× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

انتخابات شهرداران مدارس 20 آبان برگزار شد تا 418 دانش آموز، با عنوان شهردار مدرسه در تصمیم گیری های شهری و اجتماعی مشارکت کنند. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت؛ جمعی گرد هم آمده اند که بی تردید هر یک می توانند در ساختن آینده این مرز و بوم گام های موثری بردارند. […]

انتخابات شهرداران مدارس 20 آبان برگزار شد تا 418 دانش آموز، با عنوان شهردار مدرسه در تصمیم گیری های شهری و اجتماعی مشارکت کنند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت؛ جمعی گرد هم آمده اند که بی تردید هر یک می توانند در ساختن آینده این مرز و بوم گام های موثری بردارند. اینجا سالن همایش های برج میلاد و آیین تنفیذ احکام شهرداران مدارس شهر تهران است. امروز 418 دانش آموز با عنوان شهردار مدرسه گرد هم آمده اند تا دانش آموزان در تصمیم گیری های شهری و اجتماعی مشارکت داشته باشند.

بیستم آبان بود که بیست و یکمین انتخابات شهرداران مدرسه برگزار شد و 418 دانش آموز در مدارس دخترانه و پسرانه پایتخت با عنوان شهردار مدرسه به کمک مدیریت شهری آمدند تا به «شهری برای همه» نزدیک تر شویم.

این انتخابات که با حضور شهردار تهران، شهرداران مناطق و حدود 124 هزار دانش آموز برگزار شد به گفته شهردار تهران گامی در جهت « رسیدن به مدیریت با اعتماد به نفس در عرصه مدیریت کشور» است.

شخصیت بخشیدن به دانش آموزان با طرح شهردار مدرسه

اما امروز این آینده سازان گرد هم جمع آمدند تا هم احکام خود را دریافت کنند و هم از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند. آتنا کریمی که قرار است از امروز مشاور نوجوان شهردار تهران باشد، معتقد است بچه ها با آموزش هایی که می بینند، می توانند شهر را به شهری شاد و سرزنده تبدیل کنند و می گوید: « اگر مسئول باشیم به بلوغ فکری و اجتماعی می رسیم. یکی از طرح هایی که کمک شایانی به تقویت و پرورش حس مسئولیت پذیری اجتماعی کرده، طرح شهردار مدرسه است. طرح شهردار مدرسه به معنای شخصیت بخشیدن به دانش آموزان و تقویت مسئولیت پذیری از طریق تمرین جامعه پذیری است. همین طور مهم ترین بخش آن نهادینه کردن حس مسئولیت پذیری در وجود دانش آموزان است.»

او ادامه می دهد: «در این طرح، شهردار مدرسه به همراه معاونین راهکارهایی را در راستای حفظ و پرورش مسئولیت پذیری ارائه و برنامه هایی در این راستا در محیط مدرسه اجرا می کنند.

در نهایت ما دانش آموزان آینده سازان این مرز و بوم هستیم. آینده کشور به دست ما مدیریت می شود و باید از اکنون خودمان را برای پذیرش مسئولیت در سطوح بالاتر آماده کنیم.

امیدوارم شهردارانی که در بیست و یکمین دوره انتخابات شهردار مدرسه منتخب شده اند، اتفاقات خوبی را برای تهران رقم بزنند.»

رونمایی از طرح «مجمع شهرداران مدارس»

در ادامه این برنامه ضمن تقدیر از شهرداران نمونه سال گذشته از طرح «مجمع شهرداران مدارس» رونمایی شد. محمدرضا جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مورد این طرح می گوید: «از تمامی همکاران خودم در شهرداری تهران می‌خواهم که از مجمع شهرداران مدارس تهران حمایت کنند. امیدوارم شهرداران آینده تهران روزی به این موضوع افتخار کنند که در دوران مدرسه شهردار مدرسه خود بوده‌اند.

انتخابات شهردار مدرسه قطعا تمرینی برای مسئولیت‌پذیری و مشارکت است، اما تفاوت این دوره با دوره‌های گذشته این است که ما تنها شهرداران مدرسه را مخاطب قرار ندادیم و به سمت تعاملات مدیریت شهری با شهرداران مدارس حرکت کردیم. همچنین تلاش می‌کنیم با خانواده شهرداران مدارس نیز تعاملاتی برقرار کنیم و میان شهرداران مدارس با سرای محلات ارتباط برقرار کنیم. می‌خواهیم دانش آموزان دوستان شهر تهران باشند و مدرسه را با شهر پیوند بزنیم.»

از محله خودمان آغاز کنیم تا تهران بهتری داشته باشیم

اساس طرح «شهردار مدرسه» مشارکت و مسئولیت‌پذیری است. شهردارن مدرسه هم جز این فکر نمی کنند. محمد احمدی، شهردار مدرسه منطقه 11، که سال پیش شهردار منتخب بوده است، می گوید: «برنامه هایی که امسال برای شهرداران مدرسه تعریف شده، بسیار جامع تر از برنامه سال گذشته است. با توجه به این برنامه در این مسئولیت می توانیم علاوه بر مدرسه و دانش آموزان برای محله و شهر هم مفید باشیم. اصلی ترین انگیزه ام برای شرکت در انتخابات این دوره این مسئله بود.»

او که امسال با شعار «از محله خودمان آغاز کنیم تا تهران بهتری داشته باشیم»، شرکت کرده است، می گوید: «اگر هر شهروند برای محله خودش یک قدم مثبت بردارد، در بلند مدت این شعار محقق شده و تهران بهتری خواهیم داشت. سال گذشته طرح های زیست محیطی و مشارکت های محله ای را پیگیری می کردم و امسال تصمیم دارم این طرح ها را با رویکرد محله محوری دنبال کنم.»

بنا براین گزارش، در پایان آیین تنفیذ احکام شهرداران مدارس شهر تهران، از سایت «شهردار مدرسه» رونمایی شد. شهردارن مدارس از این پس می توانند به طور آنلاین ایده های خود را در این سایت ارائه دهند و زودتر از روش های پیش به نتیجه برسند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه