× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

علي امام مدیرعامل شرکت مترو گفت: در صورت موافقت نهايي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي با اين پيشنهادها امكان بهره برداري از 20 ايستگاه مترو در كمتر از دو سال آتي وجود دارد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شركت راه آهن شهری تهران و حومه، علی […]

علي امام مدیرعامل شرکت مترو گفت: در صورت موافقت نهايي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي با اين پيشنهادها امكان بهره برداري از 20 ايستگاه مترو در كمتر از دو سال آتي وجود دارد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شركت راه آهن شهری تهران و حومه، علی امام مدیر عامل این شرکت با اشاره به بررسی لایحه بودجه دولت در کمیسیون های تخصصی مجلس شوراي اسلامي در ارتباط با تصمیم گیری های صورت گرفته در كميسيون عمران در خصوص بودجه حمل و نقل ريلي درون شهري جهت ارائه به صحن مجلس عنوان کرد: در لایحه بودجه دولت اوراق مشارکت در نظر گرفته شده براي حمل و نقل ريلي ۵ هزار میلیارد تومان است. به كميسيون عمران پيشنهاد داده ايم كه اين مبلغ به 8هزار میلیارد تومان افزایش يابد و ۷۰ درصد از اين عدد به توسعه مترو اختصاص داده شود.

او ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون توسعه مترو بر پایه اوراق مشارکت بوده در صورتی که رقم این اوراق کمتر از مبلغ اختصاص یافته در سال جاری باشد روند توسعه مترو در پایتخت با مشکلات جدی مواجه می شود. اميدواريم نمايندگان مردم در صحن مجلس در نهايت با اين پيشنهاد موافقت كنند.

او همچنين در خصوص تبصره ۴ لایحه پیشنهادی دولت عنوان كرد: در اين تبصره عنوان شده که با اذن رهبر معظم انقلاب به اخذ مجوزهای لازم مبلغ ۳ هزار و ۴۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به بخش های مختلف اختصاص يابد. ۱۴۰ میلیون یورو از اين مبلغ بر اساس لايحه پيشنهادي دولت برای «حمل و نقل ریلی برون شهری» و ترانزیت در نظر گرفته شده است. ما پيشنهاد داديم كه اين مبلغ برای «حمل و نقل ریلی درون شهری و برون شهری» و نه صرفاً حمل و نقل ريلي برون شهري در نظر گرفته شود. خوشبختانه نظر كميسيون عمران در اين خصوص مساعد بود. اميدواريم در بررسي هاي نهايي در صحن مجلس نيز با اين موضوع موافقت شود.

امام با اشاره به مباحث مطرح شده در كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در خصوص حمل و نقل ريلي درون شهري خاطرنشان كرد: در سال ۸۸ شرکت مترو معاف از مالیات بود. متاسفانه در سال های گذشته بدون آن که منبعی برای پرداخت ارزش افزوده ارائه شود این شرکت باید ۹ درصد از بودجه خود را تحت عنوان ارزش افزوده پرداخت کند.

او ادامه داد: در نتیجه در قالب تبصره ۱۴ لایحه دولت پیشنهادی را ارائه دادیم تا شرکت مترو همانند گذشته از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود. متاسفانه این پیشنهاد در کمیسیون عمران موفقیتی به دست نیاورد اما امیدوارم بتوانیم در ادامه روند بررسی بودجه موافقت نمایندگان مردم را برای تصویب اين پیشنهاد جلب کنیم.

مدیرعامل شرکت متروی تهران با اشاره به تبصره ۱۴ لایحه پیشنهادی دولت در خصوص پیش‌بینی منابع هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به این که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مکلف شده است 3 دهک بالای درآمدي را از دریافت یارانه حذف کند ما به کمیسیون عمران پیشنهاد دادیم که مبالغ ناشی از حذف اين 3 دهك به توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری اختصاص يابد.

امام با بيان اين كه با انجام این کار عواید ناشي از حذف 3 دهك بالاي درآمدي از دريافت يارانه به صورت عادلانه اي به مردم باز می گردد، تصريح كرد: در اين صورت همچنين مشکلات ناشی از افزایش قیمت سوخت برای مردم جبران می شود.

او ادامه داد: كميسيون عمران نسبت به این پیشنهاد نيز نظر مساعد داشت. اميدواريم اين پيشنهاد كه در بند الف تبصره ۱۴ لايحه پيشنهادي بودجه 99 گنجانده شده است در نهايت مورد موافقت نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي قرار گيرد.

او با اشاره به بخشی دیگر از تبصره ۱۴ در بخش درآمدهای حاصل از افزایش قیمت سوخت و صادرات مواد نفتی گازی و غیره خاطرنشان کرد: دولت از درآمدهای کسب شده از این بخش که برابر با ۲۵۰هزار میلیارد تومان است، ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای ارائه تسهیلات به بخش ريلي پيشنهاد داده است.کمیسیون عمران نسبت به تخصيص ۲ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری نظر مساعد داشت. اين مبلغ نيز در صورت تصويب در صحن علني مجلس در روند بررسي لايحه بودجه براي توسعه مترو در نظر گرفته مي شود.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به در نظر گرفتن ۱۰ هزار میلیارد تومان در قالب تبصره ۱۸ لایحه پیشنهادی دولت برای کمک به بخش تولید و ایجاد اشتغال در قالب ارائه تسهیلات خاطرنشان کرد: منابع تخصیص داده شده به این تبصره ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است. در اين تبصره پيشنهاد شده به بخش خصوصی در سطوح مختلف اقتصادی منابعی را در قالب تسهیلات ارائه شود. با توجه به اين كه حجم سرمایه گذاری در صنعت ساخت مترو بسیار بالا و بازگشت سرمایه در این صنعت بسیار کم است ، بخش خصوصی در بخش ریلی حتي با وجود چنین تبصره‌هایي حاضر به سرمایه گذاری نیست. در نتیجه به کمیسیون عمران پیشنهاد دادیم که مبلغ 2تا3 هزار میلیارد تومانی که برای توسعه اشتغال در بخش ریلی درون شهری در نظر گرفته شده است را به خود شرکت مترو ارائه دهند و این شرکت را به عنوان سرمایه گذار و بخش خصوصی در توسعه مترو در نظر بگیرند.

مدیر عامل شرکت مترو تاكيد كرد: در صورت تزریق بودجه ۳۰ کیلومتر خط مترو تا كمتر از 2 سال آینده امكان ورود به مدار بهره‌برداری دارد. این مقدار توسعه مترو برابر با افتتاح حدود ۲۰ ایستگاه است. لذا در صورت تصويب پيشنهادهاي شركت مترو در صحن علني مجلس شوراي اسلامي و وارد شدن 20 ايستگاه به مدار بهره برداري می‌توان از اين اتفاق به عنوان یک تحول در توسعه حمل و نقل ریلی پایتخت یاد کرد.

امام تاكيد كرد: در صورتي كه پيشنهادهاي ما كه بخش هايي از آن اكنون مورد موافقت كميسيون عمران قرار گرفته در بررسي هاي نهايي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي راي نياورد و سال آتي نيز با كمبود بودجه مواجه باشيم مي توان گفت علاوه بر سختي دو چندان مردم در پي افزايش قيمت سوخت و در نتيجه افزايش تردد با مترو در تهران در شرايط كمبود شديد واگن، حجم بالايي از سرمايه كه از جيب همين مردم در سال هاي گذشته براي توسعه خطوط 6 و 7 هزينه شده و در انتظار تزريق بودجه براي بهره برداري نهايي است در زير زمين معطل مانده و تلف مي شود.

او در پايان گفت: با وجود تلاش هاي صورت گرفته از سوي ما و نيز همراهي خوب كميسيون عمران مجلس در نهايت همه چيز به موافقت نهايي نمایندگان مردم در صحن مجلس شورای اسلامی در روزهاي تصويب بودجه بستگي دارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه