× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت بازنشر خطبه های نماز جمعه مرحوم آیت الله طالقانی تاکید کرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بهشت زهرا(س) تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران،در مراسم چهلمین سالگرد درگذشت آیت الله سیدمحمود طالقانی که صبح امروز با حضور محمدجواد حق شناس […]

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت بازنشر خطبه های نماز جمعه مرحوم آیت الله طالقانی تاکید کرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بهشت زهرا(س) تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران،در مراسم چهلمین سالگرد درگذشت آیت الله سیدمحمود طالقانی که صبح امروز با حضور محمدجواد حق شناس و شهربانو امانی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و حجت الاسلام سیدمحمود دعایی در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) برگزار شد، در ابتدای سخنان خود گفت: اجازه بدهید قبل از هر سخنی یادی از خانواده آن مرحوم داشته باشم. ایشان ده فرزند داشتند که من توفیق داشتم با این خانواده آشنایی داشته باشم و با فرزند خانم اعظم طالقانی دختر ایشان هم دوستی دیرینه ای داشتم و با هم فعالیت مبارزاتی کردیم. علاوه بر این در ملاقات هایی که در زندان با پدر داشتیم خانواده مرحوم طالقانی را هم می دیدم که می آمدند و می دیدم که این خانواده چقدر بزرگوار بودند.

وی ادامه داد: این خانواده بعد از رحلت مرحوم طالقانی هم با متانت عمل کردند و اجازه ندادند به هیچ وجه کسانی که با انقلاب مخالف اند و دنبال حذف انقلاب بودند از این خانواده سوءاستفاده کنند، هر چند با شجاعت حرف خود را می زدند و اگر ایرادی می دیدند تذکر می دادند و هیچ متاعی هم از انقلاب نبردند و جزو سالم ترین خانواده ها بودند.

هاشمی به شخصیت مرحوم طالقانی اشاره کرد و گفت: ایشان با ساده زیستی و اخلاق خوبی که داشتند برای حفظ جایگاه روحانیت و نزدیکی به همه اقشار زحمت زیادی کشیدند و نحوه زندگی و ارتباط ایشان با گروه های سیاسی زبانزد بود و اکثر علما به رابطه ایشان با مردم غبطه می خوردند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: مرحوم طالقانی مرد عالمی بود و کتاب های زیادی هم نوشته بود. اولین کتاب اقتصادی که علما نوشتند متعلق به ایشان است که در سال 1322 منتشر شد که از تمام کتاب های مشابه بالاتر بود و حتی در سطح کتاب مرحوم محمدباقر صدر بود. تفسیر پرتوی از قرآن که 6 جلد آن چاپ شد سطح بسیار بالایی داشت و پدر من که روی تفسیر راهنما کار می کردند می گفتند برای نوشتن مطالب خود از آقای طالقانی استفاده بسیاری کرده اند و این موضوع را همیشه یادآوری می کردند.

هاشمی به خطبه های نماز جمعه آیت الله طالقانی اشاره کرد و گفت: وی خطبه های ماندگاری از خود به جا گذاشت که جای تحلیل و تفسیر دارد و هنوز هم رهنمودی برای مدیران کشور برای نزدیکی به اقشار مختلف دارد و امیدوارم صداوسیما این خطبه ها را پخش کند و نگذارد که این بزرگان فراموش شوند.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به اهتمام آیت الله طالقانی برای گنجاندن اصول مربوط به شورای اسلامی در قانون اساسی عنوان کرد: اگر وی در مجلس خبرگان قانون اساسی نبود این بحث ها مطرح نمی شد آیت الله طالقانی پدر شوراهای اسلامی شهر و روستاها هستند و نه تنها شوراهای اسلامی شهر بلکه همه شوراهای سراسر کشور در روز رحلت ایشان مراسم بگیرند و انشاءالله بتوانیم به وظیفه خود عمل کنیم و به نسل جوان بگوییم که این بزرگان چقدر زحمت کشیدند و شکنجه شدند تا این سرزمین از دست استبداد پهلوی خلاص شود و باید راه ایشان را برای جوانان روشن کنیم.

وی در پایان گفت: بنا بود در این مراسم آقای حناچی هم شرکت کنند که من از طرف ایشان عذرخواهی می کنم چرا که ایشان به دلیل بیماری و عمل جراحی به دستور پزشک در استراحت قرار دارند و نتوانستند در این مراسم حاضر شوند.

در ابتدای این مراسم سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) و شهردار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) ضمن خوش آمد به مهمانان، گفت: بزرگداشت آیت الله طالقانی در واقع بزرگداشت یک اندیشه مسلک، مرام و اخلاق و صبر و استقامت است.

همچنین در این مراسم مهدی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی عنوان کرد: مرحوم پدر در نماز جمعه آخر تمام درددل ها و دلخوری هایش از گروه های مختلف و کسانی که در انقلاب سهمی نداشتند و ادعای سهم می کردند را مطرح کرد. وی می گفت انقلاب متعلق به کسانی است که در جنوب شهر بودند و انقلاب را پیش بردند نه آنها که فقط ادعا دارند و پشت میز می نشینند.

در پایان مراسم حاضران با حضور بر سر مزار آیت الله طالقانی به مقام ایشان ادای احترام کردند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد