× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت روح الله(ره) باقر شهر گفت: سنت عزاداری در ایران جزء غنی ترین و متعالی ترین سنت های بشری در دنیا است و خیلی از سنت‌هایی که در کشورهای غربی وجود دارد متأسفانه خالی از مفاهیم انسانی و خیلی مواقع ضد ارزش های انسانی می باشد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی سپاه ناحیه حضرت روح الله(ره) باقر شهر،حجت الاسلام والمسلمین علیرضا بلاغی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت روح الله(ره) باقر شهر،ضمن تشریح فضیلت های ماه محرم و صفر اظهار داشت:بعضی از حوادثی که در ایام ماه محرم الحرام علی الخصوص روز عاشورا اتفاق افتاده است صرفا مربوط به تشییع نیست،مانند شهادت امام معصوم علیه السلام در این ماه،لکن بعد دیگر حادثه عاشورا مربوط می‌شود به جهان اسلام و حفظ اصل اسلام به دست امام معصوم علیه السلام در برابر شخصی مثل یزید که نماد انحراف و انحطاط می باشد.

وی گفت: باید پذیرفت که امروز به نوعی شیعه و سنی هویت دینی خود را مدیون خون سیدالشهدا علیه السلام می باشد باید از خود بپرسیم اگر قیام عاشورا نبود اصلا دین اسلامی بود که مذهب شیعه و سنی هم داشته باشد یا نه،پاسخ این است که خیر! از دیگر ابعاد قیام عاشورا ابعاد انسانی آن می‌باشد خصوصیاتی مانند آزادی، مقاومت و عزت، که اینها تنها مختص مذهب تشیع نیست چرا که در عصر حاضر و گذشته انسان های بسیاری بودند که شیعه نبودند اما با تکیه بر این ارزش های انسانی کارهای بزرگ انجام دادند و خود را متاثر از قیام امام حسین علیه السلام می دانستند مانند گاندی که خود را متاثر از سیدالشهدا می داند.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه حضرت روح الله(ره) در ادامه افزود:بعد دیگر قیام امام حسین علیه السلام بعد عاطفی آن است یعنی همان عزاداری عمومی مردم در ماه محرم که افراد مذهبی و غیرمذهبی، مسلمان و غیرمسلمان را در بر می‌گیرد، لذا شما می‌بینید بسیاری از افراد در ماه محرم تغییر ماهیت می دهند و به عشق عزاداری برای سرور و سالار شهیدان هر کاری که می توانند انجام می‌دهند از کمک مادی، معنوی و هرچیزی که بتوانند تا این که عزاداری سیدالشهداء به نحو احسن برگزار گردد. همین عزاداری‌ها سبب می گردد که عزادار از خود این سوال را بپرسد که امامی با این خصوصیات عالی انسانی چه شد به دست افراد زمان خود به شهادت رسید.

حجت الاسلام بلاغی گفت:حادثه عاشورا به تعبیر امام خمینی رحمت الله علیه «ایستادگی یک عده‌ کم مقابل یک امپراتوری است». در واقع عزاداران امام حسین علیه السلام با سینه زدن و اشک ریختن خود به نوعی با شعار هر ساله امام حسین علیه السلام که همان عزت می باشد تجدید بیعت می نمایند به تعبیر امام حسین علیه السلام انسان بین دو انتخاب مختار است و این دو انتخاب ذلت و شمشیراست یعنی من اگر بخواهم ذلت را بپذیرم آن دامن های پاکی که در آن پرورش یافته ام این اجازه را به من نمی‌دهد.

 

وی اظهار کرد:در خصوص آسیب شناسی انواع عزاداری اگر بخواهیم مطالبی را بیان کنیم باید بگوییم متاسفانه بخشی از جریان روشنفکری به اسم آسیب شناسی قصد دارند اصل پدیده عزاداری و گریه بر امام حسین علیه السلام را زیر سوال ببرند با جملاتی از این قبیل که عزاداری ترویج خشونت است یا چرا جامعه را افسرده می کنید و یا گروه دیگر هم در بین افراد مذهبی هستند که صرف وجود برخی نقاط ضعف در یک یا چند هیئت و یا اشتباه فلان مداح یا منبری تمام عزاداری را زیر سوال می‌برند ،در حالی که امام بزرگوار ما اصل انقلاب را از عزاداری برای امام حسین علیه السلام می دانند،لذا این گونه نگاه ها به عزاداری درست نیست و باید کمی دقیق تر و لطیف تر به حوادث عاشورا و تحلیل این حوادث پرداخت.

نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت روح الله(ره) گفت: ما باید توجه داشته باشیم که سنت عزاداری در ایران جزء غنی ترین و متعالی ترین سنت های بشری در دنیا است خیلی از سنت‌هایی که در کشورهای غربی وجود دارد متأسفانه خالی از مفاهیم انسانی و خیلی مواقع ضد ارزش های انسانی می باشد اما سنت عزاداری در ایران اینگونه نیست و دارای مفاهیم انسانی و معانی عالی بشری می باشد و پیوند دهنده اقشار مختلف جامعه به دین است خیلی از افراد شاید هیچ زمانی به سراغ دین نروند اما در ماه محرم در عزاداری شرکت می کنند و دیگر اینکه عزاداری یک بحث فرهنگی است و نباید با موضوع فرهنگی دستوری عمل کرد موضوعات فرهنگی زبان خاص خود را دارد و باید با روش اغنا کردن افکار عمومی صورت پذیرد.

حجت الاسلام علیرضا بلاغی  اظهار داشت:در موضوعات فرهنگی علی الخصوص در عزاداری سیدالشهدا علیه السلام زبان موثر زبان هنر است واقعا ما چقدر از این زبان برای معرفی عزاداری امام حسین علیه السلام به عموم مردم استفاده کرده‌ایم؟ رهبری معظم انقلاب در خصوص استفاده از هنر در این گونه مسائل تاکید بسیاری داشتند اما متاسفانه ما هیئتی ها و عزاداران امام حسین علیه السلام کمتر از زبان هنر و علم استفاده نموده ایم. ما باید نگاه خود را به عزاداری و هیئت‌ها تغییر دهیم و به سمت تقویت هیات مذهبی از طریق زبان علم و هنر برویم تا بتوانیم نکات لطیف واقعه عاشورا را به مردم خوب بشناسانیم تا از زبان علم و هنر استفاده نشود یا کم استفاده شود نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

وی در بخش دیگر سخنان خود اظهار کرد: امام حسین علیه السلام شخصیتی جهانی و متعلق به تمام بشریت است و نمی‌توان صرفاً در مداحی و سخنرانی یک هیئت مذهبی او را به عالم شناساند و باید عرض کنم گریه  و عزاداری برای امام حسین علیه السلام یک کار سیاسی و اجتماعی است به همین دلیل امام رحمت الله علیه می فرمایند گریه کردن برای کسی که همه چیزش را در راه اسلام داده است یک کار سیاسی است و کشور و مردمی که زیر بار ذلت و زورگویی دشمنان بروند در واقع از امام حسین علیه السلام تبعیت نمی کنند و نکردند.

حجت الاسلام بلاغی در پایان تأکید کرد:مسئولین کشوری که مواضع ذلیلانه در خصوص مسائل جهانی و یا داخلی بگیرند از امام حسین علیه السلام نیستند و باید در در مواضع خود تجدید نظر نمایند.امروز رهبر معظم انقلاب که فرزند صالح برای امام حسین علیه السلام محسوب می شود از ما توقع دارند که امام حسین(ع) را بشناسیم و با معرفت برای او گریه کنیم خود ایشان سخنرانی ها کردند حرف ها زدند و در خصوص مسائلی که مربوط به تاریخ اسلام است مطالبی بیان داشته اند و از بزرگان و اهل تحقیق خواسته اند در خصوص تاریخ اسلام تحقیقات بیشتری انجام دهند و ابعاد حادثه عاشورا و حوادثی که برای اهل‌بیت علیهم‌السلام اتفاق افتاده را بیشتر برای مردم باز نمایید این خود نشان‌دهنده اهمیت شناخت درست تاریخ اسلام در خصوص تاریخ عاشورا می باشد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه