× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

حریرچی با اشاره به سهم حمل و نقل عمومی در شیوع ویروس کرونا در شهر‌های کشور گفت: حمل و نقل عمومی ۲۶.۵ درصد (بیش از یک چهارم) شرایط انتقال ویروس را فراهم می‌کند و اگر این درصد افزایش را با مدارس بررسی کنیم می‌بینیم که مدارس ۱۱ درصد احتمال درگیری با ویروس کرونا را ایجاد […]

حریرچی با اشاره به سهم حمل و نقل عمومی در شیوع ویروس کرونا در شهر‌های کشور گفت: حمل و نقل عمومی ۲۶.۵ درصد (بیش از یک چهارم) شرایط انتقال ویروس را فراهم می‌کند و اگر این درصد افزایش را با مدارس بررسی کنیم می‌بینیم که مدارس ۱۱ درصد احتمال درگیری با ویروس کرونا را ایجاد می‌کند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اجلاس سی ام این شورا که پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد در تشریح آخرین اقدام‌های انجام شده در حوزه مقابله با کرونا در سطح کشور گفت: باید در ابتدا اعلام کنم که کشور ما در مقابله با کرونا در بخش فوتی‌ها در مقایسه با دیگر کشور‌های جهان در رتبه دهم قرار دارد و به ازای یک میلیون نفر ۵۷ مورد فوتی داشتیم.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تولید ناخالص ملی در دیگر کشور‌ها و میزان هزینه کرد آن‌ها برای مقابله با ویروس کرونا و با تاکید بر این نکته که تولید ناخالص ما ۴۵۰ میلیارد دلار است، بیان کرد: کشور امریکا با سرانه تولید ناخالص ملی ۵۶۷۰ میلیارد دلاری، ۳۶۰۰ میلیارد دلار صرف سلامت کرده است و این هزینه کرد در حالی است که ۲۱ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا رخ داده است.

حریرچی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور استراتژی و سیاست گذاری ما به گونه‌ای بود که آمار‌ها اعداد و ارقام شفاف بیان شود و ما بدون هیچ ملاحظه کاری مردم را در جریان اتفاقات و اعداد و ارقام قرار دادیم.

او با اشاره به دوره پنهان بیماری کرونا گفت: دوره کمون یا پنهان ویروس کرونا بین ۲ تا ۱۴ روز است و این دوره پنهان در تمام کشور‌ها به همین شکل است و ویروس کرونا به شکل محدود دربین افراد در کشور‌ها می‌چرخد تا آن را بتوان شناسایی کرد.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سیر نزولی بیماری کرونا در کشور افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد در ۲۵ استان مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا بین ۰ تا ۱۰ نفر و در ۱۶ استان، کمتر از ۲۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا داریم، اما باید اعلام کنم که در ۶ استان شیب ابتلای مردم به کرونا شیب صعودی اندک است و در ۶ استان دیگر در سطح مسطح هستیم.

حریرچی ادامه داد: تا زمانی که این ویروس در یک شهر وجود دارد با اشتباه در فاصله گذاری اجتماعی به مشکل برمی خوریم و نباید نسبت به فاصله گذاری اجتماعی اهمالی صورت گیرد.

او با تاکید بر این نکته که امروز مشکلی در خدمات بیمارستانی وجود ندارد، گفت: برای مقابله با ویروس کرونا تا به امروز ۳۵ هزار تخت جدید به بخش دولتی اضافه و ۶۰ درصد تخت‌های موجود بازسازی شده است.

حریرچی با اشاره به سیاست گذاری کرونایی در دیگر کشور‌ها گفت: در بسیاری از کشور‌ها مانند انگلیس سیاست گذاری انجام شده به گونه‌ای بود که اجازه خروج قشر آسیب پذیر مانند سالمندان از خانه را نمی‌دهند و در مقابل اقشارجوان محدودیتی در تردد ندارند که همین امر موجب افزایش ابتلا بیماری در این کشور شد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این سیاست گذاری غلط است و باید به این نکته اشاره کنم بسیاری از تلفات در دیگر کشور‌ها در بین سالمندان است که آمار آن اعلام نمی‌شود.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اجلاس سی ام شورای عالی استان ها در رابطه با استراتژی آینده افزود: درمورد ایمنی جمعیتی باید اعلام کنم که مردم یک کشور یا با ویروس ایمن می‌شوند یا با واکسن و اگر این به سطح ۶۰ درصد جمعیت برسد از آن بعد ویروس افراد کمتری را درگیر می‌کند.

او در تشریح استراتژی اتخاذی بیان کرد: سیاستی که در کشور برای مقابله با ویروس کرونا باید اتخاذ شود این است که با سیاست گذاری‌های دقیق در حوزه فاصله گذاری اجتماعی میزان ابتلای مردم به این ویروس کم شود و با کاهش میزان فوتی‌ها به مرحله‌ای برسیم که واکسن کرونا کشف شود.

حریرچی افزود: با فاصله گذاری اجتماعی باید تا حد ممکن ارتباط افراد با یکدیگر را کاهش داد و باید به این نکته اشاره کرد که از ابتدا برخی اعلام کردند که با تعطیلی چند ماهه کشور می‌توان کرونا را از بین برد، اما من تاکید می‌کنم با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور و رکود چند ساله در حوزه اقتصاد،ما تمام جوانب کار را در تصمیم گیری‌های خود سنجیدیم و تا با طرحی هوشمند ضرر وزیان متوجه اقشار با مشاغل آزاد نشود.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پیک مجدد کرونا در کشور گفت: پیش بینی ما این است امسال با پیک آنفولانزا مواجه شویم، زیرا بیماری آنفولانزا هر ده سال یک بار شیوع گسترده دارد و با توجه به بررسی‌های کارشناسی امسال زمان پیک ده ساله است.

وی در پایان سخنان خود  با اشاره به سهم حمل و نقل عمومی در شیوع ویروس کرونا در شهر‌های کشور گفت: حمل و نقل عمومی ۲۶.۵ درصد (بیش از یک چهارم) شرایط انتقال ویروس را فراهم می‌کند و اگر این درصد افزایش را با مدارس بررسی کنیم می‌بینیم که مدارس ۱۱ درصد احتمال درگیری با ویروس کرونا را ایجاد می‌کند ذکر این نکته ضروری است که این رقم از دو جهت برای ما معیار است و می توان با میزان شیوع ویروس کرونا از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی آن را مورد سنجش قرار داد که مردم تا چه میزان در شهر تردد می‌کنند. که وجود دارد کشور ما بیست و یکمین کشوری است که ویروس کرونا در آن به وجود آمده است و پخش شد.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه