× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی و فعال رسانه ای طی یادداشتی در آستانه یوم الله 13 آبان به تحلیل سه رویداد مهم این روز در تاریخ ایران پرداخت. به گزارش گروه سیاسی ثمره نیوز، رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی و فعال رسانه ای طی یادداشتی در آستانه یوم الله […]

رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی و فعال رسانه ای طی یادداشتی در آستانه یوم الله 13 آبان به تحلیل سه رویداد مهم این روز در تاریخ ایران پرداخت.

به گزارش گروه سیاسی ثمره نیوز، رامین مجنون پیله رود کارشناس ارشد علوم سیاسی و فعال رسانه ای طی یادداشتی در آستانه یوم الله 13 آبان در خصوص سه رویداد مهم این روز در تاریخ ایران نوشت:

سیزدهم آبان هر سال ، یاد آور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است :
۱ – تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳
۲ – کشتار دانش ‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران
۳ – تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸

اینها سه رویداد با یک هویت بودند که هر کدام در شکل گیری حرکت انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشتند. هویت هر سه اتفاق (مبارزه با استکبار) بود و به همین دلیل ، این روز به یاد ماندنی «روز ملی مبارزه با استکبار» نامیده می شود.

۱ – تبعید امام خمینی (ره) از ایران به ترکیه در ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ : در پی اعتراض شدید امام خمینی به سیاست های حکومت پهلوی و افشاگری در خصوص لایحه کاپیتولاسیون در چهارم آبان سال ۱۳۴۳ (در مراسمی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در منزل امام برگزار شده بود) ؛‌ در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳ ،‌ امام خمینی توسط مأموران شاهنشاهی ساواک بازداشت و پس از انتقال به تهران ، با یک فروند هواپیمای نظامی از فرودگاه مهر آباد به ترکیه تبعید شدند.

پس از تبعید امام خمینی و با وجود فضای خفقان ، موجی از اعتراض ‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران ، تعطیلی طولانی دروس حوزه ‌‌های علمیه و ارسال طومار ها و نامه‌ ها به سازمانهای بین‌ المللی و مراجع تقلید آغاز شد. آیت‌ الله حاج آقا مصطفی خمینی نیز در روز تبعید امام بازداشت و زندانی شد و پس از چندی در ۱۳ دی ۱۳۴۳ به ترکیه نزد پدر تبعید شد.

امام خمینی ۱۱ ماه در ترکیه به سر بردند ، پس از آن با هماهنگی ساواک ، امام خمینی (ره) در ۱۳ مهر ۱۳۴۴ توسط دولت ترکیه به عراق تبعید شدند که ۱۳ سال به طول انجامید.

۲ – کشتار دانش ‌آموزان توسط ماموران رژیم ستم شاهی پهلوی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ : در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و همزمان با روز های اوج ‌گیری انقلاب اسلامی ، ده ها نفر از دانش ‌آموزان که برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع کرده بودند ، هدف تیر اندازی مأموران حکومت شاه قرار گرفته و به شهادت رسیدند. در این حادثه که توسط دولت «آشتی ملی » شریف امامی صورت گرفت ؛ به دلیل بسته بودن در های دانشگاه هیچ یک از دانش ‌آموزان نتوانستند از آتش گلوله ‌‌های مأموران در امان بمانند که نتیجه آن کشتار بسیاری از دانش آموزان بی گناه را به دنبال داشت. حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ بعد از حادثه ۱۷ شهریور در همان سال ، دومین کشتار و حادثه خونین در دولت شریف امامی بود.

۳ – تسخیر «لانه جاسوسی» توسط دانشجویان پیرو خط امام در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ : سیزدهم آبان ۱۳۵۸ ساختمان سفارت آمریکا در تهران به تصرف جمعی از دانشجویان معترض در آمد. این دانشجویان در قالب تشکل دانشجویی اسلامی جمع شده و برای حراست از انقلاب اسلامی تلاش و کوشش می ‌کردند. در بحث ها و بررسی‌ هایی که توسط آنان صورت گرفته بود ، جای شک و شبهه ‌ای باقی نمانده بود که سفارت ایالات متحده آمریکا – مرکز هدایت و پشتیبانی بسیاری از توطئه‌ ها و تحرکاتی که علیه نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و می ‌گیرد – بوده است. در واقع آنجا چیزی جز یک مرکز جاسوسی و توطئه ‌گری نبود. به همین دلیل ، دانشجویان نام و عنوانی مناسب تر از «لانه جاسوسی آمریکا» نداشتند و لذا این نام را برای سفارت ایالات متحده آمریکا گذاشتند.

این چیزی بود که در وجدان آگاه مردم ایران نیز دقیقاً وجود داشت و از تذکرات و هشدار های مستمر حضرت امام خمینی(ره) درباره توطئه‌ گری ‌های آمریکا به منظور بر اندازی نظام جمهوری اسلامی ریشه می ‌گرفت. اسناد لانه جاسوسی یک واقعیت بزرگ را نمایان ساخت و آن تیز بینی ، هوشیاری و دشمن شناسی دقیق حضرت امام خمینی (ره) بود که توانست خط و راه صحیح را به یک ملت انقلابی نشان دهد و با زمینه سازی برای وقوع انقلاب دوم ، استمرار انقلاب بزرگ اسلامی را تضمین کند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد