× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت: با اعتباری که با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی به سازمان بیمه سلامت ارایه شد، بدهی‌هایمان در بخش خصوصی در سال ۹۶ صفر شد و در بخش دولتی هم به صفر نزدیک شده است. البته در بخش دولتی یک اختلاف حسابی درباره تنزیل اسناد وجود دارد که اگر […]

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت: با اعتباری که با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی به سازمان بیمه سلامت ارایه شد، بدهی‌هایمان در بخش خصوصی در سال ۹۶ صفر شد و در بخش دولتی هم به صفر نزدیک شده است. البته در بخش دولتی یک اختلاف حسابی درباره تنزیل اسناد وجود دارد که اگر رفع شود، بدهی‌های سال ۹۶ در بخش دولتی هم صفر خواهد شد.

 

به گزارش ثمره نیوز به نقل از اقتصاد جامعه،طاهر موهبتی مدیرعامل بیمه سلامت، در هفدهمین جلسه نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: با پرداخت‌های جدید پرداخت‌هایمان در بخش خصوصی به مرداد و شهریور ۹۷ رسیده است.

وی در ادامه افزود: در بخش دولتی هم ۷۰ درصد مطالبات را تا آبان ماه ۹۷ پرداخت کرده‌ایم، البته از آذر ماه تخصیصی دریافت نکرده‌ایم و امیدوارم بتوانیم در هفته آینده، یک ماه دیگر از پرداخت‌های بخش غیردولتی را انجام دهیم و تا پایان سال هم یک ماه پرداخت برای بخش دولتی داشته باشیم و به آذر ۹۷ برسیم.

موهبتی تاکید کرد: باید توجه کرد که اگر تخصیص‌ ها به موقع انجام شود، می‌توانیم پرداخت‌ها را بروز کنیم. خوشبختانه تا امروز وضعیت خوب بوده و امیدواریم بقیه تخصیص‌ها هم انجام شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خاطرنشان کرد: نسخه نویسی الکترونیکی یکی از پروژه‌های زیرمجموعه سازمان الکترونیک بیمه سلامت بود که پایلوت آن چهار ماه گذشته در کرمان آغاز که ضمن موفقیت در پوشش ۶۵ درصدی حضور موثر ارایه‌کنندگان خدمت شامل پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دندان پزشک و ۱۰۰ درصد داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری انجام شد.

موهبتی اظهار کرد: این قول را داده بودیم که بعد از انجام طرح پایلوت در کرمان وارد استان‌ها شده و در هر استان یک شهرستان را تحت پوشش نسخه نویسی الکترونیک قرار دهیم. بر همین اساس ظرف ۱۰ روز آینده در ۳۱ استان و در هر استان یک شهرستان را تحت پوشش نسخه نویسی الکترونیک قرار می‌دهیم.

وی ضمن اشاره به چگونگی نسخه نویسی الکترونیک گفت: فرایند در نسخه نویسی الکترونیک به این صورت است که وقتی بیمار به پزشک تحت پوشش این برنامه مراجعه می‌کند، دیگر به دفترچه نیازی ندارد و با ارایه کد ملی خود، هویت فرد تایید شده، پوشش بیمه‌ای او تایید و همپوشانی بیمه‌ای‌اش کنترل می‌شود و اگر این سه تایید شد، یک شناسه رهگیری تولید می‌شود که جایگزین دفترچه می‌شود.

مدیرعامل بیمه سلامت ادامه داد: بعد از تولید شناسه رهگیری بیمار متناسب با تجویزی که می‌شود به هر جایی که لازم است مراجعه و اقدامات درمانی را انجام می‌دهد و این نکته بسیار مهم است که در پشت هر تجویز در نسخه نویسی الکترونیک، سامانه‌ها و قوانین بیمه سلامت قرار دارند.

وی برای روشن شدن موضوع خاطرنشان کرد: به عنوان مثال پزشک نمی‌تواند داروی خارج از پوشش را تجویز کند و یا مادری باردار بطور عادی فقط سه بار می‌تواند تحت پوشش بیمه سونوگرافی انجام دهد و بعد از آن اگر تمایل داشت بیشتر سونو داشته باشد، باید هزینه های آن را بپردازد.

موهبتی ضمن اشاره به اینکه مشارکت در طرح نسخه نویسی الکترونیک در حال حاضر اجباری نیست، اظهار کرد: این طرح اجباری نیست ولی برای آن دسته از کسانیکه مشارکت می‌کنند مشوق‌هایی در نظر گرفته‌ایم، که در پایان هر ماه ۹۰ درصد پرداختی‌هایشان را به روز انجام می‌دهیم تا زمانی که این طرح فراگیر شود.

مدیرعامل بیمه سلامت ادامه داد و گفت: باید توجه کرد که در بحث الکترونیکی کردن اسناد، مهم‌تر از زیر ساخت‌های آی تی، همکاری مردم و ارائه کنندگان خدمت است به شکلی که در حوزه سرپایی ۱۸۵ میلیون بار مراجعه وجود دارد و نسخه نویسی الکترونیک نیز از همین جا آغاز شده است که ۹۵ درصد بار مراجعه ما در این بخش است. بنابراین حتماً مشارکت مردم و ارائه کنندگان خدمت را می‌طلبد. البته باید بدانید که ترک عادت نیز مقاومت‌هایی در پی دارد، اما ما به کمک مردم نیازمندیم.

وی با اشاره به اینکه در این راه در بخش بستری با مقاومت کمتری مواجه هستیم، ادامه افزود: به طور کلی ۶۰۵ بیمارستان دولتی و حدود ۳۰۰ بیمارستان خصوصی در سطح کشور داریم که متولی دارند. همچنین در بخش دولتی بستری ۴٫۵ میلیون بار مراجعه داریم.

وی تاکید کرد: در حالی که در بخش سرپایی ۴۲ هزار ارائه کننده خدمت وجود دارد و ۱۸۵ میلیون بار مراجعه داریم طبیعتاً مقاومت بیشتر خواهد شد هر چند که نفس آی تی این است که هنگام عملیاتی شدن بلوغ پیدا می‌کند پس بنابراین رسانه‌ها باید کمک کنند تا بتوانیم آن را پیش بریم.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به ظرفیت آئین نامه ارزیابی وسع، گفت: چند روز قبل آئین نامه ارزیابی وسع توسط سازمان برنامه و بودجه تقدیم دولت شد و اگر تصویب شود، کلیه افرادی که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند تحت پوشش این آئین نامه قرار گرفته و ظرف ۶ ماه باید مراجعه و خودشان را بیمه کنند. در آن زمان ارزیابی وسع انجام شده و وضعیت مالی و درآمدی خانوار استحقاق سنجی می‌شود و میزان استحقاق هر فرد برای استفاده از یارانه دولت برای پرداخت حق بیمه مشخص خواهد شد.

موهبتی با اشاره به اینکه این آئین نامه هدفمند است و بر اساس آن افراد از یارانه دولتی برخوردار می‌شوند، تاکید کرد: در این آئین نامه اعلام شده که باید افراد جدید را ارزیابی وسع کنیم و افراد بیمه شده رایگان موجود را هم ظرف شش ماه مورد ارزیابی وسع قرار دهیم. در عین حال برای بیمه سلامت شهری هر سال در زمان تمدید دفترچه بیمه رایگان باید ارزیابی وسع انجام شود و برای بیمه شدگان رایگان روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هر دو سال یک بار این ارزیابی وسع انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورت تصویب و ابلاغ این آئین نامه، وزارت رفاه مکلف است امکان دسترسی بر خط ما را به اطلاعات بیمه شدگان فراهم کند و ظرف یک هفته درخواست ما را پاسخ دهد. این آئین نامه در راستای حمایت از محرومین است.

موهبتی با بیان اینکه امسال سال سختی بود اما به هر جهت آن را به خوبی پشت سر گذاشتیم، گفت: اگر بحث مدیریت هزینه را جدی نمی‌گرفتیم بار مالی زیادی به ما تحمیل می‌شد. البته ما هممواره شش هزار میلیارد کسری را داریم، اما با مدیریت هزینه‌ها از سرعت رشد بدهی‌های هر ساله کاسته شد و بحث حذغ هم پوشانی هم کمک زیادی به ما کرد.

با اشاره به وضعیت پرداخت بدهی این سازمان به ارایه دهندگان خدمات، در عین حال گفت: از آذر ماه امسال، تخصیصی دریافت نکرده‌ایم و امیدوارم بتوانیم در هفته آینده، یک ماه دیگر از پرداخت‌های بخش غیردولتی را انجام دهیم و تا پایان سال هم یک ماه پرداخت برای بخش دولتی داشته باشیم و به آذر ۹۷ برسیم.

به گزارش اقتصاد جامعه، درادامه این نشست دکتر علی اصغر قائمی – معاون آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت با اشاره به طرح نسخه نویسی الکترونیک گفت: باید توجه کرد که ما سالانه ۲۰ میلیون دفترچه بیمه را تمدید و تعویض می‌کنیم که این تعداد معادل ۲۸۵ میلیون برگ کاغذ است، اما اگر هزینه چاپ و توزیعش را در نظر بگیریم در سال ۹۶، ۸۰ میلیارد تومان برای این موضوع هزینه کرده‌ایم تا این ۲۰ میلیون دفترچه را چاپ و توزیع کنیم.

وی افزود: نسخه نویسی الکترونیک باعث صرفه جویی تدریجی می‌شود، ما نمی‌خواهیم به یک باره این برنامه را اجرا کنیم، بلکه به صورت تدریجی آن را انجام می‌دهیم. این پروژه برای صرفه جویی در منابع و شفافلیت کار بسیار مناسب و ضروری است.

قائمی درباره‌ وضعیت بیمه‌های تکمیلی با نسخه نویسی الکترونیک و نحوه دریافت پول از آنها گفت: به تدریج امکان اتصال سیستم‌های بیمه تکمیلی با سیستم‌های ما ایجاد می‌شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد