× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مرتضی رحمان زاده شهردار منطقه 13 از اجرای طرح لوله گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصار به طول بیش از 25 هزار متر خبر داد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 13 تهران، مرتضی رحمان زاده در خصوص اجرای طرح لوله گذاری انتقال آب خام  گفت: پارک […]

مرتضی رحمان زاده شهردار منطقه 13 از اجرای طرح لوله گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصار به طول بیش از 25 هزار متر خبر داد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 13 تهران، مرتضی رحمان زاده در خصوص اجرای طرح لوله گذاری انتقال آب خام  گفت: پارک جنگلی سرخه حصار با قدمت بیش از نیم قرن، از گذشته به صورت کاملا سنتی و با استفاده از شبکه نهرهای خاکی آبیاری می شد که با شروع احداث ، تجهیز و راه اندازی مخازن ذخیره آب ژئوممبران و اجرای شبکه انتقال آب خام در بخش وسیعی از پارک جنگلی سرخه حصار توانستیم تا حدود زیادی شبکه آبیاری پارک سرخه حصار را از روش سنتی خارج نموده و به سمت مکانیزه شدن سوق دهیم.

وی افزود: در این طرح به جهت بالابردن راندمان آبیاری و پوشش دهی کامل پارک، مخازن ژئوممبران اصلی به تعداد 10 عدد در حاشیه جنوبی پارک و با ظرفیت ذخیره آب 12 هزار متر مکعب احداث گردیده اند به طوری که در مجاورت نهر اصلی آبیاری پارک واقع شوند.

شهردار منطقه 13 با بیان اینکه تعداد 5 مخزن با ظرفیت ذخیره آب 4 هزار و 200 مترمکعب  نیز در حاشیه شمالی پارک و در مجاور چاهها احداث شده اند، تصریح کرد: شبکه انتقال آب خام توسط دو عدد لوله پلی اتیلن به قطر 250 میلیمتر در حاشیه نهر اصلی آب خام به طول 16 هزار و 700 متر اجرا شده است به طوری که یک لوله فقط وظیفه انتقال آب از یک مخزن به مخزن دیگر را به عهده دارد و لوله دیگر جهت برداشت آب و اجرای عملیات آبیاری استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه کلیه چاه ها نیز به مخازن سرچاهی مجاور خود وصل شده اند، اذعان داشت: مخازن سرچاهی نیز با لوله های 200  میلیمتری به طول 8 هزار و 685 متر به مخازن اصلی وصل شده اند.

رحمان زاده در عین حال از کاهش هدر رفت آب در نهر های خاکی ، افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره وری از منابع آبی  به عنوان مزایای اجرای این طرح یاد کرد و اظهار داشت: کلیه این مخازن مجهز به ایستگاه پمپاژ آب بوده و به منظور تامین برق این ایستگاهها، شبکه برق 20 کیلو ولت به این نقاط انتقال داده شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد