× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، با تاکید بر لزوم اجرای ابزارهای تشویقی و تنبیهی در حوزه پسماند، نسبت به اجرا نشدن قوانین در این حوزه انتقاد کرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران،در پنل تخصصی که امروز در حاشیه مراسم […]

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، با تاکید بر لزوم اجرای ابزارهای تشویقی و تنبیهی در حوزه پسماند، نسبت به اجرا نشدن قوانین در این حوزه انتقاد کرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران،در پنل تخصصی که امروز در حاشیه مراسم روز جهانی اسکان بشر در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، به قانون مدیریت پسماند اشاره کرد و توضیح داد: این قانون در سال 83 تصویب شد و مجری وظیفه هر یک از دستگاه‌ها را مشخص کرده است. اما بعد از 15 سال از تصویب آن، همچنان در حوزه اجرا مشکل وجود دارد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد باید به مباحث حقوقی و برخی نارسایی‌ها در قوانین توجه کنیم، نسبت به نبود هماهنگی در حوزه پسماند میان دستگاه‌های مختلف انتقاد کرد و گفت: یکی از رویکردهایی که می‌توان از تجربیات دیگر کشورها در این زمینه استفاده کرد، این است که ما نیازمند استفاده از ابزارهای تشویقی و بازدارنده در سیاست‌های خود هستیم.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، یکی از قوانین بازدارنده را مالیات بر آلاینده‌ها عنوان کرد و توضیح داد: طبق قانون کارخانه‌ها و مراکز تولیدی که بسته به نوع فعالیتشان آلاینده تولید می‌کنند باید یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض آلاینده پرداخت کنند. اما یکی از کاستی‌های مهم در این زمینه این است که این عوارض صرف محیط زیست شهری نمی‌شود. البته در کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهادی مطرح شد که این قانون دائمی شود و ضمانت اجرایی داشته باشد.

انصاری با اشاره به ابزارهای تشویقی هم گفت: برخی شرکت‌ها هستند که در حوزه بازیافت و پردازش پسماند کمک می‌کنند و ما باید برای آن ها انگیزه ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در کالاهای آسیب‌رسان وجود داشت این بود که ما مالیات سبز نداشتیم، اما امسال مصوبه‌ای اجرا شده که به هشت کالای آسب رسان به محیط زیست مانند لامپ‌ها، رنگ‌ها، لاستیک و… مالیات تعلق می‌گیرد. مشوق‌هایی هم برای کسانی که در زمینه بازیافت این کالاها فعالیت دارند، مانند برخی معافیت‌ها وضع شده است، اما این موارد کفایت نمی‌کند.

انصاری با بیان اینکه هنوز بسیاری از مفاد قانون مدیریت پسماند اجرا نشده است، اظهار کرد: با وجود مشخص شدن تکالیف دستگاه‌ها؛ اما تعامل و هماهنگی بین نهادهای متولی وجود ندارد و از طرف دیگر نبود مدیریت یکپارچه شهری سبب شده دستگاه‌ها به صورت جزیره‌ای مباحث را دنبال کنند.

تفکیک زباله از مبدا نه مخزن

علی مفاخریان هم در این پنل تخصصی، با اشاره به استفاده از فناوری‌های هوشمند در پسماند شهری اظهار کرد: در دوره مدیریت جدید شهری که شعار تهران شهری برای همه را سرلوحه کار خود قرار داده ایم، طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که همه شهروندان از فضای زیست پذیری در شهر استفاده کنند.

وی تقسیم بندی پسماندهای شهری به صنعتی، بیمارستانی، خانگی و… را در حوزه بازیافت موثر دانست و با تاکید بر ضرورت کاهش زباله از مبدا گفت: بر اساس آمارها تهرانی‌ها روزانه 9 هزار تن زباله تولید می کنند و کمتر از 10 درصد این میزان بازیافت می‌شود. از طرف دیگر 840 تن از پسماند تهران ناشی از ضایعات سبزیجات است که وارد زباله‌ها می‌شود، در صورتی که این میزان می تواند در مبدا کاهش پیدا کند.

شهردار منطقه 9، با اشاره به هوشمندسازی مخازن پسماند شهرداری تهران و تجهیز آنها به RF ID توضیح داد: این هوشمندسازی سبب شده تا موقعیت مکانی مخازن زباله در سطح شهر و منطقه مشخص شود و اینکه حجم و ساعت پر شدن زباله در این مخازن هم با این کار بررسی می‌شود.

به گفته مفاخریان؛ در کشور روزانه 55 هزار تن زباله تولید می‌شود که فقط 8 درصد آن بازیافت می‌شود.

وی با بیان اینکه در فرایند بازیافت تفکیک از مبدا را پیگیری می‌کنیم نه تفکیک از مخزن، گفت: افزایش 250 هکتاری زمین‌های آلوده تهران، افزایش زباله‌گردها، اتلاف سرمایه‌های ملی و افزایش گازهای گلخانه‌ای از معضلات سیستم موجود پسماند است.

مفاخریان با اشاره به ایجاد مرکز فناوری‌های هوشمند شهری در منطقه 9 و استفاده از نرم افزار پسماند در این منطقه گفت: تلاش داریم این منطقه به قطب جمع آوری شیشه در تهران تبدیل شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد