× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران در نشست تخصصی “جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری” اذعان داشت: پیش بینی می شود حدود 20 مورد از پروژه های بهسازی محیطی سازمان نوسازی تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند. به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، علی خانی، […]

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران در نشست تخصصی “جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری” اذعان داشت: پیش بینی می شود حدود 20 مورد از پروژه های بهسازی محیطی سازمان نوسازی تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از شهرنوشت، علی خانی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران و دبیر نشست تخصصی “جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری” با بیان این که اقدامات نوسازی در شهر تهران و سایر شهرهای کشور بیشتر مبتنی بر توسعه معابر بوده است، خاطرنشان کرد: یکی از محورهای اساسی بازآفرینی شهری، بهبود کیفیت عرصه های عمومی تعریف شده که در برنامه پنج ساله سوم توسعه شهرداری تهران مورد تأکید قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: موضوع بهبود کیفیت عرصه های عمومی در قالب پروژه های بهسازی محیطی از سال 97 در شهر تهران دارای ردیف بودجه ای شد و در سال 98 نیز این موضوع توسعه پیدا کرد و به یکی از محورهای اساسی فعالیت های سازمان نوسازی شهر تهران تبدیل شد.

خانی اظهار داشت: در سال 98 حدود نیمی از بودجه سازمان نوسازی مصروف ارتقای کیفیت عرصه های عمومی شده و بالغ بر 70 پروژه بهسازی محیطی در مراحل مختلف در دست اجرا است و پیش بینی می شود حدود 20 مورد از این پروژه ها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.

میترا کریمی، معاون توسعه محله ای سازمان نوسازی شهر تهران نیز به عنوان سخنران این نشست با بیان این که تراکم بالای جمعیت (سه برابر میانگین شهر)، کمبود خدمات عمومی، کیفیت پایین وضعیت کالبدی و اجتماعی، جذابیت پایین سرمایه گذاری، وجود فضاهای رهاشده و ناامن و پایین بودن حس تعلق به محلات از جمله عمومی ترین مشکلات بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری است، عنوان کرد: بخشی از این مسائل را می توان با ارتقاء کیفیت فضاهای شهری، ایجاد فضاهای جمعی و ساماندهی عرصه های رها شده بهبود بخشید، ارزش افزوده در محلات ایجاد کرد و با تزریق این ارزش افزوده، میزان تمایل به سرمایه گذاری و ایجاد جذابیت برای تداوم سکونت در محلات را افزایش داد.

معاون توسعه محله ای سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به تأکید اسناد فرادست از جمله برنامه ملی بازآفرینی و برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در بهسازی و ارتقای کیفیت خدمات زیربنایی و فضاهای عمومی، از تدوین دستورالعملی برای پروژه های بهسازی محیطی به همت سازمان نوسازی شهر تهران خبر داد و یاد آور شد: این شیوه نامه از 4 بخش اصلی شناسایی و برنامه ریزی، انتخاب طراح و تهیه طرح، آماده سازی و اجرا و بهره برداری و نگهداشت پروژه ها تشکیل شده است.

کریمی خاطرنشان کرد: در شناسایی و برنامه ریزی پروژه های بهسازی محیطی، از برنامه های توسعه محلات که منتج از نظرات ساکنان محلات و کلیه ذینفعان است، استفاده خواهد شد.

وی افزود: میزان اثرگذاری پروژه ها، یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب و اجرای پروژه های بهسازی محیطی است و هر چه دامنه تأثیرات این پروژه ها بر محیط پیرامون وسیع تر باشد و اثرات بهتری داشته باشد، دارای اولویت اجرایی بالاتری خواهد بود.

معاون توسعه محله ای سازمان نوسازی شهر تهران بر اهیمت و ضروت تحقق پذیری پروژه های بهسازی محیطی تأکید کرد و متذکر شد: اجرای پروژه های بهسازی محیطی از طریق منابعی است که در اختیار شهرداری قرار دارد و با توجه به تبصره 18 قانون بودجه و سهم 30 به 70 شهرداری در برابر دولت در تأمین منابع ساخت خدمات پشتیبان سکونت، در تلاش هستیم بتوانیم از بخش دولتی نیز بودجه ای در اختیار داشته باشیم.

کریمی ارزیابی پس از اجرای پروژه ها را حائز اهمیت دانست و یادآور شد: از سال آینده پس از اتمام عملیات اجرایی تعداد قابل توجهی از پروژه های بهسازی محیطی در مناطق مختلف، قطعاً میزان اثرات مثبت، استقبال شهروندان و … در این پروژه ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است نشست تخصصی”جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری” با حضور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، اساتید دانشگاه، مدیران دفاتر خدمات نوسازی و … در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه