× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه خبری پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،کتاب «تمنای رفتن؛ مهاجرت به خارج درمیان‌ذهنیت ایرانی» نوشته مهرداد عربستانی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد. این کتاب که در ۸ فصل تهیه شده است، به مسأله مهاجرت به‌عنوان یکی از رایج‌ترین موضوعات در […]

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه خبری پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،کتاب «تمنای رفتن؛ مهاجرت به خارج درمیان‌ذهنیت ایرانی» نوشته مهرداد عربستانی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

این کتاب که در ۸ فصل تهیه شده است، به مسأله مهاجرت به‌عنوان یکی از رایج‌ترین موضوعات در میان‌ذهنیت ایرانیان پرداخته که عناوینی چون «مهاجرت و سوژه آرزومند»، «آرزوی رفتن»، «گریختن»، «دغدغه‌های اخلاقی»، «ماندن» و «برگشتن»، موضوع فصل‌های مختلف آن‌ را تشکیل می‌دهد.

نویسنده در این کتاب باور دارد علاوه بر تأثیر نامطلوب مهاجرت بر سرمایه انسانی و اقتصادی کشور، خودِ تمنای مهاجرت، تمایل به کوچ، آرزومندی برای رفتن به جایی دیگر، یا هرآنچه که آن را تعبیر کنیم، موضوعی شایان توجه و بررسی بیشتر است. این امر، یعنی تمنای مهاجرت، همچون دالّی است که به سوی مدلول­‌هایی اشاره دارد که هریک می تواند گوشه‌ه­ایی از میان‌ذهنیت ایرانی و تمنای موجود در آن را آشکار کند و مجالی برای تأمل در تبعات سیاستگذاری‌های کلان و انعکاس آن‌ها در این میان‌ذهنیت را ایجاد کند.

هدف نویسنده از نگارش این کتاب، روشن کردن، تنقیح و دسته‌بندی و تفسیر میان‌ذهنیت اصناف مختلف مردم در مورد موضوع مهاجرت است، به‌طوری که بی‌آنکه مسائل ساختاری نادیده گرفته شوند، درک مستقیم‌تری از انگیزه‌های مهاجرت در میان‌ذهنیت این اصناف مشخص شود.

 به‌طور ویژه این مطالعه تلاش می‌‎کند به سؤالاتی حول موضوع مهاجرت در میان‌ذهنیت ایرانی، که در قالب دو پرسش کلی «در حول محور علل مهاجرت چه مقوله‌ها و مضامینی در میان‌ذهنیت ایرانی شکل گرفته‌اند؟» و «مقولات و مضامین مرتبط با تمایل به مهاجرت چگونه در زمینه وسیع‌تر اجتماعی، گفتمانی و هویتی زمینه‌مند می‌شوند و معنا می‌یابند؟»، قابل دسته‌بندی است، پاسخ دهد.

کتاب «تمنای رفتن؛ مهاجرت به خارج درمیان‌ذهنیت ایرانی» در ۲۴۵ صفحه وارد بازار نشر شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد