× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

مراسم اهدای ماشین آلات خدمات شهری به شهرهای سیل زده استان خوزستان، لرستان و گلستان با حضور شهردار تهران، رییس شورای شهر، تعدادی از اعضای شورای شهر، معاونان شهردار و نیز استانداران مناطق سیل زده برگزار شد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، محمد جوادحق شناس در این مراسم با تشکر از کسانی […]

مراسم اهدای ماشین آلات خدمات شهری به شهرهای سیل زده استان خوزستان، لرستان و گلستان با حضور شهردار تهران، رییس شورای شهر، تعدادی از اعضای شورای شهر، معاونان شهردار و نیز استانداران مناطق سیل زده برگزار شد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، محمد جوادحق شناس در این مراسم با تشکر از کسانی که برای مقابله با سیل نوروز امسال تلاش کردند، گفت: سیل فروردین ماه امسال در دهه های اخیر نظیر نداشت. اگر ما نمی توانیم از آب که موجب حیات و زندگانی است درست و دقیق و با برنامه ریزی مناسب بهره برداری کنیم نباید طوری رفتار کنیم که تبدیل به بحران شود. سیل بلایی است که انسان خود بر سر خودش آورده است، وقتی کمی دقیق تر مطالعه کنیم می بینیم آن بلایی که بر سر جنگل های انبوه و زیبای گلستان،مازندران و گیلان آوردیم نتیجه اش سیل فروردین امسال بود.

وی افزود: اما فارغ از این ماجرا بخش زیبای این اتفاق این بود که مردم ایران در این حادثه مثل همیشه مردانه و ایثارگرانه پای کار ایستادند و مدیریت شهری تهران خوشبختانه از اولین روزهای حادثه با اعزام نیرو از بخش های مختلف از جمله سازمان آتش نشانی و با آماده باش کامل ستاد بحران و معاونت خدمات شهری و اعزام ماشین آلات مناسب برای حضور در متن و میانه بحران فعالیت کرد و به خوزستان و لرستان رفت.

رییس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد: حتی در همان مقطع معاونت امور مناطق شهرداری تهران برای سه هفته در خوزستان مستقر شد. نزدیک به 205 نفر از نیروهایمان در منطقه خوزستان، 40 نفر در لرستان و 30 – 40 نفر هم به استان گلستان اعزام شدند و تا پایان در منطقه فعالیت کردند که جای تشکر دارد.

 شهرداری تهران زودتر از همه به کمک لرستان آمد

 در ادامه سید موسی خادمی، استاندار لرستان با اشاره به سیل فروردین در استان لرستان گفت: وقتی استان لرستان دچار مشکل شد تمام ایران بی قرار شد و درد آنها را همه متوجه شدند.

وی با اشاره به آسیب های سیل به تاسیسات استان با توجه به نزدیک بودن این تاسیسات با رودخانه ها گفت: این حادثه نشان داد، ما در پدافند غیرعامل خوب عمل نکرده بودیم. به دلیل هشدارها و اطلاع رسانی های خوب با وجود قطع خطوط ارتباطی و زیر آب رفتن نصف شهر پل دختر، اگرچه تلفات مالی زیادی وارد شد اما شاهد تلفات انسانی نبودیم.

استاندار لرستان با تشکر از شهرداری تهران گفت: یکی از دستگاه هایی که زودتر از دیگران برای کمک آمد شهرداری تهران بود و شهردار تهران هم چند بار تماس گرفتند و آقای هاشمی رییس شورای شهر هم در آنجا حاضر شدند و معاونت محترم خدمات شهری هم پیگیری بود.

وی با بیان اینکه آقای بیداد به عنوان نماینده به شهرداری تهران در مناطق سیل زده حضور فعال داشتند، گفت: شهرداری تهران علاوه بر تجهیزات و نیروی انسانی، دانش و تجربه را هم به آنجا آورد. مردم لرستان قدردان تلاش عزیزان هستند. این در حالی بود که شهرداری های استان مشکلات زیادی داشتند زیرا در این سیل بخش عمده ای از تجهیزاتشان مستعمل شد. به طور حتم وسایلی که امروز هدیه می شود بخشی از نیازهای این شهرداری ها را برطرف خواهد کرد.

امدادرسانی شهرداری تهران با وجود مشکلات فراوان

در ادامه مراسم مهدی جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور هم با اشاره به سیل فروردین ماه گفت: در سیل فروردین ماه برای اولین بار 24 استان کشور درگیر سیل بود و این کار را سخت می کرد. در این شرایط سخت مردم کمک شایانی کردند و حس قشنگ هم نوع دوستی تلخی سیلاب را شیرین کرد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری و شورای شهر تهران در این راستا کمک رسانی های زیادی را انجام داده است، گفت: این در حالی است که شهر تهران مشکلات بسیاری دارد، از آقای حناچی و هاشمی تشکر می کنم. استاندار خوزستان در این بحران دائم در حال تلاش بود.امیدوارم این همدلی، رفاقت و نوع دوستی همیشه باشد و حتما این امر از خدمات، امکانات و لجستیک شیرین تر خواهد بود.

تعمیر و تحویل 14 هزار خانه در استان گلستان

در ادامه این مراسم هادی حق شناس استاندار گلستان، با تشکر از شهرداری تهران  و شورای شهر – به خاطر تلاش ها و مساعدت هایشان در آن روزها گفت: من به سهم خود از مهندس فرهادی که سرپرست وقت استانداری بودند، تشکر می کنم اما از خرداد که وارد این استان شدم ارزیابی های من این بود که همه دستگاه های کمک کننده عالی عمل کردند. اما حضور شهرداری تهران در استان گلستان و سایر نهادها تاثیر زیادی در کنترل بحران داشت و آنها تاریخ ساز بودند زیرا حضوری همه جانبه داشتند.

استاندار گلستان با اشاره به سرمایه های اجتماعی ایجاد شده عنوان کرد: سرمایه های اجتماعی ایجاد شده به هیچ وجه با کمک های مادی قابل مقایسه نیست.ترکمن ها بیش از 350 شهید در دفاع مقدس داشتند و این که احساس کردند کل کشور به یادشان هستند در روحیه آنها تاثیر زیادی داشت.

وی با بیان اینکه سیل یک بلای بزرگ برای این منطقه بود، گفت: اما این سیل برای منطقه 4 میلیارد متر مکعب آب شیرین آورده داشت.بخش عمده ای از این آب در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است و نکته دیگر این که در سال های گذشته کاشت برنج ممنوع بود اما امسال صد هزار هکتار زیر کشت برنج رفته است که درآمد بخش کشاورزی را زیاد کرده و حاصل ان 4800 میلیارد تومان درآمد است.

به گفته استاندار گلستان در زمینه ساخت و ساز مناطق تخریب شده هم تاکنون 14 هزار خانه تعمیر و تحویل داده شده است و 7300 خانه در حال ساخت است و  2000 خانه تحویل داده شده است.

افزایش حجم آب رودخانه ها در یک سال آبی

در ادامه مراسم غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ضمن تشکر از طرف مردم خوزستان از شهردار تهران و شورای شهر تهران به خاطر تلاش هایشان در دشت آزادگان گفت: همان طور که همکاران عزیز من عنوان کردند ما بعد از سال ها خشکسالی، رنج و مشقت های فراوان، به واسطه لطف خداوند برکت آبی داشتیم و آب رودخانه های ما به میزان قالب ملاحظه ای افزایش یافت.

وی با دفاع از اقدامات انجام شده اضافه کرد: رودخانه های خوزستان در طول یک سال آبی 28 میلیارد متر مکعب آورده آبی دارند اما در فروردین ماه امسال 14.7 میلیارد متر مکعب برآورد آبی داشتیم و ما در یک سال آبی با 52.7 میلیارد متر مکعب مواجه شدیم. در عین حال هیچ تلفاتی نداشتیم ،هیچ شهری را آب نگرفت و هیچ یک از سدها آسیب ندید. سیل آبریز کرخه با دوره بازگشت دو هزار ساله بود.

استاندار خوزستان ادامه داد: این سیل سرمایه اجتماعی استان خوزستان را هم افزایش داد و همراهی و همدلی و همگرایی که ایجاد شد بسیار ارزشمند بود و برکات مادی آن 25 هزار هکتار کشت برنج و 90 هزار هکتار کشت ذرت بوده شده است .

شریعتی تاکید کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی  با افزایش 900 هزار تنی و به ارزش 6 هزار میلیارد تومان بوده است. در عین حال تالاب های ما پر شد و شرایط بانشاطی ایجاد کرد. اگر چه برنامه ریزی هایی هم برای جمع و اصلاح خسارت های ایجاد شده انجام شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه