× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

قنادباشی گفت: مساله سودان حرکت مردم به سمت انقلاب فراگیر است. مردم بطور کلی از مجموعه ای که در کودتای اخیر قرار داشتند، نیز مخالف هستند؛ چه برسد به نظامیان و غیر نظامیانی که بطور مشترک سودان را تا دوشنبه هفته قبل اداره می کردند.

به گزارش ثمره نیوز، جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه در تبیین بیانیه عربستان، امارات، آمریکا و انگلیس راجع به بحران داخلی سودان در گفتگو با خبرنگار سیاسی ثمره نیوز اظهار داشت:کشورهای آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات بیانیه مشترکی را در مورد مسائل و اوضاع سودان صادر کردند که از جمله سیاسی ترین و فریبکارانه ترین بیانیه است که تاکنون درمورد سودان طی ایام اخیر صادر شده است.

وی بیان داشت: آنها از نظامیان سودانی یعنی ژنرال برهان که در راس نظامیان هست خواستند که زمینه بازگشت غیر نظامیان را فراهم کنند و در واقع این درخواست را به معنای پایان مشکلات سودان می دانند و حال آنکه واقعیت سودان چیز دیگری است.

قنادباشی تاکید کرد: اکنون مساله سودان حرکت مردم به سمت انقلاب فراگیر است. مردم بطور کلی از مجموعه ای که در کودتای اخیر قرار داشتند، نیز مخالف هستند؛ چه برسد به نظامیان و غیر نظامیانی که بطور مشترک سودان را تا دوشنبه هفته قبل اداره می کردند.

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه توضیح داد:نظامیان به تنهایی با کنار زدن غیر نظامیان حکومت را اداره می کنند مخالف هستند و مخالفت هایشان به اندازه است که هرگونه گفت و گویی را با دولت سودان رد می کند. مساله سودان مساله هم دوگ نخست وزیر و برخی از اعضای غیر نظامی به حکومت نیست. مساله سودان پایان حکومت نظامی است که در اختیار غیر نظامیان است.

وی بیان داشت: امارات و عربستان در کنار آمریکا و انگلیس راجع به سودان بیانیه صادر می‌کنند؛ این برای مردم سودان خفت بار است، به چه دلیل عربستان و امارات که در خلیج فارس قرار دارند در قضیه سودان مداخله می کنند و این به دلیل نگران بودن از دست رفتن نتایج اقداماتی است که در سودان انجام دادند. این سوی دیگر نگران دستاوردهای خود که کوشش می کردند در ۲ سال گذشته یک حکومت دست نشانده عربستان و امارات روی کار بیاید نیز می باشند؛ که در حال از دست رفتن می باشد و دستاوردها دقیقا خلاف خواست آنها می باشد. به شدت از عربستان و امارات یکی به دلیل داشتن گرایشات وهابیت و دیگر آمریکایی متنفر هستند.

این کارشناس توضیح داد: موضوع دیگری که عامل مخالفت مردم سودان هست عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی است. اقای ژنرال البرهان که رئیس حکومت نطامی سودانی است دیدارهای پنهانی با نتانیاهو داشته و معاون وی اخیرا سفرهای مخفیانه ای را به اسرائیل داشته است؛ لذا مردم سودان علاقمند نیستند حکومتشان دست نشانده عربستان وهابی و یا همکار رژیم صهیونیستی که علیه فلسطینیان باشد و بنابراین مردم سودان در خیابان ها هستند و از نظر سیاست خارجی خفت بار، حکومت نظامی و نیز از نظر ناکارآمدی ها روی آشتی با حکومت ندارند.

وی اشاره کرد: اتحادیه های کارگری، اتحادیه معلمین و اتحادیه مشاغل از مردم دعوت کردند که تا پایان این حکومت و حکومت منتخب مردم ادامه دهند.

ساراپیرانه

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه