× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

  به گزارش ثمره نیوز به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،یک سال از انجام عملیات خیبر می‌گذشت و تجربه‌های ارزنده و فراوانی برای فرماندهان جنگ به‌دست‌آمده بود. چندین فرمانده و نیروی کارآمد به شهادت رسیده و از همه عملیات‌هایی که طرح‌ریزی‌شده بود، تنها عملیات “میمک” در جبهه میانی به اجرا درآمد. از […]

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس،یک سال از انجام عملیات خیبر می‌گذشت و تجربه‌های ارزنده و فراوانی برای فرماندهان جنگ به‌دست‌آمده بود. چندین فرمانده و نیروی کارآمد به شهادت رسیده و از همه عملیات‌هایی که طرح‌ریزی‌شده بود، تنها عملیات “میمک” در جبهه میانی به اجرا درآمد. از سه منطقه‌ای که برای حمله‌های بعدی در نظر گرفته شد یعنی منطقه عملیاتی خیبر در هورالهویزه، شرق بصره (رمضان) و غرب اروند نهایتا منطقه هورالهویزه برگزیده شد تا عملیات “بدر” باهدف دستیابی و تسلط بر جاده بصره – العماره و نیز راهیابی به مرکز اصلی هورهای غرب دجله که استان‌های ناصریه، بصره و العماره را احاطه کرده است به اجرا درآید. همچنین با گزینش این منطقه تسلط بر شرق دجله و انهدام نیروهای ارتش عراق حاصل می‌گردید.

این نبرد در امتداد حماسه خیبر بود و در آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همکاری ارتش، عملیات را فرماندهی و اجرا کرد. در شب 20 اسفندماه 1363 نیروهای ایرانی در پشت خطوط مقدم تجمع کرده و در ساعت 23 با رمز “یا فاطمه زهرا (س)” از دو محور عمده در حدفاصل “العزیز” تا “القرنه” به‌سوی دشمن یورش بردند. منطقه هور مملو از موانع ایذایی و بشکه‌های خطرناک بمب “ناپالم” آتش‌زا شده بود. همه این موانع و استحکامات از بیم حمله‌ای دوباره از سوی ایرانی‌ها در طول همان یک سال گذشته تدارک و تعبیه‌شده بودند.

یگان‌های ارتش، شامل سه لشکر و یک تیپ به همراه نه لشکر و هفت تیپ از سپاه به‌صورت ادغامی در این عملیات سازمان‌دهی شده بودند. همچنین تدابیری برای رویارویی و مقاومت در برابر بمب‌های شیمیایی – که دشمن در طول عملیات به‌وفور از آن‌ها بهره برد – اتخاذ شد تا نیروها با کمترین آسیب به اهداف خود برسند. در همان ساعات نخست که نیروهای عمل‌کننده تهاجم خود را از دو محور شمالی و جنوبی شروع کردند، همه خطوط و استحکامات دشمن درهم کوبیده شد، اما در محور “ترابه” که به‌منظور پشتیبانی در نظر گرفته‌شده بود، به سبب دوری عقبه و کمبود آتش پشتیبانی و سایر مسائل، پیشروی به‌کندی صورت گرفت و برعکس، در محور پد “خندق” و “ورطه” گذشته از شکسته شدن خط دشمن، برخی یگان‌ها با حرکت در عمق خط دشمن به هدف‌های ثانوی نیز دست یافتند، بنابراین تا صبح روز دوم عملیات از 2 کیلومتری جنوب “البیضه” تا 5/2 کیلومتر پایین‌تر از خط “همایون” خط نخست دشمن به‌طور کامل به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و آن‌ها در حدفاصل آبراه “جمل” تا خط همایون به پشت رودخانه دجله رسیدند.

قرارگاه مهندسی سپاه در طی سه روز جنگ و درگیری توانست با سخت‌کوشی بسیار، یک پل از جزیره مجنون جنوبی تا منطقه همایون ساخته و نصب نماید. از سوی دیگر نیروها با پشتیبانی هوانیروز به پاک‌سازی پد خندق و پیشروی از پشت خط جمل 3 به پشت “صفین3” پرداختند.

عملیات پس از 8 روز جنگ‌وگریز و مقاومت با آزادسازی روستای ترابه، “لحوک”، “نهروان”، “فجره”و تصرف بیش از 800 کیلومترمربع از زمین‌های هور و تصرف جاده خندق (الحجرده) به طول 13 کیلومتر – که فاصله آن با راه بصره – العماره 6 کیلومتر است به پایان رسید.

نیروهای خودی طی چند روز با مقاومت در برابر پاتک‌های متوالی و سنگین زرهی عراق، ساحل خشک شرق دجله را تخلیه و به تثبیت مواضع جدید در هورالعظیم بسنده کردند.

در جریان عملیات بدر “مهدی باکری” فرمانده لشکر31 عاشورا، “عباس کریمی” فرمانده لشکر 27 محمد رسول‌الله (ص)، “ابراهیم جعفرزاده” فرمانده تیپ 18 الغدیر و تنی چند از فرماندهان سپاه و ارتش به شهادت رسیدند، همچنین هم‌زمان با عملیات بدر جنگ شهرها آغاز شد و نیروی هوایی عراق مناطق مسکونی تهران را مورد هدف قرار داد. در مقابل، نخستین موشک‌های زمین به زمین ایران به‌سوی مراکز نظامی و اداری شهرهای مهم عراق شلیک شد.

عملیات بدر با انهدام 7 تیپ و 5 لشکر از 20 تا 100 درصد و کشته و زخمی شدن و به اسارت در آمدن 18200 تن از قوای دشمن همراه بود. در این عملیات 250 دستگاه تانک و نفربر زرهی، 6 فروند هواپیما و 4 فروند چرخ‌بال، 40 عراده توپ صحرایی، 200 دستگاه خودرو، 60 قبضه خمپاره‌انداز و 15 دستگاه مهندسی ارتش عراق منهدم و 50 قبضه خمپاره‌انداز و 2 دستگاه رادار “رازیت” به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

پس از عملیات بدر که با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد، این دو نیرو توان و استعداد آن را یافتند که مستقل از هم، ولی با هماهنگی، پشتیبانی و همیاری یکدیگر وارد عمل شوند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد