× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول گفت: «تحول دیجیتال» در سمت مصرف کنندگان، یکی از کلیدواژه های ورود به نسل پنجم است. به گزارش ثمره نیوز به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مرتضی طاهری بخش معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول صبح امروز در بیست و پنجمین کنفرانس بین […]

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول گفت: «تحول دیجیتال» در سمت مصرف کنندگان، یکی از کلیدواژه های ورود به نسل پنجم است.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مرتضی طاهری بخش معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول صبح امروز در بیست و پنجمین کنفرانس بین المللی انجمن کامپیوتر ایران که با حضور دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پژوهشگران، دانشجویان و مهندسان بخش های صنعتی کشور برای تبادل یافته ها و دستاوردهای علمی در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، با رویکردی متفاوت به مقوله شبکه های نسل آینده پرداخت و بحث خود را با یک سوال آغاز کرد.

طاهری بخش تصریح کرد: اصولا چه اهمیتی دارد که تکنولوژی ۵G بیاید؟ مگر با تکنولوژی های ۴G و ۳G چکار کردیم؟!

وی ادامه داد: نباید از اپراتورهای ارتباطی انتظار داشته باشید که به محض پیدایش تکنولوژی های جدید به سمت آنها بروند و با سرمایه گذاری های سنگین، فناوری هایی را توسعه دهند که هیچ استفاده ای از آن نشود.

معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار ایران با تأکید بر اینکه حرکت به سمت ۵Gآمادگی می خواهد، تصریح کرد: برای اپراتورهای ارتباطی بسیار سخت است که هزینه هنگفتی را صرف سرمایه گذاری برای توسعه زیرساخت های مرتبط با فناوری های مختلف کنند، اما در نهایت ترافیک شبکه شان خالی بماند.

وی خاطر نشان کرد: با وجود این سوالات، جای خرسندی است که امروز و پیش از تجاری شدن نسل پنجم، به فکر الزامات و راه های مواجهه با آن هستیم؛ متأسفانه سال ۱۳۹۳ تکنولوژی های ۴G و ۳G را با تأخیر ۸ ساله به کشور آوردیم، در حالیکه باید سال ۲۰۱۰ وارد کشور می شد تا صنایع آماده استفاده از امکانات و قابلیت های آن شوند.

طاهری بخش اهداف اصلی توسعه ۵G را شامل تحقق سه عنوان «مقیاس پذیری»، «چابکی» و «انعطاف پذیری» دانست و با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط همراه اول برای ورود به این نسل عنوان کرد: با توجه به اینکه برآورد می شود اجرای پایلوت این نسل از فناوری تا ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ و توسعه فراگیر آن تا ۲۰۲۴ – ۲۰۲۵ به درازا بینجامد، لذا از سه سال گذشته مباحث مربوط به این نسل را شروع کردیم تا نهایتا بتوانیم با حمایت دولت، ما هم در این بازه زمانی اجرای پایلوت را داشته باشیم.

معاون فنی همراه اول سه ویژگی مهم ۵G را «سرعت بالای یک گیگابیت بر ثانیه»، «کانکشن های در حجم انبوه» و «نرخ تأخیر پایین و دسترس پذیری بالا» دانست و درباره طیف های فرکانسی مورد نیاز نیز گفت: باند ۳.۵Ghz در محدوده های کوچک و باند ۷۰۰-۸۰۰Mhz برای پوشش سراسری مورد نیاز است.

وی یادآور شد: باند ۷۰۰-۸۰۰ مگاهرتز در اکثر کشورهای دنیا برای ۵G آزاد شده، اما این اتفاق در ایران همچنان نیفتاده است و اگر به سمت آزادسازی این باندها برای توسعه نسل جدید فناوری نرویم، کشور دچار مشکل خواهد شد.

طاهری بخش «رساندن فیبر به محل سایت های ارتباطی»، «تجمیع دیتاسنترها» و «تعامل ۵G با دیگر نسل های قبلی» را از جمله دیگر مباحث لازم برای ورود به این تکنولوژی عنوان کرد و گفت: گذشته از تمامی این موارد، سرویس های اپراتورها مبتنی بر تقاضاست و تا زمانیکه صنعت تقاضایی برای استفاده از ظرفیت های نسل پنجم نداشته باشد، اپراتورهای ارتباطی برای رفتن به سمت این فناوری ترغیب نخواهند شد.

وی اذعان کرد: در حال حاضر عمده ترافیک شبکه نسل ۴ متعلق به B۲C و ترافیک ایجاد شده در بخش B۲B نزدیک صفر است؛ بنابراین مزیتی برای اپراتورهای ارتباطی نیست که به سمت ۵G بروند.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول خلأ وجود رگولاتوری بین حوزه ای و جزیره ای عمل کردن در توسعه شبکه ها را از عمده چالش های پیش روی صنایع کشور دانست و از «تحول دیجیتال» در سمت مصرف کنندگان (سازمان ها) به عنوان یکی از کلیدواژه های موردنیاز برای ورود به نسل های جدید فناوری یاد کرد.

وی همچنین نسبت به عدم توانمندی دانشگاه در تولید منابع انسانی موردنیاز صنعت، انتقاد کرد.

بیست و پنجمین کنفرانس بین المللیِ انجمن کامپیوتر یکی از رویدادهای علمی ارزشمند در ایران است که به مدت دو روز (۱۱ و ۱۲ دی ماه) در ۱۰ شاخه مختلف در حوزه های تحقیقاتی مختلف علوم و مهندسی کامپیوتر نظیر شبکه های نسل آینده، علوم داده، امنیت کامپیوتر، بازی های کامپیوتری، هوش مصنوعی، پردازش سیگنال، سیستم های توزیعی، مهندسی نرم افزار و معماری کامپیوتر در حال برگزاری است.

با ظهور کاربردها و مدل های اقتصادی جدید برای ارتباطات سیار، لزوم به کارگیری نسل جدیدی از شبکه های انتقال داده سیار با حجم وسیع اتصال، میزان بالای پوشش شبکه، سطح بالای کیفیت سرویس، امنیت، قابلیت اطمینان و اعتماد بیش از پیش احساس می شود؛ بنابراین انتظار می رود شبکه های نسل پنجم بتوانند یک فناوری ارزشمند برای حصول نیازهای مذکور باشد.

هر چند این فناوری در مراحل اولیه خود بوده و هنوز نیازمند کارهای تحقیقاتی زیادی برای رسیدن به اهداف تعیین شده است؛ اما به دلیل نقش بسیار مهمی که شبکه های نسل پنجم در ارتقاء فناوری اطلاعات امروز و آینده ایفا می کنند، زمینه علمی امسال کنفرانس بین المللی انجمن کامپیوتر ایران بر «شبکه های نسل پنجم و ماورای آن؛ فناوری های توانمندساز و کاربردها» متمرکز است و همراه اول نیز به عنوان اسپانسر اصلی در این رویداد حضور دارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه