× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری در آیین نکوداشت روز تهران که در کاخ گلستان برگزار شد، ضمن تاکید بر زیبایی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی پایتخت بر ضرورت تلاش برای احیای ارزش‌های تهران تاکید کرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران […]

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری در آیین نکوداشت روز تهران که در کاخ گلستان برگزار شد، ضمن تاکید بر زیبایی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی پایتخت بر ضرورت تلاش برای احیای ارزش‌های تهران تاکید کرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در آیین نکوداشت روز تهران که دوشنبه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم ایران، معاونین وزرا و معاونین شهرداری تهران، اندیشمندان، تهران‌شناسان، دانشگاهیان و فرهیختگان در مجموعه تاریخی کاخ گلستان برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به تمام حضار و تشکر از ایشان برای حضور در این مراسم، گفت: ممنونم که برای پاس‌داشت روز تهران دعوت ما را پذیرفتید و در این مکان تاریخی حضور به هم رساندید.

محمدی ادامه داد: کاخ گلستان بیش از یک‌صد سال پیش در چنین روزی شاهد تحقق رویای مردم ایران یعنی شکل‌گیری مجلس شورای شورای ملی بود و امروز پس از سال‌ها شهر تهران همچنان صمیمانه و صبورانه و با افتخار میزبان همه مردم ایران از هر قومیت و جنسیت و مذهب و گروه و قشری است. تهران از همان آغاز شهری بود که شهروندان می‌توانستند در آن بیشتر همان‌گونه که هستند زندگی کنند. به معنای مثبت کلمه در شهر گم شوند و نگران چشمان نظاره‌گر فرهنگ سلطه‌یافته نباشند. در عین حال این مسأله به معنای فقدان هویت در شهر تهران نبود.

او افزود: همین شهروندان به صورت عرفی قوانین اخلاقی مسالمت‌جویانه‌ای در شهر بنا گذاشتند و یکدیگر را به رسمیت شناختند و به هم اعتماد کردند؛ به‌گونه‌ای که در روایات تاریخی از شهر تهران کمتر شاهد گزارش‌هایی مبنی بر نزاع و درگیری میان هویت‌های مختلف ساکن در شهر هستیم. همه مهاجران، شهرستانی‌ها و روستایی‌هایی که به تهران آمدند همین فرهنگ را از آن خود کردند و به جزئی پایدار از هویت شهر بدل شدند؛ هویتی صلح‌طلب، دلسوز و مداراگر.

رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران گفت: نمونه عالی چنین همزیستی هویتی در شهر تهران را ما می‌توانیم در خیابان سی‌تیر مشاهده کنیم. این خیابان سند افتخار صلح‌طلبی و مداراجویی هویتی ایرانیان و به خصوص تهرانیان است. کلیسای انجیلی پطرس مقدس، کلیسای ارامنه حضرت مریم، کنیسه حییم، آتشکده آدریان و مسجد حضرت ابراهیم، پایداری فرهنگی را نشان می‌دهند که امروز نه فقط نیاز ایران که نیاز جهان است. ما باید احساس تعلق به همین فرهنگ را در شهر تهران تقویت کنیم. فرهنگی که در برابر اسلام‌هراسی و مهاجرستیزی و ملی‌گرایی افراطی‌ای که امروز در جهان در حال سر بر آوردن است، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

محمدی اظهار داشت: و اما اکنون، نیک که بنگریم در هر کنج و گوشه تهران یک شگفتی نهفته است. در خانه‌های بی‌شمار این شهر، خاطرات خوش‌آیند نسل‌های پیاپی در انتظارند تا پاس داشته شوند. این شهر با تاریخ تمدنی باستانی‌اش بهترین بستر برای مرکزیت ایران بوده است. محاط با رودهای پرآب و کوه‌های بلند و پذیرنده فصل‌های مختلف. تهران همیشه آغوشش به روی خوبی و روشنی باز بوده است. دفتر سرگذشت این شهر پر است از فصل‌های افتخارآمیز هنری و فرهنگی. مساجد و حسینیه‌ها و تکایای این شهر، همواره میزبان وفاداران و عاشقان رسول خدا (ص) و خاندانش بوده‌اند. کافه‌های این شهر، همیشه میزبان مهربان مکالمات روشنفکران بوده‌اند. تهران همواره برای همه بود و هست. مثل خانه‌ای که تمام ساکنانش را به یک اندازه دوست دارد.

محمدی تأکید کرد: با تکیه بر این تاریخ، مسیر فردا نیز روشن است. با گذار از مفهوم ساکن و مقیم به مفهوم شهروند، با شعار «تهران، شهری برای همه»، مدیریت شهری می‌کوشد تهران را به صاحبان اصلی‌اش بازگرداند و حق بر شهر را محترم شمارد. با توسعه حمل‌ونقل عمومی و توسعه مدهای نوینی چون دوچرخه‌سواری، شهر را از انحصار خودروها خارج کند و آن را به فضایی سالم برای همه تبدیل نماید. مقابل آسفالت کردن باغ‌ها و تبدیل آنان به مجتمع‌های مسکونی بایستد و ضمن گسترش قلمرو عمومی و فضای سبز پیرامونی شهر، ریه‌های تهران را تقویت نماید. دیپلماسی شهری را هم‌گام با دیپلماسی فعال دولتی و با محوریت تعامل سازنده با نهادهای شهری دنیا تقویت نماید تا تصویری واقع‌بینانه از زیبایی‌ها و ظرفیت‌های پایتخت ایران اسلامی معرفی کند و ضمن نمایش هویت متکثر ایران بزرگ، شهر را با مسیری نوین از درآمدهای پایدار آشتی دهد.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، در پایان اظهاراتش خاطرنشان کرد: خوشحالم از این‌که امروز خانه مشترکمان را جشن می‌گیریم و این‌جا جمع شده‌ایم تا دوباره خوبی‌های شهرمان را ببینیم و به یاد بیاوریم که چه زیبایی‌های در غلظت غبار فلزات گم شده‌اند. این‌جا جمع شده‌ایم تا دوباره به یاد بیاوریم که زندگی شهری لزوما برابر با ازدحام و دود و پریشانی نیست. جمع شده‌ایم تا تهران را جشن بگیریم: خانه دوست‌داشتنی و ماندگارمان را.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد