× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مرتضی الویری با اشاره به  بدهی‌ها سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ گفت: بخشی از آن پرداخت‌شده است و در حال حاضر هم اعتباری در حدود ۲۵۴۰ میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌ها، دیون و تعهدات در نظر گرفته‌شده است.       به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها،مرتضی الویری رئیس […]

مرتضی الویری با اشاره به  بدهی‌ها سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ گفت: بخشی از آن پرداخت‌شده است و در حال حاضر هم اعتباری در حدود ۲۵۴۰ میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌ها، دیون و تعهدات در نظر گرفته‌شده است.

 

 

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها،مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره در شهر تهران اظهارداشت: در بودجه ۱۸ هزار میلیارد تومانی تنها ۷۳۲۰ میلیارد تومان صرف حقوق و دستمزد تعهدات خواهد شد و مابقی آن به کارهای عمرانی؛ زیرساختی، زیست‌محیطی اختصاص پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال در حوزه فرهنگی بخش زیادی مربوط به پروژه‌های فرهنگی مثل ساماندهی معابر برای گردشگری است که کار عمرانی و ماندگاری محسوب می‌شود یا در زمینهٔ حمل‌ونقل و ترافیک ۶۱۲۰ میلیارد تومان در سال آینده هزینه خواهیم کرد.

 

وی تصریح کرد: در حوزه ایمنی و بحران به‌ویژه مقابله با زلزله و آتش‌سوزی نیز رقم ۱۰۴۰  میلیارد تومان هزینه خواهیم کرد. همچنین در حوزه خدمات شهری نیز ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌شده است. با توجه به اینکه سهم حقوق و دستمزد و پرداخت آن در حد یک‌سوم است بنابراین جهت‌گیری مناسبی در بودجه انجام‌شده است.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر تهران در تشریح ارقام اختصاص پیداکرده برای بخش‌های مختلف شهرداری تهران در بودجه سال آینده گفت: در سال آینده برای امور فرهنگی ۱۱۸۲ میلیارد تومان برای حوزه حمل‌ونقل ۶۱۲۰ میلیارد تومان آن به حمل‌ونقل ریلی اختصاص پیدا می‌کند؛ داده خواهد شد. همچنین برای حوزه خدمات شهری رقم ۲۵۲۳ میلیارد تومان که از این رقم ۹۵۰ میلیارد تومان برای توسعه فضای سبز ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیباسازی و ۷۸۰ میلیارد تومان برای پسماند و رفتوروب شهر ، در حوزه شهرسازی و معماری رقم ۱۵۳ میلیارد تومان و در حوزه هوشمند سازی رقم ۷ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان اختصاص داده خواهد شد.

الویری در پاسخ به این سؤال که به‌عنوان رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر تهران ازآنچه به‌عنوان بودجه سال آینده شهرداری تهران در این شورا به تصویب رسیده است راضی هستید گفت: ایده‌ها و آرمان‌های ما بالا و شوق برانگیز است اما ما در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم که در آن‌ وقتی اتفاقی همانند خروج آمریکا از برجام روی می‌دهد و تمام قیمت ارز و تأمین کالاهای خارجی و ثبت سفارش و خریدهای خارجی پروژه‌ها را مشمول سختی‌های بسیاری می‌کند.

 رئیس شورای عالی استانها تصریح کرد: ما در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و بعضاً حتی موارد طبیعی مانند پیوستن به FATF مشکل می‌شود امری که برای ما کاملاً بدیهی است اما متأسفانه کسانی هستند که حتی برای این موارد بدیهی هم توقف ایجاد می‌کنند. دوری از واقعیت‌ها و کنار زدن آن‌ها هزینه‌های زیاد به ما تحمیل می‌کند. پروژه‌هایی شروع‌ شده است که باید با هزینه‌های بسیار کمتری به اتمام می‌رسید اما در این شرایط هزینه‌های آن چند برابر شده است.

وی ادامه داد: ما امروز با این واقعیت تلخ مواجه هستیم که بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای شهرداری وجود دارد. در کمیسیون برنامه‌وبودجه با توجه به واقعیت‌های موجود عملکرد مطلوب و مناسبی داشته‌ایم و اعضای شورا به‌صورت شبانه‌روزی وقت گذاشتند و با انجام کار کارشناسی هریک به‌نوبه خود تلاش کردند که بهترین تصمیم را بگیرند که کمترین آسیب شامل حال شهروندان شود و بهترین امتیازات را کسب کنند.

وی در خصوص تمهیدات پیش‌بینی‌شده برای پرداخت بدهی‌های شهرداری در بودجه سال آینده نیز گفت: بخشی از بدهی‌ها در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ پرداخت‌شده است و در حال حاضر هم اعتباری در حدود ۲۵۴۰ میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌ها، دیون و تعهدات در نظر گرفته‌شده و علاوه بر آن اجازه داده‌ایم تا سقف ۹ هزار میلیارد تومان اگر کسب درآمد توسط شهرداری تهران محقق شد بدهی‌ها را پرداخت کنیم. در حقیقت پرداخت بدهی‌ها به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد و در حوزه دریافت تسهیلات و وام هم‌ عدد ما مسیر کاهشی را طی کرده است به‌این‌ترتیب که گرفتن وام از بانک‌ها در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است ولی در سال ۱۳۹۸ این عدد به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش‌یافته است و برای سال آینده اجازه داده‌شده است مبلغی معادل ۸۰۰ میلیارد تومان وام از بانک‌ها اخذ شود.

تاریکخانه‌ای مالی شهرداری کمی روشن‌شده

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این سؤال که تا چه میزان ظرف2 سال گذشته از تاریک خانه شهرداری تهران به لحاظ بودجه‌ای و مالی خارج‌ شده‌ایم، گفت: بخش شفاف‌سازی فعالیت‌ها خیلی جدی پیگیری شده مخصوصاً در کمیسیون برنامه‌وبودجه کمیته شفاف‌سازی که مسئولیت آن باخانم آروین است ، پیشنهادات خوبی را ارائه کرده و در شورا به تصویب رسیده است. در حال حاضر بسیاری از پروژه‌ها مناقصه‌ها و مزایده‌ها شفاف در سایت قرار می‌گیرد. درآمد و دریافت‌ها به‌صورت نقدی انجام نمی‌شود و حتماً به‌صورت الکترونیکی است. اقدامات خوبی انجام‌شده و می‌توان گفت” تاریک خانه‌ای مالی شهرداری کمی روشن‌شده یا وضعیت تاریک خانه گذشته را نداریم و به حالت نیمه‌تاریک رسیده‌ایم. لذا امیدواریم روزی برسد که شفاف و روشن همه امور در جلوی چشم مردم به نمایش گذاشته شود و امیدواریم روزی را ببینیم که برای انجام هیچ کاری، کوچک‌ترین شائبه‌ای در مورد گرفتن رشوه و یا فساد در سیستم وجود نداشته باشد و این‌زمانی است که رابطه مستقیم موعدی و کارمند شهرداری قطع شود و به‌صورت الکترونیک و در داخل سیستم کارها انجام شود.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد