× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رئیس شورای عالی استان ها تخصیص اعتبارات قانونی به شهرداری ها توسط دولت و وزارت راه و شهرسازی را یکی از موضوعات مهم میان این 2 نهاد برشمرد که به‌طور مشخص پیگیری و عملیاتی نشده است. به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مرتضی الویری رئیس شورای عالی […]

رئیس شورای عالی استان ها تخصیص اعتبارات قانونی به شهرداری ها توسط دولت و وزارت راه و شهرسازی را یکی از موضوعات مهم میان این 2 نهاد برشمرد که به‌طور مشخص پیگیری و عملیاتی نشده است.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در بیست و پنجمین اجلاس عمومی این شورا که پیش از ظهر امروز پنج شنبه بیست و سوم آبان ماه در ساختمان شماره 2 این شورا برگزار شد ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده در زلزله اخیر آذربایجان اظهارداشت: حوادث طبیعی بخش جدانشدنی زندگی انسان ها است و آن چه در حوزه مدیریت شهرها اهمیت دارد، آمادگی قبل، حین و بعد از حادثه است.

ایمنی و مدیریت بحران در برابر بلایای طبیعی و حوادث، موضوعی محدود به مدیریت شهری نیست، بلکه نیاز به همکاری و هماهنگی تمام نهادهای سیاست‌گذار و مجری و عموم شهروندان دارد. اگرچه در شرایط اقتصادی پس از تحریم ها، بیش از گذشته دارای محدودیت های مالی و کمبود امکانات در این حوزه هستیم، اما با همکاری و مدیریت یکپارچه می توانیم پیامدها، صدمات و خسارت های پس‌ازاین حوادث را بکاهیم. ما برای داشتن شهرهایی تاب آور در برابر حوادث متعدد، باید توجه ویژه به مدیریت بحران و ایمنی شهرها داشته باشیم.

وی گفت: تأمین ایمنی و افزایش تاب آوری شهری نیازمند وجود ساختارهای مدیریتی یکپارچه، چابک و پویا است که در شرایط بحرانی بتواند بحران های شهری را مدیریت کرده و آسیب‌ها را به حداقل برساند. در این میان تعدد نهادهای مسئول در مدیریت بحران همواره یکی از چالش های مدیریت شهری در شرایط وقوع بحران بوده است. در قانون جدید مدیریت بحران کشور (ابلاغیه شهریور 1398)، وظایف دستگاه‌های اجرایی دولتی، عمومی و غیردولتی با وضوح بیشتری تبیین شده که در قانون پیشین چنین نبود.

هم اکنون که در آستانه فصل سرما و بحران های ناشی از آن هستیم، باید خود را برای اجرایی شدن این قانون و مدیریت یکپارچه در مواقع بروز بحران آماده کنیم.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه سخنان خود بودجه ریزی را یکی از مهم‌ترین وظایف سیاست‌گذاران برای اعمال تصمیمات توسعه ای در سطح کشور دانست و افزود: در کنار استفاده از نظریات علمی در این زمینه، بهره گیری از مشارکت شهروندان و نمایندگان آنان در فرآیند تهیه بودجه و اعمال‌نظر آنان درباره تصویب لایحه بودجه یکی از اصول بودجه ریزی مشارکتی (پائین به بالا) است.

طبق بند 5 ماده 88 قانون نه ‌تنها این ظرفیت قانونی وجود دارد بلکه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف شده که یک نسخه از پیش نویس لایحه بودجه عمومی را پس از تهیه در اختیار شورای عالی استان ها قرار دهد تا شورا پیشنهادات اصلاحی خود را دراین‌باره اعلام کند.

 در سال گذشته نیز برخلاف قانون و به رغم درخواست شورای عالی استان ها این اقدام صورت نپذیرفت و نظرات شوراها در بودجه سال 98 اعمال نشد. لزوم پایبندی به قوانین خصوصاً قوانینی که باهدف توسعه مشارکت و دخالت شهروندان در اداره توسعه کشور تدوین‌شده‌اند، امری ضروری است. لذا از رئیس محترم سازمان برنامه ‌و بودجه درخواست می کنیم که در تدوین بودجه سال 1399 از ظرفیت این قوانین و پتانسیل شورای عالی استان ها برای مردمی سازی بودجه و رفع تبعیض استفاده کنند.

مهندس الویری با بیان اینکه در شورای عالی استان ها و همکارانمان در دولت و مجلس نیاز به تمرکز بر مدیریت یکپارچه سرزمینی داریم بیان کرد: موضوعی که اخیراً توسط برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر جدایی ری از تهران مطرح می شود، ضمن مغایرت صریح با قانون، لزوم توجه دوباره به لایحه مدیریت یکپارچه را نشان می دهد. تفرق گرایی و بخشی نگری در اداره کلان‌شهرها، چندپارگی سرزمینی، اتلاف منابع و موازی کاری را منجر می شود.

به گفته وی؛ فضاهای شهری مجموعه ای از عوامل درهم تنیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که در عموم کلان‌شهرهای دنیا به‌ صورت یکپارچه اداره می شود. در شهرهایی مانند لندن و بارسلونا، با تکیه ‌بر همین موارد، گام های مؤثری با ایجاد یک ائتلاف نهادی بین ذی نفعان شکل‌گرفته که مدیریت یکپارچه در آن تقویت‌شده است. مسائل و مشکلات کلان‌شهری با جدایی سرزمینی نه حل می شوند و نه کاهش می یابند. بنابراین از نمایندگان محترم مجلس و دولت تقاضا دارم تا به‌جای تمرکز بر خط کشی های سرزمینی که مغایر با حق مردم و نص صریح قانون است، برای تحقق مدیریت یکپارچه همت و تلاشی دوباره کنند، تا مسائل کلان‌شهرها به‌صورت ریشه ای و بنیادین حل‌وفصل شود.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای اسلامی شهرتهران حفظ حریم شهر تهران را یکی از مهم‌ترین موضوعاتی عنوان کرد که نیاز به همکاری و تصمیم گیری های مدیریتی دارد و دراین باره توضیح داد: تداخل حریم شهر تهران با حریم شهرهای جداشده از تهران موجب گسترش ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و از بین رفتن اراضی مزروعی شده است. جدا شدن نظارت و کنترل حریم از حکمرانی کلان‌شهر تهران زمینه ای برای تغییر کاربری این اراضی و از بین رفتن حریم و فضای تنفسی شهر شده است.

مهندس مرتضی الویری در بیست و پنجمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها از تصویب 2 فوریت لایحه درآمدها و هزینه‌های پایدار که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد تقدیر کرد و یاد آور شد: لازم است توجه شود که باید با این لایحه اصل استقلال شوراها و حق وضع عوارض توسط این نهاد به رسمیت شناخته شود.

وی درادامه سخنان خود با اشاره به حوزه وزارت راه و شهرسازی، تخصیص اعتبارات قانونی به شهرداری ها توسط دولت و وزارت راه و شهرسازی را یکی از موضوعات مهم میان این 2 نهاد برشمرد که به‌طور مشخص پیگیری و عملیاتی نشده است و تصریح کرد: در خصوص اجرایی شدن تبصره 6 قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی موردنیاز شهرداری ها، مبنی بر اختصاص 10 درصد از اراضی و واحدهای مسکونی قابل ‌واگذاری به شهرداری ها توسط دولت جهت تأمین معوض ابنیه، لازم است تا وزارت راه و شهرسازی پیگیری لازم جهت تسریع در تحقق آن را انجام دهد.

همین‌طور بر مبنای ماده 16 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، دولت موظف است معادل صد درصد تخفیف های اعمال‌شده از سوی شهرداری ها در خصوص طرح های اعمال‌شده برای تخفیف عوارض در بافت فرسوده و تولید مسکن ویژه گروه های کم درآمد را تأمین کند. با توجه به اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری ها در حوزه بافت فرسوده، ضروری است تخصیص اعتبار و تحقق این قانون توسط وزارت راه و شهرسازی پیگیری شود.

همچنین تبصره دوم ماده هفت قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در خصوص ابزارهای تأمین منابع مالی اجرای طرح های اجرایی مصوب که در آن مالک تمایل مشارکت ندارد، نیازمند پیگیری های جدی است.

بهسازی، نوسازی و بازآفرینی محلات شهری بر اساس بند (الف) ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از دیگر موضوعات مهمی است که با همکاری و تعامل مشترک شهرداری ها، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی حاصل می شود.

براساس این قانون می بایست سالانه 270 محله در قالب مطالعات مصوب ستاد ملی بازآفرینی شهری و با رویکرد محله محوری بازآفرینی شوند و تسهیلاتی برای این امر اختصاص یابد. هماهنگی سازمانی که در قانون پیش‌بینی‌شده باید در عمل هم به ‌صورت جدی پیگیری شود.

رئیس شورای عالی استان ها درادامه با بیان اینکه طی سال های اخیر شاهد تخریب بخش وسیعی از باغات در کلان‌شهرهایی چون تهران بوده ایم تاکید کرد: خوشبختانه مدیریت شهری و شورای عالی شهرسازی و معماری، با تغییر رویکرد خود از برج-باغ به خانه- باغ و حساسیت بیشتر در پرونده های باغات؛ گام مؤثری در حفظ باغات موجود برداشته اند. البته در کنار رویکرد صیانت و حفاظت از باغات باید تمهیداتی نیز در جهت گسترش باغات و فضای سبز صورت پذیرد.

همکاری و اهتمام به تنظیم دستور کار مشترک میان مدیریت شهری و سایر نهادهای مسئول، اصلی اساسی در بهره وری و حفظ منابع ملی است. امیدوارم که همگی برای تحقق این امر، تلاش بیشتری مبذول کنیم.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد