× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

شهردار تهران شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک، چالش ها و مسائل پیش روی مدیریت شهری را مطرح کرد. وی در اظهارات خود از بررسی انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران، افتتاح میادین میوه و تره بار و اولویت بندی برای اجرای طرح های عمرانی گفت.  به گزارش ثمره نیوز به نقل از […]

شهردار تهران شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک، چالش ها و مسائل پیش روی مدیریت شهری را مطرح کرد. وی در اظهارات خود از بررسی انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران، افتتاح میادین میوه و تره بار و اولویت بندی برای اجرای طرح های عمرانی گفت. 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران، شب گذشته با حضور در برنامه «نگاه یک» با اشاره به برنامه های مدیریت شهری پایتخت در بحث توسعه حمل‌ونقل عمومی، مترو و الزامات آن گفت: ما بیش از ٣٠ درصد از کل بودجه شهرداری را به حمل‌ونقل و مترو اختصاص داده‌ایم و در حال حاضر در دولت نیز برای تامین منابع واگن ها دو خط اعتباری داریم که آن ها را تعقیب می کنیم. البته شرایط به خاطر تحریم ها دشوار است، اما دست از تلاش برنمی داریم. همچنین مدت مدیدی است که دولت توان واگذاری هیچ اتوبوسی را به شهر نداشته است.

وی ادامه داد:٧٠ واگنی که در گمرک مانده بود، تبدیل به قطارهایی شد که الان در حال تردد اند. از آن ٧٠ واگن (یا ١٠ قطار)، دو قطار مانده که به زودی به ناوگان اضافه می شود. قول داده بودیم هر ماه به طور متوسط یک ایستگاه مترو افتتاح شود که به این قول خود عمل می‌کنیم؛ همچنین باید یادآوری کنم در گذشته فقط ایستگاه های ابتدایی، میانی و انتهایی خطوط ۶ و ٧ افتتاح شده بودند، اما الان دیگر ایستگاه‌های این دو خط در حال بهره برداری هستند.

مشکلات مربوط به ساخت واگن های مترو بیشتر اعتباری است

شهردار تهران با اشاره به ساخت واگن های مترو گفت: موضوع ساخت واگن های مترو با واگن‌های قطار عادی متفاوت است چون هر واگن مترو موتور و ترمز جدا و مستقل دارد و این واگن ها پیچیده‌تر هستند. ما در حال حاضر چندان پیچیدگی فنی در داخل کشور برای ساخت واگن‌های مترو نداریم و مشکلات بیشتر اعتباری است. تلاش می کنیم تا تمام واحد‌های تولیدی را در این حوزه به طور کامل فعال کنیم. اگر طرح های ما به طور کامل اجرا و الزامات آن تامین شود، به تحقق ظرفیت ٧ میلیون سفر روزانه می رسیم.

حناچی با بیان اینکه رسیدن به این هدف زمان زیادی نخواهد برد، تاکید کرد: هر کدام از خطوط در صورت وجود منابع، ٢ تا ٣ سال کار می برند چون مشکل ما درمورد خطوط ۶ و ٧ فقدان زیرساخت ریلی نیست، بلکه مشکلات نبود واگن است. فاصله سرخط قطارها که کاهش پیدا کند، دیگر ازدحامی روی سکو در ساعات پیک نخواهیم داشت و این بالا بردن بهره‌وری از شبکه موجود، قطعا با تامین واگن است که انجام می‌شود.

شهردار تهران درباره حل مشکلات موجود در ناوگان اتوبوسرانی نیز گفت: بعد از تغییرات قیمت بنزین و با در نظر گرفتن شرایط حال حاضر، در کوتاه مدت خرید اتوبوس به صورت آماده می‌تواند کمک کند. در این حوزه ظرفیت تولید داخلی داریم، اما اگر همین امروز هم قرارداد داخلی ببندیم، تا دو سال طول می کشد تا به مرحله بهره برداری برسیم.

رویکرد فروش فضاهای شهری برای اداره شهر را تعدیل کردیم

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع تامین منابع مالی اداره شهر پرداخت و تصریح کرد: اگر با فروش فضاهای شهر بخواهیم پایتخت را اداره کنیم این به آن معناست که بدون محدودیت سطوح مسکونی را افزایش دهیم و این یعنی جمعیت در هکتار را بدون محدودیت زیاد ‌کنیم. این پدیده برای شهر تبعات زیادی دارد و ما تلاش کرده‌ایم تا در این دوره این نگاه را تعدیل کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه نمی‌توان فرایند قبلی را به یکباره قطع کرد، ادامه داد: اما می توان در یک دوره مثلا ۵ ساله آن را به شکل چشمگیری کاهش دهیم. در حال حاضر پارادایم‌ها را تغییر داده‌ایم که همین کار تاثیر زیادی روی منابع می‌گذارد و دست ما را بسیار خالی می کند، اما مهم این است که کار را درست انجام دهیم.

یک سوزن به دولت؛ یک جوالدوز به شهرداری ها

وی در ادامه به دو لایحه مرتبط با درآمدهای شهرداری ها در مجلس اشاره کرد و گفت: یکی از لوایح فردا (یکشنبه) در دستور کار مجلس خواهد بود؛ لایحه منابع مالی پایدار  یکی از این لوایح است که مستقیما به شهرداری ها و دهیاری ها مرتبط است و هدف آن تامین منابع شهرداری‌ها به طریقی است که مدیران مجبور نشوند ارزش های شهر را بفروشند و بتوانند با آرامش شهر را اداره کنند. این لایحه سوزنی است که به دولت زده‌ایم و باید یک جوالدوز هم به خودمان بزنیم؛ به این معنی که باید هزینه اداره شهر را کاهش دهیم.

شهردار تهران تصریح کرد: می‌توانیم ادعا کنیم که شهر را ارزان تر اداره می کنیم اما این به معنای خواباندن طرح‌های عمرانی گذشته نیست؛ در حال افتتاح طرح های عمرانی گذشته هستیم. امروز صبح دو کیلومتر از کمربندی جنوب شرق تهران را افتتاح کردیم و تا آخر سال باقیمانده آن را نیز افتتاح خواهیم کرد. تونل آرش اسفندیار ابتدای دوره ما ٣٠ درصد پیش رفته بود، اما الان در دست بهره‌برداری است؛ پل گیشا و زیرگذر استاد معین نیز تا آخر سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

بهره برداری از پروژه های باقی مانده از مدیریت شهری گذشته تا پایان سال

حناچی ادامه داد: برنامه داریم تا آخر امسال تولید آسفالت را به یک میلیون تن برسانیم که تا الان ۶٠٠ هزار تن بوده است. ما با توجه به محدودیت منابع پروژه‌ها را اولویت بندی کرده‌ایم و پروژه‌هایی را که بیشتر برای مردم اهمیت داشتند در اولویت قرار داریم. عمده پروژه‌هایی که از دوره قبل مانده بودند تا آخر امسال به بهره‌برداری می‌رسند و نسل جدید پروژه‌های ما از این به بعد آغاز می‌شوند، پروژه‌های که با نگاه انسان‌محور. شریان‌های بزرگراهی تهران دیگر کامل شده‌اند و دیگر نیازی به خیابان های بزرگ و بزرگراه نداریم؛ به طور مثال، دیگر سراغ پروژه‌های مانند صدر نمی‌رویم که هزینه و فایده‌شان مشخص نیست؛ از این به بعد پروژه‌هایی مثل میدانگاه هفت‌تیر را اجرا خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: شاید دو دهه پیش نمی‌توانستیم این حرف را راحت بگوییم اما واقعیت آن است که به تناسب پیشرفت شبکه ریلی، دیگر باید بخشی از سهم سواره را بگیریم و آن را به پیاده اختصاص دهیم، شبکه مترو نیز بخش اصلی این گذار را بر عهده دارد. به طور مثال، اگر مترو پانزده خرداد وجود نداشت اصلا امکان نداشت آن محور را پیاده راه کنیم.

برنامه های شهرداری و شورا برای پروژه ال آر تی

حناچی عنوان کرد: ما برای تهران پروژه ال‌ارتی را نیز در دستورکار داریم که در حال مذاکره در مورد آن هستیم؛ ال‌ارتی حمل‌ونقل ریلی روی سطح زمین است که در جاهای خاصی می تواند استفاده شود. مثلا خیابان ولیعصر (عج) پتانسیل اجرای آن را دارد البته درصورتی‌که بی‌ارتی جمع آوری شود؛ در این صورت خیابان ولیعصر (عج) دوطرفه می شود و می توان در ساعاتی هم بخش هایی از آن را پیاده کرد. خیابان جمهوری نیز این پتانسیل را دارد. اینها برنامه‌هایی است که با کمک شورای شهر در دستور کار داریم و پروژه‌هایی‌ محسوب می شوند که در کمتر از یک تا دو سال می‌توانند به نتیجه‌ برسند؛ مهم تر اینکه می‌توانند توسط بخش خصوصی پیش بروند و در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی فشار روی بودجه دولتی وارد نکنند.

شهردار تهران در بخش دیگری از این برنامه به موضوع مناسب سازی نماهای شهری پرداخت و گفت: مناسب سازی شهر به طور اعم و آرام کردن آن به طور اخص از موضوعاتی است که جزو شعارهای مهم ما بود. این موضوعی است که اگر هم نتوانیم برای آن کار زیادی انجام دهیم، دست‌کم باری به آن نمی‌افزاییم. در خصوص نما کار خوبی از قبل آغاز شده بود که با نیروی بیشتری آن را پیگیری می‌کنیم؛ هر زیبایی مورد پذیرش فطرت انسانی است و ما نیز در شهر روی همین فطرت شهروندان حساب می‌کنیم.

حناچی ادامه داد: در استفاده از نماها تلاش می کنیم به فرهنگ خودمان نزدیک تر شویم؛ مجریان حرفه‌ای این حوزه هم می دانند بعضی از نماهایی که اجرا می شوند به دوره‌ای از تمدن روم و یونان اشاره دارند که با توجه به تاریخ مشترک تمدن ما با آن ها حائز معنای خاصی‌اند؛ حتی می توان درمورد این پدیده اصطلاح «اهانت فرهنگی» را نیز به کار برد.

توضیحات حناچی درباره فروش اینترنتی صندلی اتوبوس

وی در پاسخ به سوالی درباره موضوع فروش صندلی‌های اتوبوس نیز گفت: این موضوعی بود که به خاطر عدم انعکاس درست توسط یک خبرگزاری به وجود آمد. ما یک گذر نوآوری در خصوص شهر هوشمند برگزار کردیم که در حاشیه آن استارتاپ‌ها حضور داشتند و راهکارهایی را برای مشکلات شهر به نمایش گذاشته بودند؛ در آن مکان بود که رییس سازمان اتوبوسرانی اعلام کرد یک استارت آپ اپلیکیشنی برای استفاده از ظرفیت مازاد اتوبوسرانی معرفی کرده است. واقعیت این است که بعضی شرکت های خصوصی هستند که برای استفاده‌های شخصی مثل مجالس ترحیم و… در حوزه اتوبوسرانی سرویس می دهند. این موضوع صرفا پیشنهادی از یک استارتاپ بود درمورد این قبیل اتوبوس‌ها.

به گفته شهردار تهران، در این شرایط اقتصادی اساسا تلاش ما بر این است که هیچ باری بر دوش مردم اضافه نکنیم و هیچ برنامه‌ای هم مبنی بر افزایش هیچ کرایه‌ای نداریم.

افتتاح 10 میدان میوه و تره بار تا پایان سال

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات‌رسانی شهرداری در میادین میوه‌وتره‌بار پرداخت و تصریح کرد: ٢۴۶ میدان میوه‌وتره‌بار در تهران داریم که ۵٠ مورد از آن ها در این دوره از مدیریت شهری ساخته شده‌اند و در تمام این میادین محصولات ۴٠ درصد ارزان تر عرضه می‌شود. امیدواریم تا پایان امسال ١٠ میدان دیگر نیز به این تعداد افزوده شود. در این میادین ۴٠ درصد میوه و تره‌بار، ٢۵ درصد محصولات پروتئینی و ٧٠ درصد آبزیان شهر عرضه می‌شوند. در نظرسنجی‌ها نیز شاهدیم که شهروندان عزیز به‌شدت از خدمات میادین میوه‌وتره‌بار رضایت دارند.

اجرای طرح کاپ با هدف کاهش تولید پسماند

وی درباره مدیریت پسماند نیز توضیحاتی را ارایه داد و گفت: در ابتدای این دوره روزانه بیش از ٧ هزار تن زباله به ارادکوه می‌بردیم که با تمهیدات بازیافتی ایستگاه‌های منطقه‌ای ما این میزان به ۶ هزار تن کاهش پیدا کرده است. مدیریت پسماند چیزی است که در واقع باید از خانه‌های ساکنان شهر آغاز شود. بسیاری از مواردی که لازم نبود تا ارادکوه حمل شود، در داخل شهر به مکان های تفکیک برده می شود. یک مرکز تفکیک زباله های ساختمانی نیز ایجاد کردیم که با خط قدرتمند خود روزانه ٧۶٠٠ تن پسماند ساختمانی را پردازش می‌کند. شهردار تهران با بیان اینکه تلاش ما بر این است از زباله‌های تر کمپوست تولید کنیم، تصریح کرد: این کار در ارادکوه در حال انجام است. بیش از ۵٠ درصد شیرابه‌ها در حال تصفیه شدن است و تلاش می‌شود تا مابقی آن نیز تبدیل به دریاچه شیرابه نشود. بخشی از ۶ هزار تن زباله روزانه تبدیل به کمپوست، بخش دیگری تبدیل به برق و باقیمانده آن نیز دفن می شود. اما ایده آل این است که درنهایت بتوانیم میزان دفن را به صفر برسانیم و طرح مدیریت پسماند همین هدف را تعقیب می‌کند. طرح دیگری نیز تحت عنوان «کاپ» داریم که کاهش پسماند را تعقیب می‌کند چرا که کاهش پسماند هدف نهایی به شمار می‌رود. این کار از خانواده‌ها آغاز می‌شود که بهتر است از مبدا چوب، شیشه، آهن، کاغذ و زباله‌های تر و خشک را از هم تفکیک کنند.

حناچی درباره نوسازی ناوگان تاکسیرانی هم گفت: معمولا استفاده از تسهیلات و منابعی رانندگان را تشویق به نوسازی خودروها می کند که بهره کمتری بخواهد. باید با نگاه به تحریم‌ها واقع بینانه موضوع را بررسی کنیم. احتمالا می‌توانیم با کمک دولت و ایجاد منابع میزان تاکسی‌های ورودی را افزایش دهیم. اخیرا تعدادی تاکسی مدل بالا به ناوگان تاکسیرانی شهر پیوستند.

اولویت بندی پروژه های عمرانی برای اجرا

وی در ادامه درباره طرح های شهرسازی عنوان کرد: طرح هایی را انجام می دهیم که اولویت اجرا دارند، یا این طرح ها را به پایان می‌رسانیم و یا از ظرفیت ماده ٩ درمورد آن ها استفاده می کنیم. بخشی از طرح ها، طرح های شهرسازی است و در طرح تفصیلی می‌نشینید که معمولا با توافق آنها را حل می‌کنیم؛ مثلا معبری که باید تعریض شود، بر تراکم آن اضافه خواهد شد. بعضی از مالکین نیز این توافق را نمی‌پذیرند که در خصوص آنها یک تعهد گرفته می شود و ساخت‌وساز می کنند؛ این یک موضوع حقوقی است. تلاشمان بر این است که درمورد طرح های با اولویت بالا ساکنین را به‌گونه‌ای راضی کنیم. در خصوص اتوبان نجفی رستگار که به تازگی افتتاح کردیم ١١ پلاک هستند که اگر راضی شوند، یکی از معضلات جنوب شهر تهران حل می شود. نکته مهم البته این است که بدانید قانون به طور کامل در این موضوعات از شهروندان حمایت می‌کند.

برای بارش برف آمادگی داشتیم

حناچی در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به سوالی درباره آمادگی شهرداری تهران در زمان بارش برف در ٢۵ آبان ماه گفت: هفته قبل از آن بارش در شورای معاونان و شهرداران مناطق میزبان رییس سازمان هواشناسی تهران بودیم و ایشان گفتند تا آخر آبان برف سنگین نخواهیم داشت. به یاد دارم من هم شوخی کردم و گفتم این طور نگویید چون خیال شهرداران زیادی راحت می‌شود. واقعیت این است که آمادگی برای بارش وجود داشت اما ممکن است در بحث های پیمانکاری دچار مشکل شده بودیم یا مناقصات دیر برگزار شده باشد، اما این طور نبود که آمادگی‌ای وجود نداشته بوده باشد.

شهردار تهران ادامه داد: این برف یک برف پاییزی با میزان بارش به شدت بالا بود. از 7:30 صبح که ترافیک شکل پیدا کرد، تا ١٠ صبح در منطقه ١ به طور متوسط ٢٠ سانتیمتر برف بارید. میزان بارش به اندازه ای بود که کارگران برف‌روبی با مترو از جنوب تهران به شمال شهر آمدند؛ موضوع از حالت عادی خارج شده بود و امکان اعزام ماشین‌های مکانیزه نیز به خاطر شکل گرفتن ترافیک وجود نداشت. در واقع یک اتفاق ناخواسته افتاد که با برخی وقایع دیگر نیز دست به دست هم داد، اما آمادگی برای بارش از قبل وجود داشت که به خاطر برخی دلایل امکان عملی شدن پیدا نکرد. باید بگویم از این اتفاق درس های زیادی گرفتیم.

گزارش مربوط به انتشار بوی ناطبوع را به ستاد بحران استانداری ارسال کردیم

حناچی درباره بوی نامطبوعی که چهارشنبه هفته گذشته در تهران منتشر شد، نیز گفت: این اتفاق برای دومین بار است که حادث شد. ما در ساعات اولیه روز چهارشنبه هفته پیش در مناطق ٢، ۴، ۶، ٩، ١٠، ١١ و ١٣ توسط تماس های مردمی در جریان این موضوع قرار گرفتیم. بعضی اطلاعات که در این زمینه داریم با اطلاعات شبکه فاضلاب تهران نیز منطبق است. یکی از احتمالات می‌تواند گازی باشد که برای بودار کردن گازهای خطرناک و بی‌بوی گلخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعاتی را که در این مورد جمع‌آوری کرده‌ایم، به ستاد بحران استانداری داده‌ایم که به همراه مطالعات و محاسبات خود مورد بررسی قرار می‌دهند.

هیچ کدام از موارد حذف واژه شهید مربوط به این دوره از مدیریت شهری نبود

شهردار تهران درباره ماجرای حذف نام شهدا از معابر نیز بیان کرد: شهدا سرمایه‌های اجتماعی و ملی ما هستند و هیچوقت هیچکس فراموش نمی‌کند که چه رشادت‌هایی برای حفاظت از این کشور کردند. ما پیرو این اتفاق به همراه شورای شهر موضوع را به صورت خاص مورد بررسی قرار دادیم.

حناچی ادامه داد: در شهرداری تهران سرویسی شبیه به گوگل استریت داریم که به آن هم مراجعه کردیم تا به دیتاهای دقیق‌تری برسیم. فیلم هایی را که سال ٩۴ برداشته شده بود بررسی کردیم و تابلوها نیز در این فیلم ها و تصاویر کاملا خوانا بود. در بررسی‌های خود بر روی ١۵ هزار معبر مطالعه کردیم و می توانم بگویم احتمال عمدی بودن فقط می تواند کمتر از 2/0 درصد موارد حذف‌شده در نظر گرفته شود و بخش های دیگر هم کمتر از ٨ درصد بود.

شهردار تهران گفت: واقعیت این است که هیچ‌کدام از موارد مربوط به این دوره از مدیریت شهری نبود و به پیش از سال ٩۶ مربوط می‌شد. یکی از دلایل پیش آمدن موضوع هم به عنوان مثال این بود که یکی از پیمانکارها برخلاف پروتکل های رایج از برچسب هایی استفاده کرده بود که بر اثر تابش خورشید کنده شده بودند.

حناچی خاطرنشان کرد: هیچ منتی نیست و باید بگویم ما وظیفه داریم در این زمینه هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم و در تعامل با شورای شهر، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم تا ان‌شاءالله دوباره چنین موضوعی تکرار نشود.

حناچی در پایان گفت: امیدوارم با همراهی مردم برای حل مسایل شهر بیشتر وقت بگذاریم تا بتوانیم با هم به موفقیت برسیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد