× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

شهردار تهران گفت:توسعه حمل و نقل عمومی هدف مشترک شهرداری و  شورا است و در حال حاضر مترو دو میلیون سفر را پوشش می‌دهد که هدف گذاری ما پوشش هفت میلیون سفر در روز است که برای این مهم نیازمند ۲۰۰۰ واگن هستیم تا بتوانیم علاوه بر کم کردن فاصله قطارها، خطوط باقی مانده را […]

شهردار تهران گفت:توسعه حمل و نقل عمومی هدف مشترک شهرداری و  شورا است و در حال حاضر مترو دو میلیون سفر را پوشش می‌دهد که هدف گذاری ما پوشش هفت میلیون سفر در روز است که برای این مهم نیازمند ۲۰۰۰ واگن هستیم تا بتوانیم علاوه بر کم کردن فاصله قطارها، خطوط باقی مانده را نیز پوشش دهیم.

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه خبری اقتصاد جامعه،پیروز حناچی،شهردار تهران در اولین نشست خبری خود که در سالن اجتماعات انجمن مفاخر ایران برگزار شد، با تبریک هفته زن و تولد حضرت زهرا(س) ضمن گرامیداشت یاد شهدا و شهردار شهید باکری ضمن بیان این مطلب گفت: در این دوره با چالش تامین منابع مواجه هستیم و شهرداری روزانه به ٢۵ تا٣٠ میلیارد برای انجام امورات خود نیازمند است وگرنه برای حل مسایل به مشکل برمی‌خورد.

حناچی با بیان این که توسعه حمل و نقل عمومی هدف مشترک شورا و شهرداری است گفت: در حال حاضر مترو دو میلیون سفر را پوشش می‌دهد که هدف گذاری ما پوشش هفت میلیون سفر در روز است که برای این مهم نیازمند ۲۰۰۰ واگن هستیم تا بتوانیم علاوه بر کم کردن فاصله قطارها، خطوط باقی مانده را نیز پوشش دهیم.

شهردار تهران از افتتاح خط ۶ و ۷ مترو خبرداد و گفت: خط ۶ از لحاظ مهندسی ویژگی خاص برخوردار است ، در خط ۶ می‌توانیم از قابلیت قطار بدون راننده استفاده کنیم وخط ۷ مترو از مهدیه تا میدان صنعت نیز  بزودی افتتاح می‌شود.

حناچی ادامه داد: ۷۰ واگن در حال ترخیص از کمرگ است که تاکنون ۸۵ درصد کار آن انجام شده است، مابقی واگن‌ها نیز به دلیل بدهی به مرور زمان ترخیص می‌شود و به نظر می‌رسد هر ۲۲ روز یک قطار تحویل و بهره برداری می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه برای خط ۷ نیز ۳۷۶ واگن را از طریق فایناس پیگیری می‌کنیم، گفت: همچنین بهره برداری از ۱۳.۵ کیلومتر خط ۷ که تعطیل شده بود بزودی افتتاح می‌شود و در سال ۹۸ نیز افتتاح‌های بیشتری خواهیم داشت.

حناچی افزود: ۲۲ کیلومتر خط ۶ مترو با پنج ایستگاه بزودی افتتاح می‌شود که البته برای سال ۹۸ باید طول کیلومتر مورد افتتاح خط ۶ را به ۱۱۱ برسانیم .

شهردار تهران در ادامه با بیان این که تلاشمان در راستای کاهش یک دقیقه سرفاصله قطارها با ورود ناوگان جدید و اتمام پایانه‌های مترو است، گفت: می‌دانید که برخی از خطوط مترو پایانه ندارند و مجبوریم قطارها در شب در تونل نگهداری نمایم و به همین دلیل سرویس و تعمیر آنها به سختی انجام می‌شود و توسعه مجتمع‌های ایستگاهی یکی از دیگر برنامه‌های آتی شهرداری است.

شهردار تهران در ادامه با اعلام اینکه تفاهمنامه خرید یک‌هزار اتوبوس و ۵۰۰ اتوبوس دیزلی منعقد شده است، گفت: سعی داریم با جذب تسهیلات مالی نسبت به نوسازی اتوبوس اقدام و همچنین ۷۰۰ فیلتر جاذب دوده مخصوصاً برای اتوبوس‌های گازوئیلی نصب کنیم . نوسازی ۱۰ هزار  تاکسی فرسوده را در دستور کار داریم.

حناچی با اشاره به اثرات اجرای طرح ترافیک جدید و طرح کاهش گفت: امسال وضعیت بهتری را در حوزه آلودگی هوا داشتیم به گونه‌ای که سهم روز پاک از ۳ به ۱۳ روز رسید و آمار روزهای ناسالم از ۶۶ به ۲۹ روز رسید و تهران در سال جاری هیچ روز ناسالم نداشت ضمنا افتتاح سه مرکز معاینه فنی دیگر در ماه‌های آتی در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده و برنامه‌های معاونت شهرسازی خاطرنشان کرد: تکمیل و بازنگری طرح‌ها، بازنگری در زیرپهنه جی، تدوین و تصویب کلیات طرح منطقه ۲۲، تهیه برنامه زیرپهنه حفاظت ویژه با رویکرد توسعه پایدار برای  مناطق یک، ۲ ۵ الی ۲۲، تهیه لایحه عوارض ارزش افزوده، تهیه و ابلاغ برنامه استفاده از مصالح استاندارد و غیره از دیگر برنامه‌های معاونت شهرسازی است.

حناچی در مورد برنامه‌های حوزه فنی و عمرانی نیز گفت: یکی از اقدامات مهم در این حوزه جمع آوری کارگاه‌های بلااستفاده و فعال سازی پروژه‌ها بود و آماده سازی ۵ پروژه تا پایان سال ۹۸ و همچنین جمع آوری کارگاه‌های ساختمانی یکی از مهمترین اقدامات در این چند ماه بود.

شهردار تهران  مورد احیای روددره‌های تهران گفت‌: تهران و شهرستان ری به دلیل اینکه آب‌های گوارا از کوهپایه البرز به سمت آنها سرازیر می‌شدند مورد توجه قرار گرفتند. در همین راستا احیای هفت روددره تهران در دستورکار ما قرار گرفته است.

شهردار تهران در مورد برنامه‌های معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران نیز خاطرنشان کرد: سامانه منابع انسانی از برنامه‌های آتی این معاونت است و ارزیابی عملکرد شهرداری‌های مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها و همچنین اصلاح ساختار سازمانی و تدوین مدل بومی شهر هوشمند به همراه ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری از مواردی است که در آینده دنبال خواهد شد.

وی یادآور شد: در حوزه حمل و نقل یکی از اقداماتی که  پیگیری می‌شود بحث سامانه‌هایی است که استفاده از خودرو را به حداقل می رساند. البته «سه‌شنبه های بدون خودرو» نیز در جهت حفظ سلامت شهروندان و ارتقای کیفیت زندگی آنها در شهر دنبال خواهد شد. بی تردید باید تجدید نظری در روش زندگی خود در شهر تهران داشته باشیم.

شهردار تهران در تشریح برنامه‌های حوزه خدمات شهری نیز، یادآوری کرد: پس از حادثه پلاسکو این تجربه به ما نشان داد که در اطفا و کنترل حریق در ساختمان‌های بلند مرتبه مشکل داریم، لذا در این‌ راستا ۱۵ دستگاه نردبان هیدرولیکی خریداری شد که تاکنون سه دستگاه وارد سیستم شده است،  شش دستگاه دیگر تا هفته‌ آینده و شش دستگاه نیز در انتظار پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است و پس از طی این مرحله، به سیستم آتش نشانی وارد خواهند شد.

شهردار تهران ضمن اشاره به افتتاح ۱۲ بوستان به مساحت ۱۱ هکتار گفت: تلاش می‌کنیم که از آبیاری تحت فشار برای کمربند سبز تهران استفاده کنیم.

حناچی درباره حفظ باغات تهران نیز اظهار کرد: شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری جهت گیری عمومی‌شان جلوگیری از تخریب باغات است و این کار در دستور کار قرار گرفته است.

وی در خصوص مجوز برج باغ‌ها نیز، گفت‌: این مجوز چیز پسندیده‌ای نبود. من سال ۸۲ نیز نامه‌ای نوشتم در  مورد برج باغ‌ها ، موضوعی بود که در طرح تفصیلی و جامع نیز بر روی آن تاکید شده بود، اما بی تردید برای انجام اقدامات آینده و نتایج آن به زمان نیاز است. مجبور هستیم که روشی را پیش بگیریم که علاوه بر روش‌های عمومی از تخریب باغات جلوگیری به عمل آید و پاسخگو نیز باشیم.

شهردار تهران در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در خصوص انتشار نامه‌ حق‌شناس، گفت‌: اعضای شورای اسلامی شهر تهران مجاز هستند سوال کنند، نظارت داشته باشند و حتی اعتراض خود را نیز اعلام کنند. نامه منتشر شده جدید هم نیست و یک ماه پیش منتشر شده است، در خصوص پاسخ به این نامه به ادبیات رجوع می‌کنم و به قول حافظ «وفا کنیم و ملامت‌کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کافری است رنجیدن و «حناچی» این ور میز با آن ور میز هیچ تفاوتی نداشته و اقداماتی که تا امروز نیز انجام شده است همین را نشان می‌دهد.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت طرح ترافیک در سال ۹۸ و حذف طرح زوج و فرد از سال آینده نیز گفت: تمامی مطالعات نشان می‌دهد که اجرای طرح زوج و فرد به صورت مقطعی و آنی تأثیرگذار است اما وقتی به عنوان یک برنامه مستمر و دائمی اجرا شود، تأثیر گذاری آن کاهش می‌یابد. علاوه بر مطالعات شهرداری، پلیس راهور، وزارت کشور، و غیره نیز این نظر را داشتند و به معایب طرح قبل اذعان داشتند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد آلودگی تهران مربوط به وسایل نقلیه و موتوری است و ۴۰ درصد از این ۷۰ درصد نیز آلایندگی‌اش به دلیل خودروهای شخصی است، گفت: ما هیچ راهی جز کاهش استفاده خودرو شخصی در تهران نداریم.

وی همچنین در مورد سهم آلایندگی موتورها با بیان این‌که ۱۸ درصد آلودگی تهران مستقیماً مربوط به موتورسیکلت‌های کاربراتوری است، گفت: متاسفانه فرهنگی جا افتاده است که موتورسیکلت برای کسانی است که نمی‌خواهند قانون را اجرا کنند، اما در نظر داریم با کمک دولت و استارت‌آپ‌ها با جدیت در مورد تبدیل موتورهای کاربراتوری به برقی اقدام کنیم.

حناچی در خصوص مناسب سازی فضای پایتخت برای معلولین، گفت: معلول فقط کسی نیست که عارضه جسمی داشته باشد بلکه هر کسی که در عرصه اجتماعی نتواند حاضر شود معلول محسوب می‌شود و ما وظیفه داریم همه فضاهای عمومی را مناسب سازی کرده و در وهله اول از ساختمان‌های پر مراجعه و عمومی مناسب سازی را آغاز کنیم که این مهم در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه مناسب سازی یک فرایند است و در همه ابعاد باید ادامه داشته باشد، گفت: تمام تلاش ما این است که فضاهای عمومی در اختیار شهرداری را مناسب سازی کنیم و برای روشندلان و افرادی که از مشکل شنوایی رنج می‌برند نیز موضوعات مناسب سازی خاصی در دستور کار قرار دارد.

حناچی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد روند مبارزه با فساد در شهرداری با بیان این که مبارزه با فساد ادامه دارد و هیچ تعارفی در مورد برخورد با فساد نداریم ، گفت: ‌اما سر و صدا هم نمی‌کنیم و هر چایی که تخلفی دیده شود با آن برخورد می‌کنیم اما خبری نمی‌کنیم.

حناچی در مورد مشکلات اقتصادی شهرداری و شائبه فروش شهروند و شهر آفتاب گفت: معتقدم مشکل اقتصادی برای دولت می‌تواند تهدید باشد اما برای ما یک فرصت است چرا که حجم زیاد نقدینگی فرصتی برای سرمایه گذاری ایجاد می‌کند. در مورد قرار گرفتن فروش شهر آفتاب و شهروند در لایحه‌ی بودجه ۹۸ نیز باید بگویم که ممکن است در لوایح قبلی بودجه سال‌های قبل این موضوع وجود داشته باشد اما در سال ۹۸ این موضوع را نداریم.

وی در مورد اقدامات اصلی شهرداری با توجه به مشکلات بودجه‌ای گفت: می‌توانیم موضوعات کم هزینه و اما تاثیر گذار همچون رنگ آمیزی شهر را در دستور کار قرار دهیم. چه تاثیر گذرای زیادی دارد و همیشه با تزریق پول کار پیش نمی‌رود و معتقدم اگر مردم دل بدهند تاثیر گذاری امورات افزایش می‌یابد.

شهردار تهران در خصوص سرنوشت بازنگری طرح تفصیلی تهران گفت: طرح تفصیلی تهران با چند چالش مواجه بود دستورالعمل‌هایی که توسط شورای عالی شهرسازی ابلاغ شده بود هیچ گاه به اجرا در نیامده بود که امروز برخی از آنها ابلاغ و در حال اجرا هستند ، ما بازبینی بندهای مختلف طرح تفصیلی در دستور کار قرار دادیم و اقدامات در خصوص طرح تفصیلی به طور مستمر پیگیری می‌شود.

شهردار تهران در خصوص تغییر برنامه‌ها در مجموعه شهرداری با تغییر شهردار و معاونین گفت: برنامه‌هایی که در حوزه توسعه‌ای توسط شورا تصویب می‌شود قطعاً با رفتن مدیران تغییری در آن حاصل نمی‌شود، چرا که این طرح‌ها معمولاً میثاق بین مدیریت شهری و دولت است.

وی  در مورد زلزله و گسل ری تاکید کرد: زلزله موضوعی است که در طول تاریخ با تهران همراه بوده است. ری در طول قرن هفتم یک کلان شهر بوده اما امروز از آن ری، چیزی باقی نمانده است. زلزله همراه با شهر تهران است باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم زلزله خواهد آمد و باید حداکثر آمادگی را برای آن در خود فراهم کنیم. باید در نظر بگیریم اگر زلزله در بدترین شرایط اتفاق افتاد در شهر چه مواردی باید در نظر گرفته شود مطالعات نشان داد که علیرغم تصور این که گسل فشم آثار تخریبی بسیاری دارد اما به این پی بردیم که گسل ری می‌تواند به دلیل نوع بافت ساختمان‌ها خسارت بیشتری را داشته باشد.

شهردار تهران در خصوص طرح تفصیلی منطقه ۲۲ نیز گفت: در طرح تفصیلی برای منطقه ۲۲ باید ملاحظات مختلفی در نظر گرفته می‌شد چرا که در دوره‌ای برخی پروانه‌ها صادر شده بود و باید حقوق مردم تثبیت می‌شد. اما از بروز تخلفات جدید در حوزه ساخت و ساز این منطقه جلوگیری کردیم. باید به سمتی حرکت کنیم که طرح تفصیلی این منطقه تدوین شود و حرکت برنامه‌ای داشته باشیم امیدواریم مراحل پایانی طرح تفصیلی این منطقه طی شود.

وی در خصوص تنوع نما در ساختمانهای تهران نیز گفت: طرح جدیدی در خصوص توجه به نما در تهران وجود داشت که ما این موضوع را جدی تر دنبا ل می‌کنیم و باید تحریک آستانه زیباشناسی مردم توسط حوزه زیباسازی شهرداری تهران دنبال شود.

حناچی در خصوص بدهی شهرداری گفت: موضوع بدهی شهرداری تهران دینامیک است و تعهدات شهرداری ثانیه‌ای در حال تغییر است حتی احکامی که در محاکم داریم جدا از این که محکوم شویم یا پیروز شویم جزو دیون و تعهدات ما است. باید تلاش کنیم که منابع درآمد پایدار را ایجاد که لوایح مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار در کمیسیون‌های دولت به نتیجه رسید و امیدواریم در مجلس نیز این دو لایحه به تصویب برسد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص روند فعالیت شرکت شهر سالم نیز گفت: مجموعه‌های همچون شرکت شهر سالم یکی از اهدافشان این است که خودشان بتواند این مجموعه را اداره کند قطعاً ما برنامه‌ای برای سلامت همه مردم تهران نداریم.

حناچی در مورد دوچرخه‌سواری بانوان گفت: در این مورد  حساسیت‌هایی وجود دارد، که قابل حل است و بانوان می‌توانند دوچرخه‌هایی با نوع طراحی متفاوت استفاده کنند.

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد خرید و فروش پست در شهرداری تهران گفت: در امور قضایی یک اصطلاح است که براساس آن فرد مدعی باید ادعای خود را ثابت کند و شما که ادعا کردید باید مدارک را ارائه کنید.

حناچی در واکشن به سخنان خبرنگاری مبنی بر این‌که شما با زیرکی از پاسخ دادن به سوالات طفره می‌روید و امیدواریم نشست بعدی شما را هم ببینیم و تغییر نکنید، گفت: چه سودی دارد که مردم را در شرایط فعلی درگیر کنیم و افراد را به جان هم بیندازیم و نگران کنیم، ما وظیفه داریم به آن چیزی که به مردم قول دادیم عمل کنیم و شما هم دعا کنید که عمر حیاتی من و شهرداری من زیاد شود.

شهردار تهران در مورد مناقشه در مورد رقم بدهی شهرداری نیز اظهار کرد:  برخی‌ها می‌گویند که چرا من در پاسخ به این سوالات از شعر استفاده می‌کنم، اما ما فرهنگ غنی داریم و ممکن است اتفاقات مکرراً تکرار و یک جمله و یا یک شعر می‌تواند کل منظور ما را بیان کند و همیشه می‌گویند مرد است و قرض‌اش و حالا من می‌گویم شهرداری است و بدهی‌هایش و به هر صورت بدهی‌ها مشخص است.

وی افزود: در بخش هوشمندسازی در شهر تهران پلت فرمی به نام «با هم» ایجاد کرده‌ایم که بسیاری از سرویس‌ها و خدماتی که در شهرداری تهران ارائه می‌شود با همکاری استارت آپ‌ها روی این پلت فرم قرار می‌گیرد.

شهردار تهران با اشاره به برنامه‌ای که در شورای شهر تهران ارائه کرد گفت: در این برنامه اعلام کردم نمی‌توانم تهران را به بهشت تبدیل کنم اما می‌توان جلوی تخریب را گرفت و وضع شهر را بهتر کرد، تهران با ۳۳ درصد تولید ناخالص ملی، ۸۰ درصد حضور نخبگان در ۲ درصد مساحت در وضعیت تمرکز حادی قرار گرفته و حل بسیاری از مسائل در سطح حاکمیتی باید پیگیری شود..

وی در خصوص رسیدگی به تخلفاتی که در مجموعه شهرداری تهران انجام شده است گفت: بخشی از این موضوعات توسط سازمان بازرسی به قوه قضائیه ارجاع شده و این موضوع به صورت دقیق در حال پیگیری است. همچنین املاکی که در اختیار مردم و اشخاص قرار گرفته توسط سازمان املاک در حال پیگیری است. ۲۰۰۰ ملک به این شکل وجود دارد که از این میان ۲۰۰ ملک در اختیار اشخاص است که توسط سازمان املاک در حال پیگیری است و هر مورد به صورت مجزا دنبال خواهد شد.

شهردار تهران ادامه داد: در خصوص صحبت‌هایی که میان شهردار سابق تهران و شورای شهر دوره پنجم وجود دارد قطعاً من طرف مردم هستم. همه ما باید سمت مردم باشیم و تعهد کرده‌ایم که منافع مردم را در نظر بگیریم.

حناچی در خصوص توسعه شهر هوشمند در تهران نیز گفت: شهرهایی که در ۱۰ سال گذشته عمدتاً بهترین شهرهای دنیا بودند آنهایی هستند که در حوزه شهر هوشمند سرمایه گذاری دقیق و گسترده‌ای را انجام داده‌اند. لذا ما نیز در تهران این موضوع را دنبال می‌کنیم. در تهران برای این موضوع بستر مناسبی در نظر گرفته شده و پایگاه‌های اطلاعاتی دیگری در تهران داریم که قدم اول یکپارچه سازی این پایگاه‌های اطلاعاتی است و در حال حاضر می‌توانیم نقشه تراکنش فقر را ارائه کنیم.

وی در مورد فعالیت بازنشستگان در شهرداری تهران نیز با بیان اینکه این افراد شناسایی شدند و حتی در برخی از سازمان‌ها بیش از ۱۰ نفر بازنشسته داریم گفت: البته اقدامات اداری برای خداحافظی این افراد در حال انجام است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر کمرنگ شدن فعالیت فرهنگی در تهران با بیان اینکه نگاه علمی به مسائل فرهنگی داریم گفت: در نوروز امسال نتایج اقدامات فرهنگی را به وضوح خواهید دید.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد