× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

احمد مسجد جامعی و حسن خلیل آبادی، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران،از ساختمان مرکزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و همچنین پروژه های زیست محیطی واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه  بازدید به عمل آورده وبا فعالیت های جاری و در دست اقدام سازمان مدیریت پسماند آشنا شدند. به گزارش […]

احمد مسجد جامعی و حسن خلیل آبادی، اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران،از ساختمان مرکزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و همچنین پروژه های زیست محیطی واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه  بازدید به عمل آورده وبا فعالیت های جاری و در دست اقدام سازمان مدیریت پسماند آشنا شدند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، در این بازدید که  رضا عبدلی مدیر عامل و تنی چند از مدیران و معاونین سازمان ایشان را همراهی می کردند،  ضمن ارائه توضیحات کلی در زمینه روند مدیریت پسماند شهر تهران،  در خصوص پروژه های مورد مشاهده و نحوه کارکرد آن نیزتوضیحات لازم را ارائه دادند.

این برنامه که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ساختمان مرکزی سازمان مدیریت پسماند واقع در صالح آباد و بازدید ایشان از کارخانه قدیمی کمپوست ( تولید کود از پسماند)  در آن ساختمان آغاز گردید، حدود 5 ساعت بطول انجامید و احمد مسجد جامعی ضمن تقدیر از فعالیت های بسیار مفید سازمان در امر مدیریت پسماندشهر تهران، پیشنهاد تبدیل این کارخانه قدیمی به موزه پسماند را ارائه داد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران،  پس از حضور در ساختمان مرکزی سازمان و استماع توضیحات مدیر عامل سازمان در رابطه با روند کلی مدیریت پسماند به منظور آشنایی با روند مدیریت پسماند های شهری در مقصد نهایی آن به مجتمع پردازش و دفع آرادکوه رفته و ضمن بازدید از خطوط پردازش پسماند، سامانه زباله سوز( ریجکت سوز)، سایت هوادهی زباله و تولید کمپوست، تصفیه خانه شیرابه و زمین دفن بهداشتی پسماند از توضیحات کارشناسان بهره مند شدند.

در جریان حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه مهندس عبدلی در زمینه تولید کمپوست از پسماند های تر ، سوزاندن زباله و تولید انرژی از پسماند خشک غیر ارزشمند که قابلیت احتراق بالا دارند( پسماند های ریجکتی) توضیحات لازم را ارائه نموده  وافزود:   پسماند خشک ارزشمند نیز در خطوط پردازش جدا  شده و به کارخانه های بازیافت ارسال می گردد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند  با تاکید بر تمرکز این سازمان به تولید انرژی از پسماند شهری از طرق مختلف  بعنوان بخش مهمی از فعالیتهای  در دست اقدام  و مستمراین سازمان؛  تصریح کرد : پسماند های ورودی به این مرکز پس از جدا سازی در سالن های پردازش، به سه دسته پسماند تر، پسماند خشک ارزشمند و پسماند خشک غیر ارزشمند تبدیل شده و در مسیر دفع اختصاصی خود قرار می گیرند.

وی در تشریح مسیر عبور پسماند پس از پردازش  خاطر نشان کرد: پسماند های تر جهت تبدیل به کود کمپوست گرانوله غنی شده رهسپار سایت کمپوست می شوند و پسماند های خشک ارزشمند نیز به صنایع تبدیلی و بازیافت تبدیل می گردد.

مهندس عبدلی  تولید انرژی از طریق سامانه زباله سوز واقع درمجموعه آرادکوه را  از افتخارات این سازمان برشمرده و افزود:  پسماند های خشک غیر ارزشمند (ریجکت) که قابلیت احتراق بالا دارند( پسماند های پلاستیکی)در سامانه زباله سوز(ریجکت سوز) انتقال یافته   که این سامانه از دو خط 100 تنی تشکیل شده است و از توانایی تولید 3 مگاوات ساعت برق از پسماند های برگشتی خطوط پردازش که عمدتا”  مواد پلیمری و کیسه های پلاستیکی که دارای ارزش حرارتی بالایی بوده،  برخوردار می باشد. برق تولیدی از طریق تجهیزات موجود به شبکه برق سراسری منتقل شده و با هدف حفاظت از محیط زیست و استحصال انرژی از پسماند در حال کار می باشد.

درادامه و پس از بازدید اعضای شورای اسلامی شهر تهران از مجتمع پردازش و دفع آرادکوه، آقایان مسجد جامعی و خلیل آبادی به همراه مهندس عبدلی در کتابخانه ای واقع در شهر ری حضور یافته و از سوی ایشان به رسم یادبود و قدر دانی از پرسنل خدوم و تلاشگر سازمان مدیریت پسماند، یک جلد کتاب حافظ به رضا عبدلی به نمایندگی از کلیه کارکنان سازمان مدیریت پسماند اهدا گردید.

در انتهای این بازدید  اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ابراز خرسندی از نحوه فعالیت سازمان مدیریت پسماند شهر تهران و با تاکید بر حساسیت و اهمیت مدیریت پسماند و ورود حجم عظیم پسماند شهری به مجتمع پردازش و دفع آرادکوه،  رهنمود هایی در خصوص مدیریت بهینه پسماند شهر تهران از جمله فرهنگ سازی هر چه بیشتر در جهت جذب  تعامل شهروندان در زمینه  تفکیک پسماند در مبدا  و بهره مندی از شیوه های نوین مدیریت پسماند ارائه دادند.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد