× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها گفت:انتشار انبوهی از تخلفات که برخوردی با آنها نشده تنها به عادی سازی تخلفات می انجامد. به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی ثمره نیوز،صبح امروز چهاردهم شهریورماه،بیست و دومین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها در محل ساختمان مجلس قدیم به ریاست مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها […]

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها گفت:انتشار انبوهی از تخلفات که برخوردی با آنها نشده تنها به عادی سازی تخلفات می انجامد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی ثمره نیوز،صبح امروز چهاردهم شهریورماه،بیست و دومین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها در محل ساختمان مجلس قدیم به ریاست مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها برگزار شد‌.

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در این اجلاس در نطق پیش از دستور خود گفت:ما به واسطه مسئولیت خطیر در اداره شهرها، بهتر می دانیم که تداوم حیات «فساد در شهرها» چالشی کلیدی است که رسیدگی به آن اولویت دارد. مدیریت شهری برای حل این معضل، نیاز به «شفاف شدن همه اقدامات و فعالیت‌های خود» دارد. در سال های اخیر برای شفاف کردن فرایندها تلاش مضاعف صورت گرفته است.

وی گفت:یکی از نمونه‌های موفق شفافیت، ساماندهی وظایف شوراهای معماری مناطق در تهران است، که بدون توقف و حذف ساختار، تنها ملزم به ثبت تصمیمات در سامانه شهرسازی شدند که مرحله بعدی شفافیت برای آنان، انتشار عمومی اطلاعات را شامل می‌شود. انتشار مصوبات، قراردادها و معاملات اگرچه مهم است، اما تنها بخشی از این تلاش است و هنوز کافی نیست. ما خوب می دانیم که این اصلاحات زمان بر و دشوار است، اما مسئولیت آن را بر دوش خود می دانیم.

الویری در ادامه اظهار داشت: پیشنهادهای جدی برای کاهش تخلف و فساد در سیستم ها؛ شناسایی و انحلال گلوگاه‌های فساد، جایگزینی مدیران سالم با ناسالم و تغییر ضوابط و قوانین جهت بهبود شفافیت و مبارزه با فساد وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد:انتشار انبوهی از تخلفات که برخوردی با آنها نشده، تنها به عادی‌سازی تخلفات می‌انجامد. لذا، نیاز است تا نهادهای نظارتی همچون قوه قضائیه برای پاسخ به مطالبه‌گری افکار عمومی، تخلفات را پیگیری نمایند. مدیریت شهری نه تنها در این دوره اخیر که در سال های گذشته هم باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

رئیس شورای عالی استان ها گفت:افشاگری ها در چرخه رقابت‌های سیاسی، کارکرد خود را از دست می‌دهند. بدین‌ترتیب، فساد در پله و لایه‌ای عمیق‌تر پنهان‌ می‌شود. یعنی، هرچند افشاگری انجام شود، اما مشکل سیستمی به قوت خود باقی بماند، مسأله فساد کماکان تداوم می‌یابد. لذا مأموریت ما اصلاح فرایندهای فسادزا در همه ساختارها می باشد.

مرتضی الویری گفت:تغيير از مديريت ناهماهنگ شهري به مديريت هماهنگ و يكپارچه شهري نه فقط زمینه ساز ارتقای خدمات شهری و اجرای صحیح طرح های توسعه شهری است، بلکه کمک می کند تا نهاد سیاستگذار، مجری و ناظر همگی در کنار هم و به صورت هم افزا فعالیت داشته باشند. مدیریت یکپارچه شهری در ابعاد گوناگونی مانند خدمات شهری، حمل‌ونقل و ترافیک، محیط‌زیست و اقتصاد و طرح های توسعه شهری تأثیرگذار است. واگذاری اختیارات به شهرداری ها باید بر اساس نظامی یکپارچه صورت بگیرد و ابزار اجرا هم به میزان واگذاری وظایف صورت پذیرد.

وی گفت:تحقق مدیریت یکپارچه شهری در مقابل مدیریت جزیره ای می تواند برنامه ریزی و بودجه شهرها را هدایت نماید و موجب تحقق هر چه بهتر حقوق شهروندی شود.تأکید می کنم؛ معنای مدیریت یکپارچه، الزاما در اختیار گرفتن تمامی امور به دست شهرداری ها نیست و میتوان در سطوح مختلف و گام به گام مطرح و به عرصه اجرا برسد. جهت تحقق این ضرورت مهم پیشنهاد می کنم با توجه به دشواری تحقق این امر در همه شهرهای کشور، دولت تدبیر و همکاری های لازم را برای تحقق این امر در سطح پایلوت برای شهرهای مراکز استان و کلانشهرها ایجاد کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت:در شرایط دشواری به واسطه تحریم ها و فشارهای اقتصادی قرار داریم که اگرچه برنامه ریزی برای ما بسیار دشوار شده، اما مسئولیت ما سنگین تر و خطیرتر شده است. ما به عنوان نمایندگان مردم در مدیریت امور شهرها، خوب می دانیم که همه خدمات شهری ما تحت تأثیر این فشارها قرار گرفته: تجهیز ایمنی و آتش نشانی، تجهیز ناوگان اتوبوسرانی، مترو، حتی بهسازی خیابان و معابر به واسطه تهیه مواد اولیه و بسیاری موارد دیگر اداره شهر را برای ما گران تر و سخت تر کرده است. ما باید با اجماع به سراغ روش های نوآورانه و خلاقانه برویم تا مسائل شهری را کم هزینه تر و سریع تر حل کنیم.

الویری در ادامه افزود:به نیابت از مسئولان و مدیران مدیریت شهری، از تمامی نهادهای علمی و دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها تقاضا می کنم که برای اداره بهتر شهر در این شرایط دشوار اقتصادی همراه شوند. مسئولیت سنگینی بر عهده ماست که تنها با همکاری و همراهی تمامی نهادها محقق خواهد شد.

رئیس شورای عالی استان ها گفت:از همکارانم در مجلس شورای اسلامی و به خصوص کمیسیون اقتصادی نیز تقاضا می کنم که به مدیریت شهری برای اداره بهتر بر مبنای عوارض و بهای خدمات با اصلاحات موردنظر در قانونمالیات بر ارزش افزوده کمک کنند. مدیریت محلی علاوه بر اینکه عامل مهمی در مشارکت شهروندان در اداره امور است، می تواند با اصلاح برخی رویه ها و امور به بهبود وضعیت خدمت رسانی در شهرها کمک کند. اصلاح در این قانون می تواند سنگ بنای مبارزه با این شرایط دشوار اقتصادی و تحریم ها باشد.

ایشان خاطر نشان کرد:رونق شهرهای ما به حضور دانش آموزان و دانشجویان، معلمان و استادانی است که شور و نشاط را در شهرها جاری می کنند. ما همیشه تلاشمان این بوده که در آستانه مهر و فصل دوباره علم آموزی، شهر و محیط آن را برای علم جویان فراهم کنیم. ضمن اینکه ما در سال های اخیر توانسته ایم یاوران خوبی را از بین نوجوانان و جوانان به عنوان شهردار مدرسه و داوطلب در امور مختلف شهری گردهم آوریم، همچنان مشتاق همکاری ها و همراهی های بیشتر هستیم.

وی اظهار داشت:باید تلاش کنیم تا آموزش های شهروندی در مدارس ادامه پیدا کند و دانش آموزان در سنین نوجوانی با مفاهیم اساسی حقوق و تکالیف شهروندی آشنا شده و یاریگر ما در ساختن شهری نوآور، به روز و پویا باشند. از وزارت آموزش و پرورش درخواست می کنیم که کتب ویژه آموزش شهروندی و زیست فعالانه و مسئولانه در شهر را برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی تدوین کنند. ما در تدوین این کتاب ها و سرفصل ها هر کمکی که در توانمان باشد را دریغ نمی کنیم، زیرا کودکان، نوجوانان و جوانان امروز، صاحبان امروز و فردای شهرها هستند.

مرتضی الویری در پایان سخنان خود افزود:نکته دیگر در خصوص فصل مهر و شروع به کار تحصیل، موضوع عدالت آموزشی در پهنه سرزمینی ایران است. امیدوارم رفع تبعیض آموزشی در همه حوزه ها در دستور کار وزیر محترم آموزش و پرورش قرار گیرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد