× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

به گزارش ثمره نیوز،مدیرعامل شرکت نانو دارو با بیان اینکه یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید نمونه ایرانی یک داروی ترک اعتیاد آمریکایی شده است گفت: داروی «اگزوپیو» (EXOPIO) یکی از فرآورده‌های جدید ترک اعتیاد است که تا قبل از این به دلیل قیمت بسیار گران نمونه وارداتی به جز واردات غیرمجاز چمدانی […]

به گزارش ثمره نیوز،مدیرعامل شرکت نانو دارو با بیان اینکه یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید نمونه ایرانی یک داروی ترک اعتیاد آمریکایی شده است گفت: داروی «اگزوپیو» (EXOPIO) یکی از فرآورده‌های جدید ترک اعتیاد است که تا قبل از این به دلیل قیمت بسیار گران نمونه وارداتی به جز واردات غیرمجاز چمدانی کسی از آن استفاده نمی‌کرد.

نوید گودرزی اظهار کرد: شرکت نانو دارو در زمینه تولید داروهای پیشرفته فعالیت دارد که در دو حوزه اصلی تولید داروهای ضد سرطان و ترک اعتیاد متمرکز است.

وی بیان داشت: شرکت نانودارو تکنولوژی و تولید کننده نانو پارتیکل های پروتئینی در ایران، میکروسفرهای پلیمری و ای دی سی ها یا (antibody drug conjugates) که نوع جدیدی از داروهای ضد سرطان هستند را دارد. هر سه پلتفرم در سطح جهانی صاحبان کمی دارند که همین امر باعث می شود محصولات تولیدی ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشند.

مدیرعامل شرکت نانو دارو افزود: ما در ششمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما داروی مهم ترک اعتیاد را معرفی کردیم که بر پایه پلتفرم میکروسفرهای پلیمری ساخته شده است.

مدیر این شرکت دانش بنیان ایرانی با اشاره به اینکه این دارو از تکنولوژی میکروسفرهای آهسته رهش پلیمری استفاده می‌کند، ادامه داد: مکانیسم عمل دارو بدین گونه است که بیمار ماهانه یکبار این دارو را به صورت عضلانی تزریق می‌کند و به مدت یکماه بیمار را از وسوسه به اعتیاد حفاظت می کند.

وی گفت: توسعه این دارو از دی ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شده و پس از گذراندن تمام مراحل لازم و اخذ تأییدیه سازمان غذا و دارو در حال حاضر داروی اگزوپیو در کلینیک های ترک اعتیاد مصرف می شود.

گودرزی با بیان اینکه این دارو یکی از جدیدترین روش‌های ترک اعتیاد مشتقات تریاک (تریاک، شیره، هروئین، مورفین، کدئین، پتیدین، متادون و ترامادول) و ترک اعتیاد به الکل است و بیشتر بیماران شایسته دریافت این درمان بیمارانی با سن کمتر از ۳۵ سال، بیمارانی با سابقه مصرف کوتاهتر و بیمارانی که در قالب کمپ ها یا کلینیک های بستری سم زدایی شده اند، شامل می شود.

در این شیوه درمانی که بر خلاف متادون، بوپرنورفین و تنتور تریاک، خودش وابستگی ایجاد نمی کند، بیمار پس از سم زدایی مواد مخدر، هر ۲۱ روز تا ۳۵ روز (بسته به شرایط بیمار) دارو به صورت عضلانی دریافت می کند که معمولا پس از ۶ ماه تزریق، شانس کنار گذاشتن مواد مخدر و یا الکل را خواهد داشت.

دارو هم اکنون در بسیاری از استان ها در دسترس قرار گرفته است و مراکز ترک اعتیاد پیشرو در حال تجویز دارو برای بیماران هستند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه