× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

دومین هفته کاری اردیبهشت در فرابورس با رشد ۱۵۰ واحدی آیفکس و افزایش بیش از ۷۰ درصدی حجم و ارزش معاملات به پایان رسید . به گزارش ثمره نیوز به نقل از بازار سرمایه ایران،شاخص کل فرابورس که در روز انتهایی هفته گذشته در سطح ۲۴۹۳ واحدی قرار داشت در جریان این هفته با صعود […]

دومین هفته کاری اردیبهشت در فرابورس با رشد ۱۵۰ واحدی آیفکس و افزایش بیش از ۷۰ درصدی حجم و ارزش معاملات به پایان رسید .

به گزارش ثمره نیوز به نقل از بازار سرمایه ایران،شاخص کل فرابورس که در روز انتهایی هفته گذشته در سطح ۲۴۹۳ واحدی قرار داشت در جریان این هفته با صعود ۱۵۰ واحدی معادل ۶ درصد رشد، در عدد ۲۶۴۳ واحدی ایستاد و بدین ترتیب در نیمه نخست اردیبهشت‌ماه بازدهی ۱۷ درصدی را از آغاز سال ۹۸ به ثبت رسانید. به موازات رشد چشم‌گیر آیفکس در این هفته معامله‌گران دادوستد ۸ میلیارد و ۵۵۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر ۳۴ هزار و ۵۸۸ میلیارد ریال را در بازارهای نه‌گانه فرابورس رقم زدند و بدین ترتیب در ۵ روز کاری این هفته به طور میانگین روزانه یک هزار و ۷۱۰ میلیون ورقه به ارزش نزدیک به ۷ هزار میلیارد ریال دست به دست شد.

نگاهی به مبادلات انجام شده در بازارهای فرابورس نیز حاکی از آن است که تمامی بازارهای فرابورس اعم از اول، دوم، پایه و بازار ابزارهای نوین مالی ایران با رشد حجم و ارزش دادوستدی روبه‌رو شده‌اند به طوری که حجم مبادلات بازارهای فرابورس بین ۶۲ تا ۹۴ درصد و ارزش این دادوستدها بین ۳۸ تا ۱۱۳ درصد رشد کرده است. در بازار اول ۹۴۹ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال دست به دست شد که در مقایسه با هفته پیش از رشد ۹۴ و ۱۱۳ درصدی حجم و ارزش معاملات حکایت دارد. بازار دوم نیز با میزبانی از نقل‌وانتقال سه میلیارد و ۶۳ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال، رشد ۶۲ و ۹۵ درصدی حجم و ارزش دادوستدی را به همراه داشت.

ادامه مبادلات سهام در بازار پایه نیز به نقل‌وانتقال ۴ میلیارد و ۳۶۵ میلیون سهم انجامید که ارزش این مبادلات به بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال بالغ شد. بدین ترتیب بازار پایه رشد ۶۸ و ۷۶ درصدی را در حجم و ارزش دادوستدهای خود طی این هفته تجربه کرد. از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی نیز حجم و ارزش معاملات اوراق به ترتیب با ۶۹ و ۳۸ درصد رشد روبه‌رو شد. در این بازار سرمایه‌گذاران دادوستد ۱۷۲ میلیون ورقه به ارزش ۹ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال را به ثبت رساندند.

همچنین رصد دادوستد ابزارهای معاملاتی این بازار حاکی از آن است که ۱۶۴ میلیون ورقه ETF (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله) به ارزش ۲ هزار و ۹۰۲ میلیارد ریال، ۳۹۰ هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش ۱۹۳ میلیارد ریال و ۷ میلیون ورقه بدهی به ارزش بیش از ۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافته است. بدین ترتیب تمامی بازارهای سهام و اوراق فرابورس ایران در هفته منتهی به ۱۳ اردیبهشت‌ماه عملکرد مثبتی را به ثبت رساندند و نمای کلی بازارهای فرابورس طی این هفته سبز بود. در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به ۲۴ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال در هفته دوم اردیبهشت‌ماه رسید که از این میزان، گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی ۲۴۷۹ میلیارد ریال و در اختیار گرفتن ۱۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس، در صدر ایستاد. بعد از آن گروه‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و محصولات شیمیایی به ترتیب جایگاه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد