× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

با نزدیک شدن به آغاز سال زراعی 1402-1403 و با توجه به اینکه کلزا یک محصول استراتژیک و راهبردی است همایش کشت کلزا با حضور محققین مرکز جهادکشاورزی استان تهران، کارشناسان تولیدات گیاهی و ترویج جهاد کشاورزی استان تهران و شهرستان های تابعه و کلیه کلزا کاران استان تهران در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر،مسعود ایلکا مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر با اعلام این خبر اظهار کرد: کلزا یکی از محصولاتی است که امروزه در روغن های خوراکی و همچنین غذای دام و حیوانات مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل استفاده از این محصول برای تغذیه دام‌ها حجم زیادی از انرژی و پروتئینی است که در محصولات این گیاه وجود دارد و به همین منظور میتواند یک انتخاب مناسب برای تغذیه دامها باشد و اگر به طور متناوب یعنی یکسال در میان در زمین کشاورزی کلزا و گندم کاشته شود بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر کشاورزان در بحث علف‌های هرز و آفات با آنها مواجه هستند مرتفع می‌شود.

 

 

وی با اشاره به اهمیت افزایش کشت کلزا برای تامین روغن مورد نیاز کشور گفت: تولید دانه های روغنی نقش بسزایی در جلوگیری از وابستگی کشور به واردات روغن به ویژه در شرایط فعلی دارد. کشت کلزا علاوه بر اینکه باعث حفظ منافع کشور در بخش کشاورزی می‌شود، نقش مهمی در پایداری تولید غلات به ویژه گندم دارد.

ایلکا با بیان اینکه کشت کلزا نسبت به کشت گندم و جو به شرایط خاص‌تر و رعایت اصول تکنیکی نیاز دارد، افزود: درست است که کشت کلزا در مقایسه با گندم و جو به ظرافت‌های بیشتری نیاز دارد ولی با توجه به اینکه خرید تضمینی آن بیشتر از گندم است، منافع اقتصادی بیشتری برای کشاورز دارد. طی سال‌های گذشته سطح زیر کشت کلزای استان بیشتر شده و این نشان می‌دهد انگیزه کشاورزان برای کاشت این دانه روغنی افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسلامشهر در پایان اظهار داشت:امید است با فرهنگ سازی مناسب در سال های آینده و افزایش قیمت خرید، کشاورزان بیشتری اقدام به کشت کلزا کنند تا حوزه کشاورزی کشور و استان از آن بهره مند شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه