× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مرتضی الویری در مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها تهران را شهری بی هویت از نظر معماری و شهرسازی، ناامن در زمینه سوانح طبیعی، پرتراکم از نظر جمعیت و آلودگی هوا و غیر روان از نظر ترافیک و فاقد سیستم حمل و نقل عمومی و دارای بافت فرسوده گسترده در […]

مرتضی الویری در مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها تهران را شهری بی هویت از نظر معماری و شهرسازی، ناامن در زمینه سوانح طبیعی، پرتراکم از نظر جمعیت و آلودگی هوا و غیر روان از نظر ترافیک و فاقد سیستم حمل و نقل عمومی و دارای بافت فرسوده گسترده در مناطق مرکزی و جنوبی دانست.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها که صبح امروز(چهارشنبه) در سالن شیبانی شورای شهرتهران برگزار شد تجمع روسای کمیسیون ها را فرصتی مناسبی دانست برای بررسی موانع جدی کلانشهرها و اظهارداشت: اغلب کلانشهرهای ما وارث میراث های گرانقدری هستند. درشهرتهران بلافاصله با یک نگاه بافت های تاریخی ارزشمند یا چشم اندازهای طبیعی زیبا را شاهد هستیم و مقوله مغتنمی برای ساکنان و گردشگران است.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات شهر تهران گفت: تهران از نظر معماری و شهرسازی شهری بی هویت است . بنا به دلایل مختلف در دوران جنگ که معمولا بناها بنا بر مصالحی که در آن زمان پیدا می شد ساخته می شد سبب شده تهران شهری بی هویت از منظر معماری شود.

چند سالی که در اسپانیا سفیر بودم . وقتی از شهری به شهر دیگری می رفتم بلافاصله متوجه می شدم به کلی معماری ها تغییر پیدا می کند. این مهم یک جاذبه ویژه ای برای گردشگران است. ماشین آلات را متناسب معماری که وجود داشته است شکل داده اند این سری اقدامات باعث جذب گردشگر شده است.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: شهرسازی و معماری در شرایط کنونی در شهرهای ایران شاخص و آرامش‌بخش نیست . نظام پول پایه ساخت‌وساز سبب شده است، روح انسان گرایی و اجتماع پایگی در شهرسازی به نابودی کشانیده شود .

الویری با بیان اینکه تهران از نظر سوانح طبیعی مانند وقوع زلزله و عمر اندک ساختمان ها شهری نا امن است با اشاره به تراکم تهران از نظر جمعیت و آلودگی های زیست محیطی  افزود: خودرو و اتوبان دو عامل کلیدی هستند که معنا و هویت شهر را به اغتشاش کشانده‌اند. در شرایط کنونی یک‌بار برای همیشه بایستی انسان به‌عنوان کانون شهر موردتوجه قرار گیرد در نظام شهرسازی  توجه نماید. اکنون پول، خودرو، ثروت‌اندوزی کانون شهرسازی و معماری شده است.

وی بافت های فرسوده و نواحی اسکان غیر رسمی شهرتهران را اتفاق تلخ برشمرد که علی رغم تصمیمات اخذ شده ادامه پیدا کرده است و توضیح داد: بافت‌های فرسوده شهر و نواحی اسکان غیررسمی دو مسئله اصلی شهرسازی ایران هستند. در برنامه ششم توسعه “بازآفرینی شهری” برای حل این دو مسئله در اولویت برنامه‌های دولت ملی و محلی قرار دارد.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهرتهران پیشنهاد کرد: شهرداری‌ها لازم است نگاهی بلندمدت به شهر و شهرسازی داشته باشند. بازآفرینی شهری توجه به شهر و ظرفیت‌های درونی آن است به عبارت روشن‌تر یکی از راه‌های” شکوفایی شهری” در شرایط کنونی “بازآفرینی شهری” است.

الویری در ادامه سخنان خود با اشاره به لایحه درآمدهای پایدار که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، تصریح کرد: این لایحه در کمیسیون ویژه ای مورد بررسی قرار گرفته و آماده طرح در صحن مجلس است. دوستان می توانند با رایزنی نمایندگان مجلس حوزه انتخابیه خود در راستای رای به اولویت لایحه درآمدهای پایدار کمک کنند. درصورتی که این اتفاق رخ دهد این امید وجود دارد که لایحه درآمدهای پایدار مراحل نهایی خود را طی کنند و بتوانیم درآمدی پایدار برای شهرداری ها داشته باشیم.

بالاترین مقام شورایی در کشور در پایان با تاکید بر اینکه در هزینه شهرداری ها بایستی بازنگری داشته باشیم افزود: باید با اصلاح روش ها هزینه را کاهش دهیم و بهره وری را افزایش دهیم.

 وی تاکید کرد:  با تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری نیز در این زمینه با کاهش هزینه ها اقدامات خوبی در این زمینه صورت می‌پذیرفت . این طرح به جایگاه قابل توجهی رسید که در قدم آخر کلیات آن در مجلس شورای اسلامی با اختلاف ۵ یا ۶ رای مصوب نشد که در این زمینه شورای عالی استان ها می تواند مجددا این طرح را به مجلس شورای اسلامی ارسال کند. با تصویب این طرح به طور محسوسی هزینه ها کاهش پیدا خواهد کرد و رضایتمندی شهروندان افزایش پیدا خواهد کرد.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد