× منوی بالا منوی اصلی منوی فوتر

نماینده استان هرمزگان  در شورای عالی استان ها در انتقاد به سخنان رئیس جمهور در خصوص اعلام وضعیت سفید در برخی از شهرها گفت: با توجه به اینکه پیک بعدی شیوع کرونا در راه است نباید در اعلام وضعیت سفید عجله کرد. به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان […]

نماینده استان هرمزگان  در شورای عالی استان ها در انتقاد به سخنان رئیس جمهور در خصوص اعلام وضعیت سفید در برخی از شهرها گفت: با توجه به اینکه پیک بعدی شیوع کرونا در راه است نباید در اعلام وضعیت سفید عجله کرد.

به گزارش ثمره نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها،کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان و رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها، در انتقاد به سخنان رئیس جمهور در خصوص اعلام وضعیت سفید در برخی از استان ها گفت: متاسفانه هنوز وضعیت عادی نشده است و شرایط مطلوبی وجود ندارد. اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا به دستور رئیس جمهور اعلام کرده است که برخی از شهرها وضعیت سفید در رابطه با ویروس کرونا دارند و مدارس  و اماکن مذهبی و…می توانند از 27 اردیبهشت ماه آغاز به کار کنند و مراسم ها برگزار گردد، تصمیم خطرناکی است.

وی با بیان اینکه ما غُر نمی زنیم بلکه نگران هستیم مبنایی مخالفت نمی کنیم، تدبیری نمی بینیم ؛تصریح کرد: ما هم معتقد هستیم که بشر باید به زندگی در شرایط کرونا عادت کند و خود را با شرایط سخت تری تطبیق دهد و تا زمانی که ما به حقوق شهروندی، بهداشت فردی و سلامت محیط زیست اهمیت ندهیم همین وضعیت خواهد بود، معتقدیم که شرایط باید کم کم عادی شود اما لازم است برنامه  داشته باشیم.

 خوشبختانه میزان آگاهی جامعه نسبت به خطرات و روش های پیشگیری در سطح مطلوبی قرار دارد و اگر می بینیم که نسبت به سایر کشورها توفیقاتی در این زمینه داشته ایم حاصل همراهی مردم و زحمات و دلسوزی های مدافعان سلامت و کادر پزشکی و درمانی بود که با تمام کمبودهای موجود مدیریت خوبی انجام شد،این نکته حائز اهمیت است که پاکیزگی و رعایت بهداشت جزو آیین و سنن و فرهنگ ایرانیان بوده است.

جهانبخش افزود: آقای رئیس جمهور این را باید در نظر داشته باشند که ما در کنار مردم و از خود مردم هستیم. طبیعتا مسائل و مشکلات را با وضوح بیشتری می بینیم و اظهار و نظرهای ما به واقعیت و آمار نزدیک تر است. پس اگر نماینده ای انتقاد می کند، ایرادی می گیرد یا نکته ای یادآور می شود، نباید گلایه ای وجود داشته باشد.فراموش نکنید که شوراها،شهرداری ها و دهیاری ها بیشترین همراهی را در مقابله با کرونا داشته اند،حتی بیشتر از دستگاههای دولتی که وظیفه ی قانونی دارند، بنابراین امیدواریم که ما را به جهنم و درک حواله ندهند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها بیان داشت: بر اساس نظر کارشناسان و متخصصان امر ما زمانی می توانیم وضعیت یک شهر را سفید اعلام کنیم که  دو برابر مدت زمان دوران نهفتگی هیچ موردی از ابتلا به ویروس گزارش نشود. یعنی اگر امروز هیچ گزارشی از ابتلا به ویروس نداشتیم باید 4 هفته بگذرد تا بتوانیم وضعیت سفید اعلام کنیم. از طرفی این شرایط زمانی می تواند دارای ثبات باشد که کنترل ورودی و خروجی شهرها به عده مسئولان همان شهرها گذارده شود و مسئولان شهری بتوانند تصمیم گیرنده در زمینه مدیریت بحران و اداره شهر باشند. چراکه مراودات محلی و منطقه ای همچنان ادامه دارد و هیچگونه کنترلی در رفت و آمدهای بین شهری و استانی وجود ندارد و شرایط در ترددهای بین شهری و استانی کاملا عادی است.از این رو طبیعی است که با وجود آزاد بودن مراودات محلی و منطقه ای یک فرد آلوده می تواند وارد شهرهای با وضعیت سفید شود و دیگران را آلوده کنند که با توجه به اعلام عدم ممنوعیت رویدادهای جمعی و بازگشایی مدارس و اماکن مذهبی در این شهرها می تواند خطر آفرین باشد و باردیگر بحران به وجود بیاورد.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها با اشاره به اعلام شروع پیک جدید شیوع کرونا در 15 استان کشور، ادامه داد: با این شرایط و با وجود آزاد بودن ترددهای بین استانی تمام نقاط کشور در خطر شیوع ویروس کرونا هستند و ما نمی توانیم بدون اینکه کنترلی بر ورودی و خروجی شهرها داشته باشیم در یک یا چند شهر وضعیت عادی و سفید اعلام کنیم.

وی در خصوص بازگشایی مشاغل پرخطر مانند باشگاه های ورزشی و آرایشگاه ها نیز گفت: باید این بازگشایی به صورت مرحله ای صورت گیرد و تنها افراد شناسنامه دار و ثبت نام شده که وضعیت ابتلای آن ها به ویروس کرونا مشخص است اجازه ورود و فعالیت داشته باشند تا قابل ردیابی و پیگیری باشند. در غیر این صورت کنترل زنجیره امکان پذیر نیست. با وجود این نمی توان برای مدت طولانی بسیاری از مشاغل را تعطیل یا حذف کرد بنابراین باید با پروتکل های بهداشتی و سخت گیری های مورد نیاز اقدام به بازگشایی این مشاغل نمود.

جهان بخش افزود: همچنان نسبت به آگاهی بخشی اقدام موثر داشته باشیم و  مردم نسبت به خطر ابتلا به ویروس آگاه و هوشیار باشند و حساسیت نشان دهند. از ترددها و مراسم های غیرضروری خودداری کنند. ارتباطات اجتماعی و بهداشت فردی را کنترل و رعایت کنند. با توجه به اینکه عمده مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در افراد با زمینه بیماری یا سن بالا دیده می شود،باید دولت ضمن تامین مالی و حمایت های لازم به قرنطینه اجباری این افراد اقدام کند تا ضمن حفظ جان این شهروندان، فشار وارده به شبکه وکادر درمانی کشور را کاهش دهد. هرچند این قرنطیه باید با حمایت کامل همراه باشد. اگر این افراد کارگر یا کارمند هستند لازم است به آنها حقوق کامل و مرخصی اعطا شود و اگر صاحب مشاغل آزاد هستند می بایستی کمک های مالی دریافت کنند تا آمار مرگ و میر کاهش یابد. خوشبختانه روند مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا کاهشی بوده و این نشان می دهد وضعیت قابل کنترل است.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه  تصمیمات ما در خصوص مرگ و زندگی افراد است، ادامه داد: خوشبختانه وضعیت در حال بهبود است بنابراین نباید در بازگشایی اماکن عمومی و عادی سازی شرایط عجله کرد. اگر هم لازم است این اقدامات انجام شود باید زیرساخت ها فراهم شود. هنوز هم بسیاری از مردم به ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده دسترسی ندارند. اگر این عادی سازی بدون سختگیری در پروتکل های بهداشتی صورت گیرد قطعا وضعیت بدتر خواهد شد،این موضوع نگرانی را می افزاید که شهرهایی که سفید اعلام شده اند،سرانه ی بهداشت و درمان پایینی دارند و کادر درمان و زیرساخت مناسبی ندارند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها با بیان اینکه اگر کنترل این ویروس پیش از پاییز انجام نشود شرایط سخت تر می شود توضیح داد: در صورتی که ما نتوانیم شیوع ویروس کرونا را تا پاییز به طور چشم گیری کنترل کنیم و ویروس آنفولانزا هم شیوع پیدا کند وضعیت وخیم تر و توان کادر درمانی و مدافعان سلامت فرسوده تر می شود. از این رو با توجه به اینکه بر اساس نظر کارشناسان پاییز امسال دوره بازگشت ویروس آنفولانزا است باید شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که مبارزه ما با یک ویروس باشد نه دو ویروس. بنابراین باید شرایطی ایجاد شود که کادر درمانی بتوانند تا شروع پیک دو ویروس آنفولانزا و کرونا در پاییز، استراحت کنند تا توان مبارزه با این بیماری ها را داشته باشند. از این رو لازم است یک دوره آرامش و استراحت در خردادماه یا تیرماه مشخص شود و شرایط به گونه ای سازماندهی شود تا کادر درمانی درگیر با ویروس کرونا بتوانند بعد از یک دوره کار سخت مدتی را استراحت کرده و توان خود را بازیابند.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه