون رئیس قوه‌قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محل این سازمان بودند تا آیین امضای همکاری مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری تهران درخصوص اجرای کاداستر املاک و مستغلات شهرداری تهران برگزار شود.

خداییان در این جلسه ضمن تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: تشکر می‌کنم از شهردار محترم و معاونین ایشان که در این جلسه حضور پیدا کردند. استحضار دارید که شهرداری تهران و سازمان ثبت اسناد و املاک روزانه خدمات متعددی به مردم ارایه می‌دهند و ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند، بنابراین تعامل این دو دستگاه نقش موثری در تسهیل و تسریع امور، کاهش مراجعات مردمی و پیشگیری از مفاسد و تخلفات دارد.

او افزود: علاوه بر این، هر یک از دو دستگاه دارای ظرفیتهایی‌اند که مکمل یکدیگر هستند. ممکن است بعضی از این دستگاه‌ها امکاناتی داشته باشد که دیگری ندارد. به عنوان مثال اگر در قسمتی از شهر، شهرداری نقشه‌ای داشته باشد که سازمان ثبت ندارد؛ به‌جای عکسبرداری هوایی میتوان از این نقشه استفاده کرد؛ به این طریق از موازی‌کاری و اسراف جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: نکته بعدی چالشی است که شهرداری‌ها در کل کشور و به طریق اولی شهرداری تهران نیز در حراست و حفاظت از املاک و اراضی خود دارند. بعضی از این اراضی ممکن است فاقد سند باشد یا اسنادشان موجود نباشد. در مواردی بعضی املاک با املاک دیگران تداخل دارند و حدود و ثغور آنها مشخص نیست و همین امر زمینه تعرض به اراضی و املاک شهرداری را فراهم می‌کند. همکاری بین این دو نهاد موجب جلوگیری از تعرض به املاک می‌شود؛ تداخل مرز اتفاق نمی‌افتد، اراضی فاقد سند سنددار می‌شوند و در واقع مسیر پیگیری تجاوز به این اراضی و املاک تسطیح می‌شود.

او افزود: بر این اساس مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد منعقد شود تا در آن بسیاری از مشکلات با پیگیری دو مجموعه برطرف شوذ. اینجا مقرر شده که شهرداری مختصات UTM اراضی و املاکش را در اختیار سازمان ثبت قرار دهد تا نسبت به جانمایی و تثبیتشان در سامانه کاداستر و صدور سند کاداستری اقدام کنیم. همچنین اطلاعاتی که درمورد املاک تحت مالکیت و تولیت شهرداری وجود دارد دراختیار سازمان گذاشته می‌شود و سازمان درمورد تثبیت و جانمایی آنها نیز اقدام می‌کند. این اراضی می‌تواند ساختمان‌ها و فضاهای سبز و اراضی و املاک باشد.

خداییان گفت: همچنین در این تفاهم‌نامه مقرر شده که ارتباط الکترونیکی بین دفاتر اسناد رسمی و واحد‌های ثبتی در شهر تهران برقرار شود تا استعلامات لازم برای شهرداری از ثبت و بالعکس، در سریع‌ترین حالت انجام و و عوارض به صورت آنی واریز شوند. در ادامه امکانی نیز فراهم شده که شهرداری بتواند نسبت به تصدیق اصالت اسناد اقدام کند و این امر باعث می‌شود از بسیاری از مشکلات جلوگیری شود؛ ممکن است شهرداری تصمیم داشته باشد در محدوده طرح توسعه ملکی را به صورت تصرف کند و اطلاعات کافی درمورد آن نداشته باشد؛ زمینه‌ای فراهم شده که اگر شهرداری قصد تملک قانونی اراضی داشته باشد سازمان ثبت همکاری لازم را انجام می‌دهد و اطلاعات لازم و جزییات دراختیار شهرداری قرار گیرد تا حقی از افراد حقیقی و حقوقی تضییع نشود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: نهایتا کارگروهی متشکل از همکاران دو سازمان نیز تشکیل می‌شود تا نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه را بر عهده داشته باشند.
لازم میدانم از همکاری خوب دکتر حناچی شهردار محترم تهران تشکر کنم؛ امیدوارم این تفاهم‌نامه فتح بابی برای گسترش همکاری‌ها باشد.

شهردار تهران نیز در این جلسه ضمن تبریک هفته دفاع مقدس گفت: این هفته یادآور رشادت‌ها و ایثار مردم است و به همین خاطر است که آن را گرامی می‌داریم.
او تأکید کردطی امروز اقدام بسیار مهمی در سطح تهران صورت می‌گیرد؛ دو دستگاه با نقش زیربنایی اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. هدف از این اقدام در درجه اول این است که ما به‌عنوان یکی از بزرگترین ملاکان شهر و دستگاهی که خدمات گسترده به مردم می‌دهد، بتوانیم اطلاعات خود را به‌روز نگه‌داریم.

شهردار تهران افزود: مستحضرید که ممکن است همه املاک دارای سند نباشند و این فقدان سند، تبعات جدی به‌دنبال دارد. با این توافق در درجه اول تمامی املاکی که در تصرف شهرداری تهران هستند، ثبت خواهند شد تا معاملات دیگری بر روی آن‌ها صورت نگیرد چرا که این مشکل، بسیار تبعات بزرگی داشت و دردسرساز بود؛ از جمله این‌که اسناد متعدد و ادعاهای زیادی در زمینه مسکن داریم که اصالتشان به راحتی قابل تایید نیست؛ به‌عنوان مثال یک نفر تلاش داشت تا ثابت کند که مالک فرودگاه مهرآباد است؛ با توسعه این سیستم، از این دست اتفاقات جلوگیری می‌شود.

حناچی گفت: با این اقدام، اراضی مرتبط با ماده ١٠١ شهرداری تهران را نیز در سیستم ثبت می‌کنیم. و میان دستگاه‌های مرجع در حوزه (شهرداری، سازمان نظام مهندسی و سازمان ثبت اسناد و املاک)، حداکثر انطباق وجود خواهد داشت. از طرف دیگر الکترونیکی شدن اسناد نیز به ارایه اطلاعات و خدمت‌رسانی به مردم نیز کمک شایانی می‌کند.

او ادامه داد: تردید ندارم که اجرای این توافقنامه مردم را بیشتر از سازمان‌های دخیل منتفع می‌کند. همچنین این تفاهم‌نامه می‌تواند به تسهیل و تسریع اجرای طرح‌ها و ستاره‌دار کردن املاک نیز منجر شود. سرویس و خدمات الکترونیکی استعلام‌ها و پرداخت نیز رضایت مردم را به دنبال دارد.

حناچی گفت: شهرداری تهران به عنوان قدیمی‌ترین دستگاهی که سیستم جی‌آی‌اس را اجرا کرده، با تبادل اطلاعات از سازمان ثبت می‌تواند خدمات بهتری را ارائه کند و این درمورد سازمان ثبت هم صادق خواهد بود.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم از مواهب این همکاری بهره بیشتری ببرند. در ضمن امیدوارم باقی دستگاه‌هاب تولیدکننده دیتا بر پایه جی‌آی‌اس نیز به این مسیر بپیوندند تا دسترسی به اطلاعات برای همه آسان‌تر شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد