× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مدیرکل همکاری های بین‌الملل وزارت بهداشت گفت: درسی که از چالش عظیم ناشی از این بیماری همه گیر آموخته شد، این است که جهان نمی تواند تا زمان حملات مرگبار بعدی همه گیر بیکار بماند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از وبدا، دومین نشست ویژه مجمع جهانی بهداشت (WHASS) جهت بحث و گفت و گو پیرامون ایجاد احتمالی یک معاهده جدید جهانی برای حمایت از آمادگی در برابر بیماری همه گیر برگزار شد و نمایندگان ۱۹۴ کشور عضو WHO  به مدت سه روز برای بررسی تدوین یک سند بین‌المللی جدید و یا تقویت IHR 2005 برای مقابله با پاندمی های احتمالی آینده گرد هم آمدند.

محمد حسین نیکنام مدیرکل همکاری های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از وزارت بهداشت کشورمان در این مجمع با قرائت بیانیه‌ای با تاکید بر این که «دسترسی برابر» به تجهیزات پزشکی و ظرفیت‌های تولید برای کشورهای در حال توسعه که عواقب نامتناسب بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را تحمل می‌کنند، بسیار مهم است، یاد آور شد: همه‌گیری کنونی همچنان چالش‌های ناشی از عدم دسترسی به ابزارها و واکسن‌های COVID-19 را نشان می‌دهد. این نگرانی باید در هر نتیجه قابل پیش بینی تلاش های جمعی ما مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: طی دو سال گذشته، همه‌گیری کووید-۱۹باعث ایجاد بیماری و رنج فاجعه‌بار و زیادی برای همه مردم جهان شده است و این چالش هنوز هم ادامه دارد. درسی که از چالش عظیم ناشی از این بیماری همه گیر آموخته شد، این است که جهان نمی تواند تا زمان حملات مرگبار بعدی همه گیر بیکار بماند. ما باید آمادگی بیشتری داشته باشیم و در مواجهه با همه‌گیری‌های آینده به طور مؤثرتر و مفیدتر واکنش نشان دهیم.

 نیکنام افزود: ما از دیدگاه‌های متفاوت آگاه هستیم که به دنبال متحد کردن کشورهای عضو به سمت یک دستور کار جهانی مشترک برای جوامع انعطاف‌پذیرتر در برابر همه‌گیری‌های آینده است. در این راستا، ما تأکید می‌کنیم که «دسترسی برابر» به تجهیزات پزشکی و ظرفیت‌های تولید برای کشورهای در حال توسعه که عواقب نامتناسب بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را تحمل می‌کنند، بسیار مهم است. همه‌گیری کنونی همچنان چالش‌های ناشی از عدم دسترسی به ابزارها و واکسن‌های COVID-19 را نشان می‌دهد. این نگرانی باید در هر نتیجه قابل پیش بینی تلاش های جمعی ما مورد توجه قرار گیرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه