× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

رئیس شورای عالی استان ها گفت: تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی سبب کاهش هزینه اداره شهرها می شود. به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها،مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها در دفاع از لایحه مدیریت یکپارچه شهری و روستایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: از نمایندگان […]

رئیس شورای عالی استان ها گفت: تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی سبب کاهش هزینه اداره شهرها می شود.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها،مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها در دفاع از لایحه مدیریت یکپارچه شهری و روستایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: از نمایندگان محترم تقاضا میکنم که به کلیات طرح رأی مثبت دهند تا جزئیات آن را به‌طور کارشناسی بررسی کرده و ایرادات آن را برطرف کنیم.

الویری با اشاره به جایگاه قانونی این طرح توضیح داد: مفاهیم و کلیات این طرح به‌صورت کامل و روشن در قانون اساسی، قانون شوراها «مصوب 1375» و برنامه سوم و چهارم توسعه آمده است؛ بنابراین از جایگاه قانونی هیچ‌گونه شبهه و تردیدی وجود ندارد.

رئیس شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه ما قصد نداریم چرخ را از ابتدا اختراع کنیم افزود: تجربیات جهانی نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه‌یافته سیاست‌گذاری ملی و کلان و تصمیمات خرد و جزئی به‌صورت یکجا تصویب و اجرا نمی‌شوند؛ بنابراین این طرح هم ازنظر قانونی و هم تجربیات جهانی قابل‌اعتنا است.

وی با اشاره به تجربیات خود در کسوت‌های نمایندگی مجلس، شهرداری، سفارت ایران در اسپانیا و ریاست شورای عالی استان‌ها توضیح داد: هم بر اساس قانون اساسی و هم بر مبنای تجربیات جهانی سیاست‌های کلان و ملی کشور توسط مجلس تصویب می‌شود و به‌وسیله دولت ملی اجرایی می‌شود و سیاست‌های جزئی و اجرایی در انجمن‌های شهری و شورا تهیه و تصویب‌شده و به‌وسیله شهرداری اجرا می‌شوند.

الویری با اشاره به کارکرد شهرداری پاریس گفت: برای مثال برق فشارقوی تحویل شهرداری پاریس می‌شود و مدیریت شهری با تبدیل برق فشارقوی به برق 220 ولت در سطح شهر توزیع و هزینه‌های آن را دریافت می‌کند. درست مثل کاری که در آپارتمان 20 واحد انجام می‌شود به این صورت که مسئولیت تحویل برق تا درب منزل با وزارت نیرو است و توزیع درون ساختمان بر عهده مدیریت ساختمان است.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به شبهه برخی از مخالفان طرح در خصوص بزرگ شدن تشکیلات شهرداری‌ها در صورت تصویب این طرح بیان کرد: زمانی که برخی از اختیارات به مدیریت شهری واگذار می‌شود، مدیریت شهری نیز می‌تواند این اختیارات را به بخش خصوصی برون‌سپاری کند و سبب کاهش هزینه‌ها شود. همچنین در خصوص شبهه دوستان مبنی بر اینکه تصویب این لایحه بار مالی خواهد داشت اتفاقاً باید گفت باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود چراکه شهرها و درمجموع کشور ما گران اداره می‌شود.

وی با تأکید بر درخواست خود مبنی بر تصویب کلیات طرح توضیح داد: اگر به کلیات طرح رأی داده شود و جزئیات آن نیز به‌درستی اصلاح شود مهم‌ترین مصوبه این دوره مجلس خواهد بود و این مهم موجب تحول بزرگی خواهد بود که هزینه‌های اداره شهرها را کاهش می‌دهد.

الویری در خصوص مخالف دولت با این طرح نیز گفت: کدام وزارتخانه موافق کاهش اختیاراتش است و کدام وزارت خانه‌ای می‌شناسیم که مخالف بزرگ‌تر شدن حوزه اختیاراتش باشد؟ بنابراین دولت همیشه با واگذاری اختیاراتش مخالف است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد