× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

شهردار منطقه 13 گفت:وقت حرف زدن تمام شده و دست‌کم در وسائل حمل و نقل عمومی شهرداری منطقه ۱۳ شهر تهران اینگونه است، جایی که از مسافران خواسته می‌شود صحبت نکنند تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری شود.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه۱۳ تهران،مجتبی شکری، شهردار منطقه ۱۳، با بیان اینکه این منطقه از شهر تهران در معرفی ایده «حمل و نقل سکوت» پیشگام است و مناطق دیگر نیز این الگو را میتوانند اجرا کنند، گفت: این ایده از توصیه‌های کارشناسان حوزه بهداشت پیروی می‌کند و به طور علمی تاثیر کاملا چشم گیری در کاهش شیوع ویروس کرونا دارد.

او توضیح داد: افرادی که فریاد می‌زنند یا با صدای بلند صحبت میکنند یا با تلفن صحبت می‌کنند، می‌توانند تا ۵۰ برابر ذرات ویروسیِ بیشتری را به محیط منتشر کنند، عملا تمام این موارد که میتوانند دلیل عمده انتقال ویروس کرونا باشند، در سیستم های حمل و نقل عمومی روزانه توسط افراد استفاده می شود، لذا اجرای ایده (حمل و نقل سکوت) یا حمل نقل بدون صحبت کردن میتواند در جهت کاهش و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بسیار ارزشمند و اثربخش باشد و نهایتا این اقدام می‌تواند در حفظ سلامتی شهروندان عزیز تهرانی کمک کند.

شکری اضافه کرد: بسیاری از مردم در استفاده از حمل و نقل عمومی نگرانی دارند زیرا رعایت پروتکل های بهداشتی کاملا قابلیت اجرا ندارند و رعایت فاصله ایمنی دشوار است. اما با اقداماتی مانند ممنوعیت خوردن یا آشامیدن و سکوت، میتوانیم میزان شیوع این ویروس را کاهش دهیم.

شهردار منطقه بیان کرد:حتی در مصاحبه ایی که با چند پزشک صورت گرفته، پزشکان هم توصیه‌های جدید خود را برای کاهشی کردن روند شیوع ویروس کرونا، بیان کردند و توصیه کردند که صحبت در حمل و نقل عمومی اگر متوقف شود میتواند نقش کاهشی در انتقال بیماری داشته باشد و در مترو، اتوبوس یاهر جای دیگری که امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی وجود ندارد از صحبت کردن خودداری شود تا نتایج مثبتی در کاهش میزان شیوع ویروس کرونا را شاهد باشیم.

شکری تاکید کرد که این تنها یک توصیه مفید و موثر است و عدم رعایت آن جریمه‌ای برای استفاده کنندگان از سیستم حمل و نقل عمومی در پی نخواهد داشت و هدف دیگر بعد از اجرای این طرح، اجرای گسترده این ایده در دیگر مناطق شهرتهران و حتی کلان شهرها و شهرهای بزرگ کشور با هدف فرهنگ سازی «صحبت نکردن» در سیستم های حمل و نقل شهری و حتی برون شهری است.

همچنین به گفته شهردار منطقه ۱۳، در خطوط حمل و نقل عمومی این منطقه تابلو هایی داخل واگن‌ های مترو و اتوبوس ها و حتی داخل خودروهای تاکسی نصب شده است که پیام واضحی دارند: «سکوت» یا همان «حمل و نقل بی‌صدا».

او افزود : اداره حمل و نقل عمومی شهرداری منطقه ۱۳ شهر تهران «اجتناب از سخن گفتن» در ناوگان حمل و نقل عمومی این منطقه را کلید زده است و از طریق پیام رسان‌های موجود در شبکه حمل و نقل، توصیه‌های خود را به مسافران و شهروندان محترم تهرانی منتقل می‌کند.

شهردار منطقه ۱۳ یادآور شد: این یک روش طبیعی پیشگیری و بدون هزینه برای مسافران میباشد که بتوانند از جان خود و اطرافیان خود که در محیط اجتماعی قرار گرفته اند، محافظت کنند و مسافران به‌ طور کلی این توصیه را بسیار خوب پذیرفته‌اند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه