× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با تأکید بر لزوم برقراری عدالت اجتماعی در شهر یکی از شاخصه‌های اصلی این موضوع را توسعه قلمروهای عمومی در شهر عنوان کرد و گفت: اگر قرار است با رویه جدید گام برداریم چاره‌ای جز تغییر دید خودمان و مردم نسبت به شهر نداریم. به گزارش ثمره […]

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با تأکید بر لزوم برقراری عدالت اجتماعی در شهر یکی از شاخصه‌های اصلی این موضوع را توسعه قلمروهای عمومی در شهر عنوان کرد و گفت: اگر قرار است با رویه جدید گام برداریم چاره‌ای جز تغییر دید خودمان و مردم نسبت به شهر نداریم.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران،در مراسم روز جهانی اسکان بشر که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد با اشاره به 14 مهر ماه که مصادف بود با روز تهران به برنامه‌های شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: امسال روز تهران را در قالب هفته تهران با عنوان «بازشناسی هویت تهران» تعریف کردیم.

وی با اشاره به روز اسکان بشر گفت: شهرداری‌ها با مسأله اسکان رابطه نزدیکی دارند. همان‌طور که شعار شهردار تهران در دوره مدیریت جدید شهری «تهران شهری برای همه» شاید بیشترین ارتباط را با حوزه مسکن خواهد داشت.

محمدی مفهوم کلیدی این شعار را عدالت اجتماعی دانست و اظهار کرد: در دوره‌ای این شهر برای همه نبوده و باید تلاش کنیم بخشی از مردم از حقوق خود برخوردار شوند. لایه بعدی این شعار عدالت اجتماعی است که این موضوع، نیازمند نظام درآمد پایدار است. نظام درآمد پایدار هم قاعدتاً با مسکن ارتباط مستقیم دارد. بیش از 90 درصد درآمدهای شهرداری در حوزه عوارض و جرایم در بخش ساخت‌وساز است. پس نمی‌توانیم نسبت به موضوع مسکن و اسکان بی‌تفاوت باشیم.

مشاور شهردار تهران با بیان اینکه الگوی اصلی این بخش در مسکن و حقوق مردم در شهر بسته شده است، توضیح داد: یکی از کلیدی‌ترین رخدادهایی که تهران به آن نیاز دارد بازآرایی مجدد در حوزه ساخت‌وساز و اسکان است. در دوره‌ای، قلمرو عمومی‌ای وجود داشته که از سال‌های گذشته آثارش وجود دارد. جایی که متعلق به همه مردم است اما به تناسب رشد جمعیت و تراکم‌فروشی که در دوره‌ای شهرداری‌ها به دلیل کمبود درآمد به آن تکیه کردند قلمرو عمومی روز به روز از دست رفت اما حالا مأموریت اصلی ما در شهرداری حفظ قلمرو عمومی است. جایی که کمترین اغتشاشات صوتی و بصری در آن به وجود می‌آید.

به گفته محمدی؛ بخش عمده‌ای از این قلمروهای عمومی‌ای که از دست رفته در منطقه 22 و شمال تهران به دلیل پروژه‌های عمرانی در بازه‌ای از زمان بوده است. بنابراین نیاز داریم با رویکرد جدیدی به شهر نگاه کنیم تا قلمرو عمومی حداقل در بخش‌هایی احیا شود.

محمدی به همکاری با کشورهای دیگر و تبادل تجربیات هم اشاره کرد و گفت: خیابان کامل یکی از تجربه‌هایی است که اگر به ایران منتقل شود و در سیاست‌های شهری استفاده شود شاهد تغییرات عمده در شهر خواهیم بود. از طرف دیگر اگر قرار است با رویه جدید یعنی تکیه بر شعار «تهران، شهری برای همه» گام برداریم چاره‌ای جز تغییر لنز خودمان و لنز مردم نداریم. یعنی زاویه دید مردم به شهر باید تغییر کند و ما هم به عنوان شهرداری باید نگاهمان نسبت به شهر درباره مباحثی مانند شهرفروشی یا فروش تراکم را تغییر دهیم.

وی به حوزه پسماند هم اشاره کرد و توضیح داد: پسماند جزو حوزه‌هایی است که می‌تواند منبع خوبی برای درآمدهای پایدار باشد. اگر بتوانیم شهر تهران را با برنامه‌ریزی به این سمت ببریم که زباله‌ها در آن بازیافت شود هم کارآفرینی رخ داده هم تولید انرژی و برق می‌شود و هم درآمدهای پایدار ایجاد می‌کنیم. همان‌طور که در دو سال گذشته به دلیل بازآرایی در حوزه جمع‌آوری و گردآوری پسماند در تهران 300 میلیارد تومان درآمد سالانه برای شهرداری ایجاد شده است.

مشاور شهردار تهران این را هم گفت که تهرانی‌ها چهارصد متر مکعب شیرابه از زباله‌هایشان تولید می‌کنند. کافی است هر خانواده فقط 500 سی‌سی کمتر شیرابه تولید کند. در این حالت میزان شیرابه کل به نصف خواهد رسید.

وی به استفاده از فناوری‌های نو در حوزه پسماند هم اشاره کرد و گفت: نرم‌افزارهایی در حوزه پسماند را حمایت کردیم که در تولید و حمل‌ونقل پسماند به ما کمک بیشتری کنند. تمام تلاش ما این است که از تجارب بین‌المللی هم در کاهش شهرفروشی که قلمرو عمومی را کاهش داده و هم از تکنولوژی‌هایی که در حوزه پسماند به ما کمک می‌کنند، استفاده کنیم.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با اشاره به سفر شهردار تهران به وین و برلین یادآوری کرد: پسماند در وین تقریباً به صفر رسیده است و طی توافقاتی که در سفر شهردار به این شهر صورت گرفت قرار است از تجربیات آنها در تهران استفاده کنیم.

محمدی همچنین با اشاره به جایزه خشت طلایی و نشست خواهرخوانده‌ها و شهرهای دوست تهران که در آینده برگزار خواهد شد اظهار امیدواری کرد که با تبادل تجارب به نقطه‌ای برسیم که تهران هم حداقل تولید پسماند را داشته باشد و هم توسعه قلمرو عمومی، عدالت اجتماعی را در شهر گسترش دهد.

وی همچنین از آمادگی شهرداری برای دریافت نظرات و پیشنهادهای کارشناسی جامعه دانشگاهی در حوزه مدیریت شهری خبر داد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد