× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

ایران توانست با نادیده گرفتن تمام تهدیدات و واسطه گری های کشورهای غربی، عربی و آمریکا، توان نظامی و تسلیحاتی خود را با عملیات وعده صادق به رخ بکشد و فصل جدیدی از نظم جدید منطقه ای و جهانی را رقم بزند.

به گزارش ثمره نیوز،محمود رضا کبیری یگانه کارشناس رسانه و فضای مجازی،طی یادداشتی در خصوص پاسخ موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام وعده صادق به جنایات رژیم منحوس و کودک کش صهیونیستی از جمله حمله نظامی به بخش کنسولگری ایران در دمشق سوریه و به شهادت رساندن جمعی از فرماندهان سبز پوش و دلاور ایران اسلامی،نوشت:

برخلاف پیش بینی های سران رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها و منطبق بر مطالبه گری افکار عمومی در داخل کشور، عملیات انتقام از رژیم صهیونیستی در روز ۲۶ فروردین با شلیک بیش از ۴۰۰ موشک به مقصد اسرائیل اجرا شد و یکی از تاریخی ترین حملات نظامی به اسرائیل از زمان شکل گیری این رژیم اشغالگر به اجرا درآمد.

آنچه عیان است ایران توانست با نادیده گرفتن تمام تهدیدات و واسطه گری های کشورهای غربی، عربی و آمریکا، توان نظامی و تسلیحاتی خود را به رخ بکشد و فصل جدیدی از نظم جدید منطقه ای و جهانی را رقم بزند؛ ورای جزئیات این حمله تاریخی، اصل عمل و حمله نظامی ایران به خاک رژیم اشغالگر، ایران را در قامت برنده قرار داده است.

 

اما موشک، پهباد و عملیات نظامی بخشی از عملیات جنگ به شمار می آید؛ تهاجم نظامی ایران به اسرائیل در کمتر از چند ساعت به پایان رسید و اکنون نوبت به جنگ رسانه ای است تا طرفین اهداف خود را پیگیری و محقق کنند. احتمال وقوع حملات مجدد خیلی کم پیش بینی می شود اما روایتی که ار جنگ برای افکار عمومی منعکس می شود از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

اسرائیل و رسانه های غربی هرچند در ابتدای حمله غافلگیر شدند و پیش بینی چنین حملات جسورانه ای را از طرف ایران نمی کردند اما بلافاصله با خروج از فضای غافلگیری استراتژی های رسانه ای خود را فعال کردند. کم رنگ نشان دادن تلفات و تاکید بر رهگیری موشک های ارسالی از سوی ایران، از جمله اهداف رسانه های عبری، غربی در ساعاتی پس از این حمله بوده است. رسانه های غربی که پیش از این توان حمله را از سوی ایران محتمل نمی دانستند حال که ایران به صورت قاطع و جدی، حملات هوایی خود را به اجرا درآورده، بدون پرداختن به اصل حمله، در حال توجیه آن با پرداختن به جزئیات غیرمهم آن هستند.

 

بدیهی است هدف ایران از حمله نه کشتار و تلفات انسانی و حتی مسکونی، بلکه اثبات توان و انگیزه تهاجم بود، این ایران بود که نشان داد هیچ واهمه ای از اسرائیل و حامیان مسلح آنها ندارد و جایی که منافع ملی کشور ایجاب کند، با تهاجم گسترده از تمامیت ارضی خود دفاع می کند. رسانه های غربی عامدانه تلاش می کنند با بزرگ نمایی رهگیری موشک ها و عدم تلفات انسانی قابل توجه، افکار عمومی را از اصل ریختن هیمنه رژیم اشغالگر منحرف کنند؛ رسانه های غربی عربی سال ها ذهنیتی را در افکار عمومی دنیا تزریق کرده بودند که با توجه به قدرت نظامی اسرائیل و حمایت حامیانش، هیچ کشوری جسارت حمله نظامی به این کشور را ندارد، اما شلیک بیش از ۴۰۰ موشک و عبور از گنبد آهنین رژیم صهیونیستی، آسیب پذیری اسرائیل را در نزد افکار عمومی پررنگتر کرد.

 

احتمال می رود سناریوی بعدی رسانه های صهیونیستی، القای همان تاکتیک همیشگی قربانی نشان دادن اسرائیل باشد؛ ایران باید در دام این بازی رسانه ای نیفتد، خوشبختانه مسئولان نظامی ایران با اعلام اینکه هدف از حمله هوایی به اسرائیل انتقام از شهادت فرماندهان ارشد نظامی کشورمان بوده و ایران نیتی برای ادامه حملات ندارد، امکان مظلوم نمایی را از رسانه های صهیونیستی گرفت، اما تداوم استراتژی صحیح و هوشمندانه برای خنثی کردن سایر اهداف رسانه ای نیز اهمیت زیادی دارد. از امروز بیش از حمله هوایی و موشک و پهباد، شاهد جنگ رسانه ای طرفین خواهیم بود، جنگی که اگر با استراتژی های مناسب همراه باشد، در هدایت یا انحراف افکار عمومی در داخل و خارج می تواند موثر باشد. قطعا چنین عملیات هوشمندانه و قاطعی، با پیوست رسانه ای نیز همراه بوده و پیش بینی می شود ایران همچنان که در عرصه نبرد، پیروز شد، جنگ رسانه ای این عملیات را نیز به نفع خود به پایان خواهد رساند.

 

از روزهای آینده تمرکز رسانه های دشمن بر بزرگ نمایی مشکلات داخلی به ویژه مشکلات معیشتی و اقتصادی و احتمالا برجسته کردن موضوع حجاب در کشور متمرکز خواهد شد؛ رسانه های داخلی و افکار عمومی باید آمادگی مواجهه با این سناریوهای رسانه ای را داشته باشند، موفقیت خارجی صورت گرفته در عملیات وعده صادق اگر با انسجام و هماهنگی داخلی همراه شود، نقطه عطفی برای نظام و کشور خواهد بود.

 

محمودرضا کبیری یگانه

کارشناس رسانه و فضای مجازی

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه