× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مراسم اختتامیه نخستین “مسابقه عکس مترو”، با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، علی امام، مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) و سيد ضياء هاشمي، مدیرعامل خبرگزاری جمهوري اسلامي ايران(ايرنا) با معرفی برگزیدگان در خانه هنرمندان برگزار شد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و بین الملل شرکت […]

مراسم اختتامیه نخستین “مسابقه عکس مترو”، با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، علی امام، مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) و سيد ضياء هاشمي، مدیرعامل خبرگزاری جمهوري اسلامي ايران(ايرنا) با معرفی برگزیدگان در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)، احمد مسجد جامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در اين مراسم که به همت شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) و مشاركت اداره کل اخبار چند رسانه ای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در خانه هنرمندان برگزار شد، افزود: در مترو قصه های بسیاری از مردم وجود دارد که می توان آن را در قالب عکس، فیلم کوتاه و مستند به تصویر کشید.

وي اظهار داشت: باید به فکر فرهنگ سازی در مورد مترو بود و از این جهت باید به فکر تبدیل این برنامه به نهادی مانند خانه عکس مترو باشيم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه اقدامات صورت گرفته در مترو چند جانبه است که صنعت تنها بخشی از آن به شمار مي آيد، گفت:اینکه در مترو چه می گذرد رویکردی است که نباید از آن غافل بوده و به آن به شکل یک کالا نگاه کنیم چراکه مترو اصلا کالا نیست و نیاز به یک نگاه تکمیلی دارد.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه جانبی از مسابقه عکس مترو باید قصه مردم در مترو را روایت کند، تاکید کرد: روایت عکس ها باید واقع گرا و اجتماعی باشد و عکاسان اجتماعی می توانند این وجه را مد نظر قرار دهند.

علی امام، مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)، نیز در ادامه با اشاره به اینکه در اين مسابقه هنرمندان عکاس تلاش کردند، تا با کمک تصویر و هنر عکاسی؛ بخشی از تلاش های شبانه روزی صورت گرفته در تونل ها و زیر زمین را در معرض دید شهروندان قرار دهند، گفت:بیش از 6 هزار نفر در ابتدا و انتهای هر خط مترو مشغول فعالیت هستند.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) تصریح کرد:به همت تلاش هاي صورت گرفته در حفاري تونل هاي مترو در زير زمين؛ امروز شاهديم روزانه بیش از دو میلیون نفر از خطوط مترو برای تردد و سفرهای درون شهری استفاده می کنند.

امام با تاکید براینکه امیدواریم در نخستین دوره از برگزاری مسابقه و نمایشگاه عکس مترو ‌؛ بتوانیم بخشی از زحمات مغفول مانده تلاشگران جوان و با انگیزه ايران را در قالب عکس، به تصویر بکشیم، گفت:امیدواریم به همت رسانه ها و سایر هنرمندان عکاس این مسابقه استمرار یابد.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک نیز به دنبال برنامه ریزی برای برگزاری مسابقه فیلم کوتاه مترو خواهیم بود، گفت:از همه امکانات و ابزارهای هنری موجود برای نشان دادن تلاش های انجام شده در احداث خطوط و ایستگاه های مترو بهره خواهیم گرفت.

همچنین در ادامه این مراسم سید ضیاء هاشمی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: “مسابقه عکس مترو ” در حقيقت پیوند هنر، صنعت و رسانه است كه آثار آن برای تاریخ ما ماندگار است.

وی افزود: این نمایشگاه و مسابقه همانطور که میان هنر، صنعت و رسانه پیوند ایجاد کرده است، می تواند پیوند میان جغرافیا، تاریخ و فرهنگ شهر ما را هم شکل دهد.

وی یادآورشد: این مسابقه برای ثبت دستاوردهای ارزشمندی است که در یک صنعت در زیرزمین اتفاق افتاده آن را به نمایش می گذارد و ماندگار می کند.

هاشمی اظهارداشت: این مسابقه و عکس ها، تاریخ سازی می کند و اجازه نمی دهد در گذر زمان پیچیدگی ها و ابتکاراتی که در یک زمان در زیر زمین اتفاق افتاده به فراموشی سپرده شود.

مدیرعامل ایرنا افزود: نمایشگاه عکسی که در حاشيه اين مسابقه برپا شده است، نگاه تیزبین عکاسان است که توانسته اند جلوه های مختلف فعالیت ها و فرآیندهایی را که در مترو انجام می شود را به نمایش بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: وقایع مترو بیش از آن چیزی است که می توان به تصویر کشید و هنرمندانی هستند که با ژرف نگری و نکته سنجی ابعاد مختلف وقایع اجتماعی را می بینند و از زاویه دوربین خود مسائلی را که کمتر دیده شده به نمایش می گذارند.

مهدی جلیلی، دبیر نخستین ” مسابقه عکس مترو” نیز در ادامه این مراسم گفت: با وجود آنکه این جشنواره نخستین دوره بود اما از نظر کیفیت قابل توجه محسوب می شد و می توانست پهلو به پهلوی برنامه هایی بزند که چندین سال از برگزاری آنها سپری می شود.

وی اظهار داشت: این مسابقه عکس با ابتکار عمل مترو و همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان قدیمی ترین خبرگزاری ایران و دارنده غنی ترین آرشیو عکس کشور و رسانه ای که فتوژورنالیسم را به عنوان یک مبنای هنری و اطلاع رسانی قرار داده، برگزار شد.

جلیلی افزود: پیش از این جشنواره ها و مسابقات مختلف عکس صنعتی برگزار شده بود اما به صورت تخصصی که یک حوزه از آن را مانند مترو را مد نظر قرار داده باشد، شکل نگرفته بود.

مدیرکل اخبار چندرسانه‌ای ایرنا گفت: این مسابقه تلاش کرد تا کوشش های این حوزه و دستاوردهای آن را از منظر عکس ثبت کند.

وی اضافه کرد: در صورتی که این همکاری ادامه یابد، می توان مجموعه ای از بهترین عکس های صنعت مترو را طی سال های متوالی گردآوری، ثبت و ضبط و در آرشیو ایرنا که غنی ترین آرشیو عکس است ذخیره و نگهداری کرد تا آیندگان نیز در جریان این تلاش ها قرار گیرند.

در پایان این مراسم ؛ ازآثار عکاسان برتر با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل به عمل آمد.

همچنين در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس مترو به مدت سه روز از چهارم تا ششم ارديبهشت در تالار تابستان خانه هنرمندان تهران گشایش یافت.
گفتنی است با همكاري معاونت فرهنگي شركت بهره برداري ؛ آثار منتخب اين دوره از “مسابقه عكس مترو” براي بازديد علاقه مندان در ايستگاه هاي پر تردد متروي تهران به نمايش در مي آيد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد