× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

حجت الله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون : بانک توسعه تعاون آماده پرداخت تسهیلات اعتباری به خسارت دیدگان ناشی از حادثه سیل می باشد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون،حجت الله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه […]

حجت الله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون : بانک توسعه تعاون آماده پرداخت تسهیلات اعتباری به خسارت دیدگان ناشی از حادثه سیل می باشد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون،حجت الله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه این بانک در آغازین روزهای وقوع حادثه بی سابقه سیل اخیر کشور که منجر به صدمات و خسارات مالی به هموطنان عزیز گردیده ، برابر تکالیف و وظایف حرفه ای و مسئولیت اجتماعی اقدام به اعلام آمادگی برای کمک و پرداخت تسهیلات اعتباری نموده است گفت: برابر این اعلام آمادگی و تعهدات ناشی از آن، بانک توسعه تعاون موضوع را با جدیت پیگیری و علاوه بر برگزاری جلسات با سازمان ها و دستگاههای ذیربط، با کلیه سازمان ها و نهادهای مسئول مکاتبه تا در همین راستا سازمان ها نسبت به معرفی هموطنان و عزیزان واجد شرایط آسیب دیده از حادثه سیل جهت دریافت وام قرض الحسنه به بانک توسعه تعاون اقدام نمایند.

حجت اله مهدیان رییس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون در جلسه ویدئو کنفرانس با مدیران شعب استانی این بانک ضمن بیان اهمیت نقش آفرینی بانک توسعه تعاون به عنوان عاملیت اعطای تسهیلات به هم میهنان خسارت دیده در سیل‌های اخیر گفت: بانک توسعه تعاون از ابتدای وقوع این رویداد، بنا به احساس وظیفه انسانی و مبتنی بر تکلیف اداری ابلاغ شده از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کمک و جبران خسارت به آسیب‌دیدگان سیل در صحنه حضور داشت. طی بازدیدهای میدانی و رایزنی‌های حضوری با استانداران و مقامات محلی آمادگی بانک برای اعطای تسهیلات جبران خسارت به مقامات مسئول و استانداران اعلام گردید.

مهدیان خاطر نشان کرد: همزمان با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط بانک مرکزی برای ایفای تعهدات نظام بانکی در خصوص جبران خسارت آسیب‌دیدگان، حداکثر مذاکرات و رایزنی‌ها صورت گرفت تا بانک توسعه تعاون به عنوان بانک عامل، نقشی مناسب در پرداخت تسهیلات به جامعه هدف داشته باشد. وی در همین رابط افزود : از زمانی که برای این بانک سهمیه تسهیلاتی در نظر گرفته شد مکاتبات لازم با دستگاههای اجرائی مسئول در این زمینه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صورت گرفته که به محض دریافت اسامی واجدین شرایط، بانک توسعه تعاون به سهل‌ترین شکل ممکن و به صورت قرض‌الحسنه، به افراد معرفی شده تسهیلات پرداخت خواهدکرد. ضمن آنکه در همین راستا حداکثر مراقبت را در شبکه شعب اعمال می‌نماییم تا معرفی شدگان در سریع‌ترین زمان و در مهلت مقرر، مبالغ تعیین شده از سوی دولت و بانک مرکزی را دریافت نمایند.

بانک توسعه تعاون در سال گذشته در بخش صنعت و معدن بالغ بر ۳۸۰۰۰ میلیارد ریالی تسهیلات اعتباری پرداخت نموده که این رقم پرداختی نسبت به سال ۹۶ از ۳۵.۸ درصد افزایش برخوردار بوده است .

گفتنی است کل تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون طی سال ۱۳۹۷ بیش از ۹۵۰۰۰ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ از افزایش ۵۳ درصدی برخوردار بوده استکه در این میان سهم بخش صنعت و معدن از مجموع تسهیلات اعتباری پرداختی سال گذشته نزدیک به ۳۰ درصد را به خود اختصاص داده است.

شایان ذکر است علیرغم اینکه بانک توسعه تعاون به عنوان یک بانک توسعه ای و تخصصی در شبکه بانکی کشور محسوب می گردد و لیکن از حیث رویکردی و کارکردی مشابه سایر بانک های توسعه ای و تخصصی کشور نبوده و فعالیتش معطوف به یک بخش اقتصادی خاص نمی باشد و عملا به واسطه ارتباط قانونی ، ماهیتی ،ماموریتی و ساختاری این بانک با بخش تعاون و تنوع و تکثر فعالان بخش تعاون در حوزه های مختلف اقتصادی اعم از صنعت و معدن ، مسکن و عمران ، کشاورزی و دامپروری و خدمات و بازرگانی شرایطی را فراهم ساخت که فعالیت و خدمات اعتباری این بانک متوجه همه بخش ها و زیر بخش های اقتصادی کشور شود.

لازم به یاد آوری است در صورت افزایش منابع سرمایه ای این بانک، که در همین راستا قانون گذار در بودجه سال ۹۸ مبلغ ۱۰۰۰۰ میلیارد ریالی را به عنوان افزایش سرمایه این بانک منظور نموده است ، به موقع تخصیص داده شود و با ادامه این روند در بودجه سنوات آتی، توام با در نظر گرفتن خط اعتباری از سوی بانک مرکزی به بانک توسعه تعاون ،همراه با هدایت نقدینگی و منابع سپرده ای بخش تعاون به بانک، قدرت تسهیلات دهی بانک توسعه تعاون بیشتر شود ، به همان میزان اثر بخشی این بانک در جهت کمک به رونق تولید و کمک به ایجاد و توسعه و حفظ اشتغال به مراتب بیشتر خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است روز صنعت و معدن فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح فعالیت و خدمات کسب و کار تعاونی فعال در بخش صنعت و معدن و همچنین تاثیر و نقش بانک توسعه تعاون در کمک به ایجاد ، توسعه ، تکمیل و تامین نیاز های سرمایه در گردش تعاونگران این بخش می باشد و با توجه به اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی که اقتصاد را به سه بخش دولتی ، تعاونی و خصوصی تقسیم نموده است و مطابق ابلاغیه اصل ۴۴ ، قانون گذار تحقق سهم ۲۵ درصدی را برای بخش تعاون تعیین و تعریف نموده است ، بنا براین مناسبت ها از جمله روز صنعت و معدن می تواند فرصت مناسبی برای پرداختن بهتر و بیشتر به هر سه بخش اقتصادی کشور تلقی گردد .

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد