× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط ۱۰ مترو تهران با حضور مديران ارشد شركت مترو و بخش خصوصي برگزار شد. مديرعامل شركت مترو در اين جلسه بر لزوم تغيير ديدگاه در تامين منابع مالي براي توسعه و تكميل خطوط مترو تاكيد كرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط […]

جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط ۱۰ مترو تهران با حضور مديران ارشد شركت مترو و بخش خصوصي برگزار شد. مديرعامل شركت مترو در اين جلسه بر لزوم تغيير ديدگاه در تامين منابع مالي براي توسعه و تكميل خطوط مترو تاكيد كرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه ( مترو)، جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای خط ۱۰ مترو تهران با حضور رئیس هیئت مدیره شرکت مترو، علی امام مدیرعامل شرکت مترو، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ تهران، سعید نایب مدیر سرمایه گذاری شرکت مترو و نيز جمعی از مدیران بخش خصوصی شامل مجموعه های ایران مال، شرکت اسپیلت و کیسون، مجموعه های رزمال، بام لند، لکسون، هزار و یک شب، شهید خرازی، بتاجا، تهران مال و لوتوس پارسیان در سالن جلسات شرکت مترو برگزار شد .

در ابتدای این مراسم علی امام با اشاره به اینکه ۴ دهه فعالیت شرکت مترو منجر به ساخت ۲۲0 کیلومتر خط با ۱۲۵ ایستگاه شده است؛ به آخرين بازنگری صورت گرفته در طرح جامع حمل و نقل ریلی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ اشاره و خاطرنشان کرد: در این بازنگری مقرر شد ۴ خط جدید شامل خطوط ۸ تا ۱۱ در شهر تهران طراحی و ساخته شود به گونه‌ای که شهروندان تهرانی بتوانند با طی مسافت ۸۰۰ متر از منزل خود به یکی از مودهاي حمل و نقل عمومی به ویژه مترو دست پیدا کنند.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه الگوی تامین مالی برای شرکت مترو در4 دهه گذشته به گونه ای بوده است که مترو جهت تامين منابع مالي به دولت متکی نباشد، تاکید کرد: حتي در سال ۱۳۶۵ با قید این شرط مترو راه اندازی شد.

امام عنوان كرد: از سال ۸۵ تاکنون مصوبه های بالادستی خوبی به عنوان پشتوانه قانونی تامین منابع مالی برای توسعه مترو به تصویب رسیده است.در صورتی که دولت ها به این مجموعه قوانین پایبند می‌بودند امروز مترو کلانشهرها در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت. متاسفانه از سال هاي گذشته تاکنون فشار تامین منابع مالی برای توسعه مترو بیشتر بر دوش شهرداری بوده و دولت هادر این میان نقش کمتری داشته اند.

او با تاکید بر این که شرایط فعلی کشور و نیز شهرداری، الزامی مبنی بر تغییر دیدگاه در تامین منابع مالی را ایجاب می کند، عنوان کرد: حتی دولت نیز برای توسعه پروژه های عمرانی خود به این نتیجه رسیده است. در این میان مترو با هزینه های بسیار بالایی که برای ساخت و توسعه دارد و همچنين دیر بازده بودن موضوع نيازمند این تغییر دیدگاه است.

مديرعامل شركت مترو با اشاره به اینکه اولین قدم اجرایی به سمت عملی کردن الگوی مناسب تامین منابع مالی از سوی شرکت مترو در خط ۱۰ به ویژه بخش غربی آن آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در بخش غربی خط ۱۰ مجموعه های تجاری بسیار مناسبی قرار دارند که می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار حضور داشته باشند. با توجه به اين كه بخشي از خط 10 از نزديكي نمايشگاه بين المللي عبور مي كند، تفاهم نامه اي با نمايشگاه بين المللي به امضا رسيده است تا با سرمايه گذاري بخش خصوصي براي نمايشگاه بين المللي ايستگاه مترو ساخته شود.

فرصت هاي گسترده سرمايه گذاري در بخش غربي خط 10

امام با بيان اینکه در نظر داریم بخش غربی خط ۱۰ را تحت عنوان فاز یک این خط تعریف کنیم، خاطر نشان کرد: در صورت وجود منابع مالی این امکان را داریم که از اسفند ماه مقدمات توسعه خط ۱۰ را کلید بزنیم زیرا به لحاظ توان فنی و نیروی انسانی در آمادگی کامل به سر می بریم.

او در ارتباط با منابع مالی مورد نیاز برای ساخت خط 10 متروی تهران عنوان کرد : بخش تجهیزات ثابت و متحرک این خط در مجموع ۲۸ میلیون یورو و بخش ساختمانی که بیشتر به منابع داخلی متکی است ۲۲۸ میلیارد تومان برای یک کیلومتر تونل و ایستگاه با تجهیزات هزینه در بر دارد. این در حالی است هر واگن به طور متوسط يك ميليون يورو هزينه در بر دارد؛ بدين معني كه بايد براي يك قطار با 8 واگن 8 ميليون يور هزينه كرد.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه این برآورد هزینه ها بدون در نظر گرفتن هزینه های تملک برای قسمت هايي همانند هواکش ها و پله های خروج اضطراری که به فضای باز نیاز دارند است، گفت: در صورتی که سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری برای ساخت و توسعه خط ۱۰ کنند، می توانند از زمین هایی که در اختیار خودشان است به عنوان آورده بدين منظور استفاده كنند تاهزینه های تملک به این صورت حذف شود.

در ادامه سعید نایب مدیر سرمایه گذاری شرکت مترو به تشریح فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی با محوریت خط ۱۰ پرداخت و یکی از مهم ترین این روشها را روش مشارکت بخش خصوصی و عمومی با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران خرد و کلان عنوان کرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه