× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

  حمید رضاآقا ملایی گفت: امروز آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده علاوه بر خسارت سه هزار میلیارد تومانی، تخریب بیش از ۱۷ هزار خانه در سیل و از دست رفتن ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، آبگرفتگی ناشی از سیلاب است. به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای […]

 

حمید رضاآقا ملایی گفت: امروز آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده علاوه بر خسارت سه هزار میلیارد تومانی، تخریب بیش از ۱۷ هزار خانه در سیل و از دست رفتن ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، آبگرفتگی ناشی از سیلاب است.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها،حمید رضاآقا ملایی نماینده گلستان در شورای عالی استان ها در نطق پیش از دستور اجلاس شانزدهم این شورا با اشاره به  گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور اظهارداشت: 42 نفر بر اثر سیلاب های استان های مختلف در روزهای پایانی سال 97 و نوروز 1398 جان باختند. یاد همه جانباختگان سیل را گرامی می داریم و برایشان آروزی رحمت و مغفرت الهی داریم.

وی پیشنهاد کرد: با توجه به درخواست خانواده های جانباختگان سیل گلستان که در راه کمک و خدمت بی منت به‌سیل زدگان جان به جان آفرین تسلیم کردند. این عزیزان به عنوان شهید خدمت شناخته شوند تا غم خانواده های سیل زدگان را جبران کند.

نماینده گلستان در شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات استان متبوعش بر اثر سیل اخیر گفت: امروز آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده علاوه بر خسارت سه هزار میلیارد تومانی ، تخریب بیش از ۱۷ هزار خانه در سیل و از دست رفتن ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، آبگرفتگی ناشی از سیلاب است. قبل از شروع سال، استان گلستان گرفتار آبگرفتگی ناشی از سیلاب است. آسیب‌دیدگان سیل، با انباشت شدید گل و لای و در شرایط نامساعدی به سر‌ می‌برند، در شهر آق قلا و گمیشان بیش از ۲۲ روز است که شاهد آبگرفتگی هستیم. این موضوع به تمام ساختارهای شهری و ساختمان های مسکونی آسیب وارد کرده است و به غیر از این ها مشکلات بهداشتی و پیامدهای احتمالی آن، شیوع بیماری‌های مختلف است که قطعاً هزینه های گزافی را به همراه خواهد داشت.

حمید رضاآقا ملایی به نمایندگی از هم استانی های آسیب دیده از سیل بیان کرد: انتظار داریم دولت، بانک‌ها و شرکت های بیمه هم طراز با اتحاد و همدلی مردمی بیش از گذشته به یاری آسیب دیدگان بشتابند. اگر همدلی مردمی و حضور نیروهای مردمی، امدادی و نظامی نبود قطعا شاهد فجایع زیادی می شدیم.

به گفته وی؛ بسیاری از واحدهای صنفی و تولیدی بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند و در این شرایط سخت اقتصادی، دولت و بانک ها باید با اعطای تسهیلات بانکی ویژه اقدام به مساعدت کنند. برخی از هم استان های شریف اهل سنت در گلستان وام را قبول نمی کنند، پیشنهاد می شود به ایشان وام‌ بلاعوض پرداخت شود.

این عضو شورای عالی استانها با بیان اینکه تمام فعالیت‌ها برای بازگرداندن جامعه به وضعیت عادی باید انجام شود تصریح کرد: تلاش برای بازتوانی و بازسازی فیزیکی، اجتماعی، رسیدگی به گروه‌های آسیب‌پذیرتر اجتماعی (کودکان، بازماندگان، سالخوردگان، کم‌توان‌ها و زنان) از اولویت‌هایی است که باید پیگیری شود.

استان هایی که درگیر سیل شدند از جمله استان گلستان از استان ها ی کم برخوردار از لحاظ اقتصادی و صنعت می باشند و انتظار داریم دولت با یک برنامه جدی و مدون نسبت به توسعه همه جانبه این مناطق اقدام نماید.

آقا ملایی زیرساخت ها، بخش کشاورزی و منازل مسکونی در استان های سیل زده از جمله استان گلستان را دچار آسیب های زیادی عنوان کرد و بر این اساس از دستگاه ها در خواست کرد تا هرچه سریعتر ارزیابی خود را از میزان خسارات وارده اعلام و با تمهیدات لازم مشکلات مردم را کاهش دهند؛ چرا که اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت‌های ناشی از سیل است.

وی در ادامه سخنان خود، اختصاص اعتبار ویژه برای شهرداری شهرهای درگیر سیل با توجه به کاهش درآمد احتمالی آن ها در سال جدید با هدف برگرداندن سریع تر شرایط قبل سیل به شهرها، عدم اجرای بند یک تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۸ مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی اعتبارات عمرانی و اختصاص آن برای طرح های واگذاری برای استانهای گلستان لرستان خوزستان با هدف جلوگیری از کاهش اعتبار این استان ها و افزایش اعتبارات عمرانی در ارایه خدمات عمومی در این استان ها با اولویت مناطق در گیر سیل با توجه به محدودیت های مالی دولت در سال جاری را پیشنهاد کرد.

نماینده گلستان در شورای عالی استان ها ضمن قدردانی از اقدامات مقام معظم رهبری، مردم‌ و دولت در کمک به سیل‌زدگان ابراز امیدواری کرد: با تسریع در اقدامات شاهد بازگشت سیل زدگان به روال عادی باشیم.

آقاملایی در پایان سخنان از ظرفیت های استان گلستان سخن گفت و بیان کرد: در شروع سال جدید و در شرایطی از سیل گلستان حرف می زنیم که می توانم بگویم استان گلستان به عنوان قطب کشاورزی جز سه استان اول تولید کننده محصولات استراتژیک کشاورزی است و همچنان نیاز اصلی استان صنایع تبدیلی است، ما امروز در شرایطی از سیل حرف می زنیم.

ما در شرایطی از سیل حرف می زنیم که باید بگویم که استان گلستان با فضای منحصر به فرد که فاصله بهار، تابستان، پاییز و زمستان دریا، جنگل، کویر و کوه و دشت و صحرا در آن کمتر از یک ساعت است با نگاه ویژه به صنعت گردشگری می تواند به قطب گردشگری و بوم گردی تبدیل شود.  کمک به استان گلستان کمک به ما کمک به مسافرت مردم عزیز طبقات متوسط و پایین جامعه است.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد