× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

ایرج راد، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر گفت: پهنه رودکی باید برای عامه مردم باشد نه طبقه‌ای خاص، باید توجه همه مردم به نقاط مختلف فرهنگی جلب شود. به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ایرج راد بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر،در دومین کارگاه مفهومی‌مرزبندی فرهنگ […]

ایرج راد، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر گفت: پهنه رودکی باید برای عامه مردم باشد نه طبقه‌ای خاص، باید توجه همه مردم به نقاط مختلف فرهنگی جلب شود.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ایرج راد بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر،در دومین کارگاه مفهومی‌مرزبندی فرهنگ و هنر در پهنه فرهنگی و هنری رودکی که عصر روز گذشته در محل تالار وحدت برگزار شد با بیان این مطلب با اشاره به خاطره ای از این مجموعه، افزود: قبل از اینکه تئاتر شهر به وجود آید محلی به نام کافه شهرداری بود که مردم برای تماشای تئاتر و فیلم به این محل مراجعه می‌کردند. خاطرم هست که حدودا اواخر دهه 40 این محل تعطیل و به ساختمان تئاتر شهر تبدیل شد.

وی ادامه داد: تئاتر شهر یک سالن بیشتر نداشت که همان سالن اصلی بود و آنجا هم بعد از اینکه ساخته شد در اختیار تلویزیون قرار گرفت. قبل از انقلاب هم متولی آن وزارت فرهنگ و هنر سابق بود و الان هم فرهنگ و ارشاد کنونی است.

راد با بیان اینکه کمبود سالن‌های نمایش دلیلی بر استفاده از همه امکانات شده بود، اضافه کرد: سالن چهارسو جزو سالن‌های تئاتر نبود اما به دلیل کمبود سالن آنجا را هم تبدیل به سالن تئاتر کردند. به همین دلیل سالن‌های دیگری را هم که کارکرد انبار داشتند تبدیل به سالن تئاتر شدند در حالیکه برخی از این سالن‌ها استاندارد لازم و ایمنی را نداشتند.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر اظهارکرد: در زمان افتتاح تالار وحدت بیشتر برای برگزاری کنسرت و اپرا مورد استفاده قرار می‌گرفت نه تئاتر. در آن زمان تنها این هنرها در این سالن اجرا می‌شد و بعد از انقلاب بود که تئاتر به این سالن راه یافت.

وی با اشاره به پهنه رودکی، افزود: من هنوز هدف از آن چیزی که قرار است به عنوان پهنه رودکی شکل بگیرد را نمی‌دانم. از یک دهه پیش درباره پهنه رودکی صحبت می‌شد و خاطرم هست آقای مسجدجامعی و کاظمی‌درباره آن بحث‌هایی را مطرح کرده بودند.

راد گفت: بودجه‌ای هم برای این طرح در نظر گرفته شده بود که کاش در همان زمان، کار شروع می‌شد چون زمین‌های زیادی در این محدوده وجود داشت که ساخته نشده بودند در حالیکه امروز اماکن مسکونی زیادی در این محدوده شکل گرفته است.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر اضافه کرد: اگر قرار است سالن‌هایی برای تئاتر احداث شود پیشنهاد من در این باره این است که این سالن‌ها با استانداردهای لازم ساخته شود.

وی گفت: شهرداری سالن‌های زیادی در فرهنگسراها ساخته که مناسب اجرای تئاتر نیست در حالیکه امکانات زیادی دارد. البته برای من جای خوشحالی دارد که بالاخره فضایی به فضاهای فرهنگی تهران اضافه می‌شود و سازمان زیباسازی شهر تهران در این مقوله کار می‌کند اما حتما باید به هدف اصلی فکر شود.

راد با انتقاد از هزینه‌های فرهنگی برای مردم، تصریح کرد: پهنه رودکی باید برای عامه مردم باشد نه طبقه‌ای خاص. باید توجه همه مردم به نقاط مختلف فرهنگی جلب شود. معتقدم باید در تمام فضاهای تهران امکانات فرهنگی بنابر نیاز آن منطقه تامین شود.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر اضافه کرد: حالا که می‌خواهیم یک منطقه عمومی به وجود بیاوریم، نباید بگذاریم به سرنوشت خیابان لاله زار دچار شود که زمانی دوران درخشانی داشت اما حالا به شکل دیگری درآمده است.

وی اظهار کرد: اینجا باید از هر نظر فرهنگی باشد، اگر سالن‌هایی را به وجود می‌آوریم باید همه جنبه‌های آن را ببینیم. در کنار فضای فرهنگی نیاز به محلی برای استراحت هم هست.

راد گفت: طبیعی است که فضای فرهنگی‌ که ساخته می‌شود باید به آدم‌ها احساس آرامش ببخشد. در واقع هدف‌ها باید در جهتی باشد که بتوانیم تهران را از این موقعیت عجیب و غریب که در آن قرار گرفته است، نجات دهیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد