× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با ارزیابی اقدام فرابورس در تقسیم بندی جدید بازار پایه در خصوص تصمیم این نهاد برای مخفی کردن سفارش های خرید و فروش معاملات بازار پایه گفت: در اغلب بورس های دنیا برای جلوگیری از دستکاری قیمت ها و جهت دهی به معاملات در بازارهای سرمایه ای، برخی […]

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با ارزیابی اقدام فرابورس در تقسیم بندی جدید بازار پایه در خصوص تصمیم این نهاد برای مخفی کردن سفارش های خرید و فروش معاملات بازار پایه گفت: در اغلب بورس های دنیا برای جلوگیری از دستکاری قیمت ها و جهت دهی به معاملات در بازارهای سرمایه ای، برخی تدابیر و اقدامات نظارتی انجام می شود و تصمیم فرابورس در ارائه این شیوه از این نوع تدابیر است.

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از بازار سرمایه ایران،روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار،با اشاره به وجود حدود ۲۰۰ شرکت در سه تابلوی بازار پایه فرابورس و شرایط مختلف این شرکت ها خاطرنشان کرد: نبود اطلاعات کافی از این شرکت ها برای ایجاد شرایط تصمیم سازی صحیح سرمایه گذاران زمینه را برای جولان برخی سودجویی ها فراهم می کند که این مساله تضییع حقوق سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران ناآشنا با دانش سرمایه گذاری را در پی دارد.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار حرکت تدریجی را راهی برای اجرای بهتر این قانون دانست و گفت: البته ممکن است سرمایه گذاری که تاکنون در این شیوه معامله نکرده است دچار اضطراب شود و نتواند به سرعت با این قانون که البته به نفع وی نیز هست ارتباط لازم را برقرار کند. پیشنهاد من این است که به جای این که هر سه بازار زرد، نارنجی و قرمز را به یک باره وارد رقابت Dark کنیم، بهتر است ابتدا از بازار قرمز شروع کنیم که شامل تعداد سهام کمتری است. بازار نارنجی نیز فقط در پیش گشایش مشمول این قانون شود و خود معاملات آن عادی انجام شود و فعلا داد و ستد در بازار زرد مانند بورس و فرابورس عادی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط واکنش ها نیز کمتر خواهد بود و امکان بیشتری برای رسیدن به نتایج مثبت این فرآیند ایجاد می شود.

میرصانعی با تاکید بر دغدغه ارکان بازار سرمایه برای ایفای نقش بهینه نظارتی خود در بازارها یادآور شد: سرمایه گذاران در برخورد با هر دستورالعمل و شیوه جدید مقاومت هایی دارند و همچنین دغدغه هایی برای آنها ایجاد می شود. بنابر این باید برای شفاف سازی و کاهش این دغدغه ها برنامه ریزی کنیم.

دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار لزوم فرهنگسازی و افزایش دانش سرمایه گذاری را در کنار اجرای شیوه های نظارتی مهم خواند و تصریح کرد: برای اجرای بهتر تصمیم های گرفته شده باید نهاد تصمیم ساز با انعطاف بیشتری حرکت کند تا به سرمایه گذاران امکان آشنایی با شیوه جدید معاملات داده شود.

میرصانعی اجرای شیوه مخفی شدن سفارشات خرید و فروش یا همان معاملات Dark را در بازار پیش گشایش اغلب بورس ها مکانیسمی برای جلوگیری از دستکاری بازار دانست و افزود: البته این معاملات در این بورس ها تنها در زمان پیش گشایش Dark است و در معاملات عادی Dark نیست،اما به طور کلی اگر بخواهیم به این سمت برویم پیشنهاد من این است که باید خیلی تدریجی حرکت کنیم تا شرایط برای معامله گران قابل هضم شود.زیرا سرمایه گذاران ما به چنین روشی عادت ندارند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد